XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej.

Mamy szczególną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe  wydarzenie muzyczne, jakim jest jedyny w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej,  który odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej. W tym roku będą to: Tarnów, Bochnia, Nowy Sącz, Ożarów,
Radomsko, Skierniewice, Trzebinia, Włoszczowa i Wieluń. Niezwykłość tego festiwalu, odbywającego się w tym roku w dniach: 9.05. – 26.05.2013 r., polega na prezentacji zapomnianych i niedawno odnalezionych utworów kompozytorów polskich i obcych.  Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne,  które zapomniane  przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu  utworów o różnej wartości artystycznej   przedstawiane są  kompozycje  wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki.

I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w  Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w  Brukseli,  w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach  Kornwalii,  Szkocji, Anglii i in.
Podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć  m.in.  nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane  były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane  „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera  a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla  znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć  Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z  III w)  a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”.
Dzięki  temu, że  festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka  może współgrać  z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki  festiwalowym prezentacjom  wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje  należne im miejsce w historii muzyki.  Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane  przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD. 
W latach 1996-2002 honorowy patronat nad Festiwalem objął  Prezydent  Polski  Pan Aleksander Kwaśniewski, który zaszczycił swoją obecnością inauguracyjny koncert VII Festiwalu w Tarnowie w roku 2000. 
Obecnie Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Pana Bogdana Zdrojewskiego. Serdecznie zapraszamy na koncerty, szczególnie te tarnowskie (szczegóły poniżej). 
                                                                                                 

Teresa KABAN  i   Henryk BŁAŻEJ

Organizatorzy zapraszają szczególnie na koncerty, które odbędą się w Sali Lustrzanej w Tarnowie.  Są to:

- 10 maja 2013 godz. 19,00 - Sala Lustrzana 

                                   Duet fortepianowy na 4 ręce

                                   Frederic Chauvel  i Mark Sole-Leris  (Francja)

                                   W programie: utwory kompozytorów epoki romantyzmu  

- 16 maja 2013 godz. 19,00 - Sala Lustrzana

                                      Kwartet gitar klasycznych

                                   „GUITAR 4MATION” (Austria)

                                   W programie min.:  utwory R.Schumanna, J.K Merza

- 19 maja 2013 godz. 19,00 - Sala Lustrzana

                                   Recital wiolonczelowo-fortepianowy

                                   Ivo Scarponi – wiolonczela (Włochy)

                                   Moira Michelini – fortepian (Włochy)

                                   W programie:  G.B.Samartini, L.Boccherini, B.Romberg

- 26 maja 2013 godz. 19,00 - Sala Lustrzana

                                   Orkiestra Kameralna z Chmielnickiego (Ukraina)

                                   pod dyr. Aleksandra Dragana

                                   Taras Malyk - flet

                                   w programie utwory W.A Mozarta, A. Salieriego i B.Bortniańskiego

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Organizator koncertu: Agencja Artystyczna „INTER-ART”

 
 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny