Iskra Miłosierdzia

To znak szczególny tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży zorganizowanego  z rozmachem w Niedzielę Palmową w Tarnowie,  który zgromadził ponad siedem tysięcy młodych chrześcijan z całej Diecezji. Jej płomień  przywieźli z Łagiewnik do Tarnowa stypendyści „Dzieła Nowego Tysiąclecia” – W ten sposób chcemy zaprosić wszystkich diecezjan do włączenia się w Krucjatę Modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Zachęcamy, aby w każdy piątek odmawiać koronkę do Bożego Miłosierdzia, a raz w miesiącu około 18. dnia zorganizować w parafii wspólnotową celebrację. Przypominać o tym będzie „Miserikordyna”, którą dostali wszyscy uczestnicy spotkania w Tarnowie – mówił ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży tarnowskiej kurii, organizator spotkania. I uzupełniał -  W opakowaniu znajduje się różaniec i instrukcja jak stosować ten „duchowy lek”. – Im częściej będziemy ją stosować tym lepiej. Brak jest jakichkolwiek działań niepożądanych i przeciwwskazań. Zastosowanie leku trwa tylko siedem minut, polega na odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia. „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia” została przekazana delegacjom młodzieży ze wszystkich dekanatów naszej diecezji, aby następnie trafić do poszczególnych parafii, skąd  w wigilię kanonizacji bł. Jana Pawła II i przez całą Niedzielę Bożego Miłosierdzia wierni diecezji będą mogli zabrać „Iskry Miłosierdzia” do swoich domów.

 „Tegoroczny XXIX Światowy Dzień Młodzieży pragniemy przeżyć jako bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II, a także jako znaczące wydarzenie na drodze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie” - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w specjalnym zaproszeniu do młodzieży.

Spotkanie młodzieży rozpoczęło się o godz. 10 na terenie obiektów sportowych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie na os. Legionów Henryka Dąbrowskiego 16 , w pobliżu kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Tam odbyło się zawiązanie wspólnoty i blisko dwugodzinne spotkanie ewangelizacyjne, które poprowadzili: klerycki zespół Bethesda oraz New Life'M wraz z uczestnikami Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych. – Co my możemy dać światu? – pytał witając  młodych biskup Andrzej Jeż. – „Możemy przekazać światu iskrę miłosierdzia, naszą wiarę, entuzjazm, wspaniałą kulturę. Dlatego, gdy zbliżają się Światowe Dni Młodzieży jesteśmy bogaci duchowo. To dzisiejsze spotkanie powoli przygotowuje nas do spotkania w Krakowie. Możemy wypełnić tych, którzy przyjadą naszą radością, entuzjazmem, pięknem życia chrześcijańskiego.”

Podczas spotkania ewangelizacyjnego nastąpiło również duchowe przyjęcie znaków ŚDM. - kopi krzyża i ikony Matki Bożej. Właśnie w Niedzielę Palmową delegacja polskiej młodzieży odebrała w Watykanie oryginalne symbole Światowych Dni Młodzieży. Były tam także dwie przedstawicielki diecezji tarnowskiej: Karolina Rup z Ruchu Światło - Życie i Anna Szczepanek z KSM-u. Dzień później w Poznaniu rozpoczęła peregrynacja symboli ŚDM. Do diecezji tarnowskiej przybędą one dopiero w maju 2016 r.

Po tym ewangelizacyjnym mityngu, około godz.12 młodzież uczestnicząca w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży modliła się podczas ulicznego nabożeństwa Drogi Krzyżowej  odprawianej w kierunku „papieskiego” kościoła pw. bł. Karoliny na tarnowskich Falklandach.

Rozważania przy poszczególnych stacjach skupiały się wokół "Orędzia na Wielki Post 2014" papieża Franciszka. – „Przede wszystkim diagnozowało nasze problemy, dotykające głownie ludzi młodych m.in. narkotyki, alkohol, pornografię. Rozważania dotyczyły również naszych relacji z Bogiem, rodzicami, wychowawcami, rówieśnikami. Powinniśmy na te wszystkie sprawy spojrzeć okiem Jezusa, który uczy nas walki z pokusami i pomaga kochać bliźnich - mówili uczestnicy nabożeństwa. Podczas Drogi Krzyżowej niesiony był przez przedstawicieli młodych z różnych parafii krzyż - duchowy znak łączności z papieżem Franciszkiem i młodymi zgromadzonymi na uroczystościach w Rzymie. Przedstawiciele stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia nieśli "Iskrę miłosierdzia". Nabożeństwo zakończyło się na stopniach kościoła bł. Karoliny. Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. 

Witając swoich młodych gości przypomniał on atmosferę, jaka panowała w ubiegłym roku w Rio, podczas Światowych Dni Młodzieży, mówił też o zbliżającym się spotkaniu młodych w Krakowie. – Miesiące przygotowań do tego wydarzenia mają być wypełnione pogłębioną formacją, stałym zaangażowaniem w życie Kościoła oraz refleksją, której tematem ojciec święty uczynił ewangeliczne błogosławieństwa. Nie żałujcie swego czasu na podejmowanie dzieł ewangelizacyjnych w waszych środowiskach. Starajcie się angażować w wolontariat, zdobywajcie nowe umiejętności poprzez udział w proponowanych kursach i szkoleniach oraz szkołach animatora – apelował do młodzieży pasterz tarnowskiego kościoła.

Na zakończenie Mszy św. biskup ordynariusz poświęcił „Miserikordynę” oraz przekazał przedstawicielom młodzieży „Iskrę Miłosierdzia”. Spotkanie zakończyło Uwielbienie oraz wspólna agapa.

Ryszard Zaprzałka (cytaty: Gość Niedzielny i RDN Małopolska)

Zdjęcia: Joanna Sadowska i ks. Zbigniew Wielgosz (Gość Niedzielny)

Tarnowski Rockefeller

         

 JAKI  BĘDZIE

Kto płaci miliony za kropki i kreski – sztuka współczesna

Koniec Sanguszków w Gumniskach. Wielka ucieczka księcia do Brazylii

    przeczytane - archiwum 2013

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny