Art. Senior

To najnowsza inicjatywa naszego portalu, który w organizacyjnej kooperatywie z Klubem Studenckim „Przepraszam” organizuje cykliczne Bardzo Kulturalne Poniedziałki. Art. Senior to nazwa wystawy grupy plastycznej VENA, działającej w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie, której wernisaż zaplanowano na poniedziałek 7 października na godz. 17 w siedzibie tkk przy Rynku 10. To kolejny, po wrześniowej ekspozycji malarstwa Jadwigi i Zygmunta Sokołowskich, wernisaż plastyków amatorów, z rzadka tylko dostrzeganych przez oficjalne, miejskie galerie sztuki.

 

Od kilku lat w kulturalny pejzaż wielu miast w Polsce bardzo aktywnie wpisują się Uniwersytety Trzeciego Wieku, integrujące lokalne środowiska określane mianem 50+, wyzwalające uśpione nierzadko aktywności na różnych polach działalności, pozwalające realizować swoje pasje ludziom różnych zawodów i stanów. Nie inaczej jest i w Tarnowie, gdzie UTW działający przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej zajmuje czołowe miejsce pośród innych tego typu placówek działających w mieście. Od powstania w styczniu 2006 roku  prezesuje mu Maria Kanior – była wice prezydent Tarnowa, całym sercem oddana najszerzej pojętej kulturze, animator i kreator wielu znaczących przedsięwzięć w tej dziedzinie. Nic też dziwnego, że w programie zajęć kierowanej przez nią placówki znaczące miejsc zajmują fakultety kulturalno – oświatowe. Działają m.in. zespół muzyczny TERCJUM, grupa teatralna – Kabaret PIN i grupa plastyczna VENA.

 

Działająca od 2007 roku VENA powstała z inicjatywy Stanisławy Gałek, prawniczki z wykształcenia, a z zamiłowania malarki, swoją siedzibę ma w Pałacu Młodzieży. Zajęcia grupy odbywają się w formie warsztatów plastycznych raz w tygodniu i trwają po 3 - 4 godziny. Prowadzi je wspomniana już S. Gałek, malująca od 1989 roku (jest autorką ponad 200 prac malarskich), a wcześniej uczęszczająca do znanej w mieście pracowni Elżbiety i Witolda Pazerów działającej w TCK. Jak sama podkreśla, to nabyte tam umiejętności ukształtowały jej malarską wrażliwość i teraz pozwalają dzielić się tą wiedzą ze swoimi podopiecznymi.

 

A jest ich aktualnie 18. Panie głównie malują technikami: akryl, olej i akwarela, a przeważająca tematyka ich prac to: pejzaże, kwiaty, martwe natury, zwierzęta, abstrakcje. Zdaniem zastępcy prezydenta miasta Tarnowa i miłośniczki sztuki, Krystyny Latałowej: – Są to obrazy, które chciałoby się mieć na ścianie w swoim mieszkaniu.

 

Skład grupy malarskiej VENA:

 

Maria BEDNARENKO-SKRABACZ

Wanda FREJ

Zofia JAKIMIUK

Janina JUŚKIEWICZ

Irena KALAFARSKA

Anna KORDELA

Teresa KRAKOWSKA

Jadwiga KĘDZIOR

Alicja ŁAKOMA

Józefa ŁUCZYŃSKA

Maryla MIGDAŁ

Maria OLSZÓWKA

Józefa NYTKO

Barbara ŚLIWA

Zofia ŚWIĘTEK

Krystyna SZCZEBAK

Maria URBAŃCZYK

Alicja WESOŁOWSKA

 

W ciągu 6 lat działalności grupy zorganizowano 9 wystaw okolicznościowych i poplenerowych.

Za najbardziej prestiżową członkinie uważają ekspozycję w Galerii „Hortar”  u państwa Kopczyńskich, której wernisaż odbył się 19 maja 2012 roku.

11 listopada 2011, z okazji święta niepodległości, zespół prezentował swoje obrazy w Urzędzie Gminy Tarnów.

 

Dwukrotnie, w roku 2011 i 2012, VENA brała udział w Małopolskiej Wiośnie Artystycznej w Chrzanowie, za każdym razem przywożąc dyplomy i statuetki.

Grupa ma na swoim koncie także poplenerową wystawę w Centrum Sztuki Mościce, wieńczącą rok akademicki UTW 2011/12.

Członkinie zespołu chętnie włączają się w działania charytatywne organizowane przez MWSE w Tarnowie, np. poprzez aukcję swoich obrazów, z których dochody przeznaczono m.in. na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

 

Poza zajęciami w pracowni Pałacu Młodzieży panie spotykają się również z okazji świąt i innych uroczystości, tworząc wielką artystyczną konfraternię.

Do tej pory zorganizowano łącznie 7 plenerów, m.in. w Gródku nad Dunajcem, Złockiem koło Muszyny, Łęgu Tarnowskim, Pogórskiej Woli, Woli Rzędzińskiej i na działkach pracowniczych.

Od chwili powstania VENA prowadzi kronikę, w której odnotowywane są wszystkie wydarzenia z życia zespołu. W kronice również zamieszczone są wpisy gości odwiedzających wystawy organizowane przez grupę.

 

Swoją artystyczną aktywnością panie z grupy plastycznej VENA  udowadniają na co dzień, że malowania można się nauczyć w każdym wieku i że może to być dobry sposób na słoneczne przeżywanie jesieni życia...

 

Ryszard Zaprzałka

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny