Aspiranci w rytmie hip-hop

W piątek 10 stycznia w klubie Lychee odbył się koncert hip-hopowy organizowany przez Grupę Nieformalną Aspiranci. Wystąpili Lajt, Spajku/Dziunek, Kita, Pj, Rewers oraz Pan M za gramofonami.

Koncert zaczęli Lajt oraz duet Spajku/Dziunek, którzy grali swoje utwory na zmianę. Lajt to finalista drugiej edycji programu żywyrap, wydał 4 płyty: "FUCKty" (2009), "Dwumetylotryptamina" (2010), "Dzień Świra" (2011) oraz "To Co Nazywam Jazzem" (2012). Obecnie razem z Innoticiem pracuje nad kolejną płytą pt: "Audioteka Dorosłego Człowieka". Spajku/Dziunek mają na swoim koncie 2 EP'ki - "Kwestia Smaku" i "Technologia Żywienia" wydane kolejno w 2011 i 2012 roku, na rok 2014 szykują oni kolejny materiał, tytuł jeszcze nie jest znany. Młodzi raperzy zostali świetnie przyjęci przez zebraną w klubie publiczność, która pomagała im rapować ich teksty. Lajt zagrał utwory, które prezentował podczas drugiej edycji programu żywyrap, m.in. "Chłopcy" w nieco odświeżonej przez nowy podkład wersji. Duet Spajku/Dziunek wystąpił z przekrojowym materiałem ze swoich dwóch EP'ek m.in. kawałki "Ten Sam Tlen" czy "Machaj i Słuchaj" oraz singiel zapowiadający ich nową płytę pt. "Klęska To Sukces". Świetnym zabiegiem było użycie przez Dziunka MPC w czasie koncertu, dało to prezentowanym utworom niepowtarzalnego brzmienia.

Po trójce młodych raperów przyszedł czas na bardziej doświadczonego na scenie hip-hopowej Kitę, którego wspierał grający już tego wieczoru Spajku. Kita to reprezentant Tarnowa, na swoim koncie ma wydaną w 2008 płytę "Nie Do Opanowania". Obecnie pracuje nad nowym wydawnictwem promowanym singlem "Grawitacja". Kita zaprezentował materiał przygotowywany na jego nadchodzącą płytę (m.in. "Grawitacja") oraz utwory z jego poprzedniego wydawnictwa ("Psst psst").

Jako ostatni tego wieczoru wystąpili Pj oraz Rewers. Pierwszy z nich ma na swoim koncie wydaną w 2013 roku płytę "Ósmy Dzień Tygodnia EP" na której gościnnie udzielili się Spajku oraz Rewers a także Dj'e: Jarzomb, Dłoogi i Bounce. Podkłady na jego płytę wyprodukowali m.in. Dziunek, Yabol i Taivan. Rewers pracuje nad swoim pierwszym dłuższym materiałem, dotychczas wypuszczał on tylko pojedyncze zwrotki. Najmłodsi stażem i wiekiem raperzy nie odstawali znacząco od swoich bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Pj zaprezentował nam przedewszystkim niepublikowane dotychczas utwory a także te, które już wcześniej mieliśmy okazję słyszeć, m.in. "Talenty z Podwórek" czy wzbogacony o 2 nowe zwrotki kawałek, z którym brał udział w konkursie Stoprocent Pompuj Rap. Rewers również grał całkiem nowy materiał nie licząc "Cocaine Reality" na zdecydowanie żywszym podkładzie niż wersja, którą można przesłuchać na jego profilu w portalu soundcloud.

Licznie zebrana w Lychee publiczność po zakończeniu koncertów mogła bawić się na after party podczas którego o muzykę zadbał tarnowski Dj - Pan M z Getup Junkies.

Tekst - Jakub Kotul

Zdjęcia – Bartek Olszówka

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny