Bagienni z pod Wieżycy

Nieopodal trasy z Tarnowa do Kielc, we wsi Oleśnicy (gm. Olesno) położonej niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej można dostrzec tajemniczą, wysoką na 17 metrów wieżę, otoczoną drewnianym rusztowaniem. Niezwykła budowla jest efektem wysiłków tarnowskiego pasjonata historii Wojciecha Maniaka, zwanego też Wojciechem z Bagien. Miłośnik wieków średnich wspierany przez Poczet Bagiennych z Wieżycy dąży do zrekonstruowania grodu Ligęzów - sławnego i możnego rodu szlacheckiego. Wojciech z Bagien skrupulatnie odtwarza obiekt i szuka sponsorów. Służyć temu mają m.in. otwarte turnieje rycerskie, z których pierwszy odbył się w sobotę, 21 września, sprawiając, że plac bitewny pod Wieżycą był oblegany nie tylko przez średniowiecznych rycerzy, ale i licznych obserwatorów, którzy przyjechali tutaj specjalnie, aby zobaczyć zmagania średniowiecznych wojów. Uczestnicy tego niezwykłego widowiska mogli ponadto dowiedzieć się , jak wyglądało życie w tamtej epoce oraz zapoznać się z kulturą i historią Polski we wczesnym średniowieczu. Dla chętnych, którzy chcieli poczuć się jak rycerze, przygotowano bezpieczne miecze otulinowe, którymi można było stoczyć pojedynek. Każdy uczestnik mógł także skorzystać z nauki strzelania z łuku, zapoznać się z metodami średniowiecznej walki i wojennym uzbrojeniem, a także spróbować epokowych dań, przygotowywanych w obozie rycerskim. Sobotnie potyczki turniejowe zamykają sezon i są zwieńczeniem projektu grodowego, w ramach którego odbyły się m.in. prelekcje historyczne w szkołach i na przedpolu budowanego grodu w Oleśnicy, warsztaty lepienia naczyń z gliny czy rekonstrukcje słowiańskich obrzędów podczas Nocy Kupały. Ale oddajmy głos sławnemu już szeroko grododzierżcy, panu na Wieżycy Wojciechowi z Bagien Maniakowi.

Nasz projekt grodowy z założenia miał obejmować działania niekomercyjne z zakresu  propagowania historii. Realizujemy warsztaty dla zorganizowanych grup młodzieży, warsztaty dla samych rekonstruktorów historycznych czy wreszcie otwarte imprezy ale kierowane na edukację.  W dniu 21.09.2013 odbył się Turniej Rycerski pod Wieżycą we wsi Oleśnica, gm. Olesno, pow. dąbrowski. Podobnie jak w zeszłym roku w ramach weekendu z historią organizowanym wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie dzień przed  tradycyjnym niedzielnym Turniejem  w Dębnie pod Wieżyce przybyli rekonstruktorzy historyczni z kilku grup rozsianych po kraju.  W największym składzie stawiła się Drużyna  Grodu Horodna z Rzeszowa  oraz Drużyna Wojów Czarnego Sokoła z Dębicy , Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej, Chorągiew Rycerska Ziemi Lubelskiej,  Nordlige Sverda z Katowice . Przyjęli ich gospodarze – bractwa lokalne – Drużyna Woje Peruna  i Tarnowskie Bractwo Rycerskie „Gladii Amici” / Tarnów / oraz główny organizator czyli Poczet Bagiennych z Wieżycy.  Głównym celem było rozegranie turniejów bojowych dla grup wczesnośredniowiecznych i XIII- wiecznych oraz wspólnego turnieju łuczniczego . Po zaciekłych acz honorowych walkach wyłoniono zwycięzców -  miecz wczesnośredniowieczny  ufundowany przez Urząd Gminy Olesno powędrował do rąk Lubomira Alesandrowicza z Drużyny Wojów Grodu Horodna a replika miecza z wieku XIII – tego zakupiona przez Centrum Polonii  Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu do Michała Lipińskiego z TBR. W zmaganiach łuczniczych najlepszy okazał się Jarosław Michałek również z TBR, który odebrał wysokiej klasy łuk z rąk sponsora – szefa firmy ZBUD  Ryszarda Jędraszka.. Oczywiście nie pozostawiliśmy dzieci i młodzieży bez możliwości spróbowania własnych sił w tych konkurencjach.  Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych instruktorów w bractw  - mogli oni przez kilka godzin walczyć bezpiecznymi mieczami i strzelać z ćwiczebnego łuku zakupionego również przez ZBUD. Zgodnie z obietnicą można było też spróbować epokowych potraw i zajrzeć do obozu rycerskiego. Pozostali sponsorzy to Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli  Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy oraz firma Akcent, która bezinteresownie zaprojektowała i wykonała   piękny plakat turnieju. Dzięki uprzejmości referatów: Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej impreza miała profesjonalne nagłośnienie. Tradycyjnie organizacyjnie wsparło nas Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i sołtyska wsi Oleśnica.. Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. Mimo, że miała to być impreza wieńcząca wyjątkowo pracowity dla PBzW sezon rycerski to najprawdopodobniej w październiku odbędzie się jeszcze na naszym terenie trening dla bractw.

Oprac. Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny