Czy można zakochać się w Tarnowie?

Miłosne historie Tarnowa to główny wątek II edycji Gier Miejskich zatytułowanych „Ścieżkami Zakochanych w Tarnowie”. Jest to już piąty edukacyjny projekt z tarnowską młodzieżą realizowany przez Stowarzyszenie KANON od 2012 roku.

- Chcemy stwarzać młodzieży warunki do odkrywania swoich talentów, rozwijania nowych umiejętności, które przydadzą im się w szkole oraz w przyszłości w dorosłym życiu. A przede wszystkim pomagamy im spojrzeć na Tarnów z innej perspektywy i zarazić ich wyobraźnię wyjątkowymi historiami związanymi z naszym miastem i jego mieszkańcami – mówi Dariusz Snopkowski, Koordynator Projektów Stowarzyszenia KANON.

Od wtorku 24 września uczestnicy projektu rozpoczęli serię szkoleń z trenerami i profesjonalistami w dziedzinie pracy zespołowej, fotoreportażu i dziennikarstwa. Efektem ich pracy było stworzenie fotoreportażu oraz materiału promującego nową atrakcję turystyczną Tarnowa, jaką w przyszłości może być „Ścieżka Zakochanych w Tarnowie” - mówi Bernadetta Cich, trener warsztatów twórczego dziennikarstwa.

Przed finałowym spotkaniem reprezentacja każdej szkoły opracowała i przekazała do oceny fachowców trzy prace na temat Ścieżki Zakochanych w Tarnowie. Były to reportaż, kolekcja zdjęć oraz fotokast lub film.

W poniedziałek, 14 października o godzinie 9.00 w Sali Lustrzanej rozpoczął się finał II edycji Gier Miejskich „Ścieżkami Zakochanych w Tarnowie”. W tegorocznej edycji wzięły udział zespoły czterech szkół ponadgimnazjalnych tj. I LO, V LO, VII LO i ZST w Tarnowie-Mościcach.

W finale młodzież zmierzyła się z zadaniami, które wykonywali w czterech miejscach na ścieżce zakochanych odpowiadając na pytania, rozwiązując zagadki, aranżując z przechodniami scenki rodzajowe związane z miłosnymi historiami miasta Tarnowa. Kładka zakochanych nad Wątokiem, tarnowski Rynek, Baszta i kawiarnia Basteja oraz Plac Sobieskiego i Cafe Tramwaj – to w tych miejscach można było spotkać młodzież w koszulkach z napisem „Zakochani w Tarnowie”. W przeprowadzeniu gier miejskich pomagali po raz drugi słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie oraz znani Tarnowianie zaproszeni do tego projektu a wśród nich pani Maria Zawada-Bilik, Dyrektor Wydziału Promocji Marki Miasta oraz Dawid Drwal, autor książki „Śladem tarnowskiego tramwaju”, a także aktor i pedagog Andrzej Król oraz  filmoznawca i dziennikarz Jerzy Świtek.

Zwycięzcą II edycji Gier Miejskich „Ścieżkami Zakochanych a Tarnowie” została reprezentacja V LO w Tarnowie, której opiekunem był pan Grzegorz Gawlik. Główną nagrodą dla zwycięskiej szkoły był profesjonalny aparat fotograficzny ufundowany przez Centrum Fotografii – Piotr Grzyb oraz kupony upominkowe. Ponadto wszyscy uczestnicy oraz współpracownicy otrzymali upominki ufundowane przez Wydział Promocji Marki Miasta Tarnowa, Pałac Młodzieży oraz Grupę Azoty. Nagrody wręczyła osobiście pani Bogumiła Porębska, Dyrektor Wydziału Edukacji.

Ostatnim punktem II edycji będzie przygotowanie wernisażu najlepszych zdjęć, który zostanie zorganizowany w październiku oraz przygotowanie projektu promocyjnego folderu na temat „Ścieżki Zakochanych w Tarnowie” w oparciu o zgromadzony materiał dziennikarski oraz fotoreporterski.

Pomysłodawcą i reżyserem Gier Miejskich „Ścieżkami Zakochanych w Tarnowie” jest Stowarzyszenie KANON. Głównym Partnerem II edycji projektu były Centrum Fotografii – Piotr Grzyb, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa oraz Pałac Młodzieży w Tarnowie.

Projekt „Zakochani w Tarnowie” jest współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa.

Ryszard Zaprzałka

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny