W Tarnowskim Centrum Kultury we środę 25 września otwarto interesującą wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Dokument”, pierwszą w Tarnowie prezentację jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów w Europie.
Wystawa „Dokument” koncentruje się na najwcześniejszej działalności fotoreporterskiej Niedenthala w Polsce w latach 70.-80. Tarnowska ekspozycja to nie tylko unikalny zbiór zdjęć ukazujących codzienne życie w PRL, zmiany zachodzące w mentalności i kulturze ale to także unikatowa fotografia reportażowa, wykonana bez zbytecznych efektów i ozdobników. Fotografie są intrygujące również z tego powodu, że autor w doskonały sposób uchwycił kwintesencję chwili i decydujący moment, który sprawia, że jego fotografie są niebanalne. Wystawa po raz pierwszy zaprezentowana została w Gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, jej kuratorką była Anna Szynwelska, która dokonała selekcji zdjęć, a pomysłodawcą wystawy jest Adam Mazur. Tarnów jest drugim w kolejności miastem, prezentującym tę wystawę.
Christopher Jan Niedenthal (ur. 21 października 1950 w Londynie) to polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów. Członek rzeczywisty ZPAF. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986. Autor licznych wystaw i laureat wielu nagród.
Urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych, jego ojciec był przed wojną prokuratorem w Wilnie, a w Anglii pracownikiem ministerstwa oświaty, matka zaś pracowała w Polskiej Agencji Telegraficznej, a na emigracji zajęła się prowadzeniem domu. Język polski poznał uczęszczając do szkółki sobotniej, a ojczyznę rodziców po raz pierwszy odwiedził wraz z nimi w 1963.
Pierwszy aparat fotograficzny – Kodak Starmite, otrzymał w wieku 11 lat w nagrodę za zdanie egzaminu. Ukończył trzyletnie studia fotograficzne w London College of Printing. Do Polski przyjechał w 1973. Po kilku latach w roli wolnego strzelca został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka” w Polsce. Pierwszy materiał fotograficzny zarejestrowany wtedy przez Chrisa Niedenthala przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych.
W 1978 był pierwszym fotoreporterem, który po wybraniu Karola Wojtyły na papieża, przyjechał do jego rodzinnego miasta Wadowic. 17 października wykonał zdjęcia księgi parafialnej, w której ksiądz dr Edward Zacher dokonał wpisu o powołaniu kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka” – sfotografował na Jasnej Górze Jana Pawła II trzymającego goździki, jak również trzymającego na rękach, małą, zapłakaną dziewczynkę w czerwonej chusteczce.
Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Jedno z nich przedstawia transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie (zdjęcie to trafiło m.in. na okładkę wydanej w 2006 książki prof. Andrzeja Paczkowskiego Wojna polsko-jaruzelska). Negatywy w tym okresie przekazywał turystom i osobom wyjeżdżającym z Polski, by dostarczyli je do redakcji „Newsweeka”. Sam obawiał się wyjechać z kraju, nie mając pewności, czy zostanie z powrotem wpuszczony.
Laureat nagrody World Press Photo w 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time'a”. W 1987 zamieszkał z rodziną w Austrii, gdzie mieściło się biuro „Time'a” na Europę Wschodnią. W 1995 założył w Warszawie studio fotografii reklamowej „Magic media”, a od 1998 ma obywatelstwo polskie.
W 1999 zaprezentował cykl kilkudziesięciu zdjęć w dużym formacie, zatytułowany „Tabu • Portrety nie portretowanych”, w ramach którego portretował dzieci niepełnosprawne umysłowo. Pierwotnie Niedenthal planował zatytułować wystawę „Niech Moc będzie z tobą!”, jednak ostatecznie wybrał nazwę „Tabu”, chcąc lepiej podkreślić problem niepełnosprawnych dzieci oraz przełamywania lęku przed innością. Wystawa prezentowana była między innymi w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, Muzeum Ziemi Lubuskiej w marcu i kwietniu 2001 oraz Bratysławie, Wiedniu i Hamburgu.
Wraz z przyjacielem Tadeuszem Rolkem zrealizował w 2001 projekt „Sąsiadka”, nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o tym samym tytule, opowiadający o pogromie Żydów w Jedwabnem. Bohaterką zdjęć w scenerii żydowskich miasteczek była sąsiadka Rolkego z bloku, młoda Wietnamka – Maja.
W 2004, nakładem wydawnictwa BOSZ Szymanik i Wspólnicy, ukazał się album Polska Rzeczpospolita Ludowa Rekwizyty, zawierający 130 zdjęć Niedenthala z lat 70. i 80. z komentarzem dziennikarza „Gazety Wyborczej” Jacka Hugo-Badera. W 2006, pod patronatem honorowym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nakładem wydawnictwa Edipresse Polska, ukazał się kolejny zbiór fotografii Niedenthala z okresu stanu wojennego, zatytułowany 13/12 Polska stanu wojennego. Pomysł zrodził się po tym, jak IPN przekazał fotografowi teczkę dotyczącą jego osoby sporządzaną przez funkcjonariuszy SB od 1973.
Prywatnie mąż germanistki i tłumaczki literatury niemieckiej Karoliny Niedenthal, ojciec dziennikarza Filipa Niedenthala, redaktora naczelnego miesięcznika „Podróże”.
Wyjątkowość tarnowskiej ekspozycji podkreśli spotkanie z samym autorem podczas finisażu wystawy zaplanowanego na 18 października br. o godz. 18.00 w Galerii TCK, które poprowadzi historyk sztuki, kurator Centrum Sztuki Współczesnej, fotoedytor Gazety Wyborczej Marek Grygiel.
Zaprzałka Ryszard |