„DużoMyślę”

To tytuł oryginalnego projektu książkowego autorstwa krakowskich twórców Katarzyny T. Nowak i Michała Książka, którego tarnowska promocja miała miejsce w piątek 19 kwietnia w dworcowej Galerii Miejskiej BWA. Książka nie ma klasycznej formy. Jest dialogiem ale także nie typowym. Stąd bliższe prawdy wydaje się być określenie jej projektem. Wypełnia go zapis rozmowy pomiędzy Michałem Książkiem (artystą miejskim, uprawiającym street-art photo i robiącym muzykę elektroniczną, drum and bass) a Kaśką Nowak (pisarką, autorką takich powieści jak : „Moja mama Czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej" (Wydawnictwo Literackie 2005, wznowienie 2011), „Kobieta w wynajętych pokojach" (WL 2007), „Kasika Mowka" (WL 2010.) Na podstawie tej ostatniej książki Firma Skorpion podjęła się realizacji filmu (scenariusz i reżyseria Magda Piekor) , którego realizacja planowana jest na 2014 rok.

Katarzyna T. Nowak właśc. Katarzyna Nowak (ur. 13 lutego 1964 w Krakowie) - dziennikarka i pisarka, córka Doroty Terakowskiej, pasierbica Macieja Szumowskiego, siostra Małgorzaty Szumowskiej i Wojciecha Szumowskiego. Chodziła do dwóch szkół podstawowych i trzech liceów. Musiała je zmieniać m.in. z powodu udziału w proteście uczniowskim w 1980 r., a także bo chciała … porwać samolot), przez co dorobiła się ksywki  "Kaśka-porywaczka". Po maturze zdała na religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, po trzecim roku wyjechała na rok do Stanów Zjednoczonych, do Chicago. Po powrocie, zamiast kończyć studia, poszła do pracy w "Gazecie Krakowskiej", gdzie jako reporterka pracowała przez pięć lat. W 1995 roku trafiła do "Przekroju", gdzie pisała reportaże obyczajowe i wywiady. Współpracowała z magazynem weekendowym "Życia", a od 2000 roku została korespondentką czasopisma "Twój Styl". Po śmierci rodziców, Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, który był jej przybranym ojcem, poświęciła się wyłącznie książce o mamie. "Moja mama czarownica" była jej pierwszą książką. Mówi, że pisanie zawsze było jej pasją. Podobnie, jak matka uwielbia zwierzęta i mieszka z trzema kotami: Beretem, Tomkiem i Ludwikiem. W ten sposób obie z siostrą, znaną reżyserką filmową Małgorzatą Szumowską, kontynuują rodzinne tradycje.

Zaś wracając do tarnowskiego wieczoru promującego  „DużoMyślę”, prowadzonego przez Miłosza Onaka, to pozycję tę wypełniają głównie rozmowy  K. Nowak i M. Książka  o różnych formach sztuki: o fotografii . Michał opowiada o swoich wernisażach, są tam jego prace, jak je tworzył, gdzie szukał inspiracji, z kim współpracował i jakie przeszkody stawały mu na drodze, taki współczesny „know-how" o organizacji eventów artystycznych), o muzyce hip hop i drum and bass (jak je widzi starsze pokolenie? czemu jest tak bliskie poezji? czego kiedyś słuchano? jak wygląda tworzenie klipów.

Kaśka opowiada o swoim świecie, miedzy innymi: jak długo zajmuje pisarce stworzenie dzieła? jak wygląda świat pisarski?

Autorzy nie ograniczają się tylko do rozmów na temat sztuki, wybiegają i poruszają tematy społeczne. Porównują swoje pokolenia. Okazuje się, że znajdują  w tym  wspólny język, co zaowocowało właśnie powstaniem na styku ich dwóch różnych światów nietypowej książki, będącej czymś w rodzaju  Pop-Art naszych czasów. To co było i to co jest teraz - w jednym.

Od samego początku naszym założeniem było żeby połączyć świat „pisany" z nowoczesnym pokoleniem obrazu. Chcieliśmy stworzyć książkę, która nie „zanudzi" młodszych odbiorców swoja forma. Teraz w kulturze panuje ogromny „mix". Wszystko się miesza. Muzyka z filmem, z fotografia itp. Nasz produkt dokładnie się w to wpisuje. Łączymy to wszystko. Kierujemy i do młodszego i starszego pokolenia – mówi Michał Książek

A w BWA zapowiadają już następny projekt Michała Książka, oby równie udany, jak  wystawa  „Tarnóf. Saga Ludzi Zamrożonych”, prezentowana jeszcze w Galerii Małej przy Rynku w 2010 roku.  

Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny