Dwunastka

Z biskupem nominatem – dotychczasowym proboszczem parafii katedralnej, ks. dr Stanisławem Salaterskim rozmawia Ryszard Zaprzałka.

Uważana jest w Biblii  za szczęśliwą i świętą. Jest symbolem zupełności i zorganizowania. Oznacza porządek Boży i skromność. Symbolizuje też łaskę, miłość i pokój. Liczba 12 w Biblii oznacza 12 apostołów, 12 synów Jakuba, 12 pokoleń Izraela, 12 chlebów na stole przed zasłoną Arki Przymierza, 12 koszy z ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, to także wieniec z 12 gwiazd na głowie Niewiasty, Pieczętowanie 12 tysięcy sprawiedliwych, oznacza również Drzewo życia w Nowym Jeruzalem wydające co miesiąc 12 rodzajów owoców, przynoszących uzdrowienie… .

 

1/. Papież Franciszek równocześnie mianował dwóch biskupów pomocniczych dla diecezji tarnowskiej – jedenastego i dwunastego. Do którego numeru został ks. biskup Stanisław Salaterski przypisany?

Jeżeli przyjąć alfabetyczną kolejność nazwisk to jestem 12, ale obydwa numery są szczęśliwe - mam nadzieję.

2/. Dotychczasowy proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie jest jednym z najmłodszych członków polskiego episkopatu. 59 lat to dobry wiek na tak znaczący awans? To szczyt kariery dla wikarego, proboszcza, dziekana, kanonika, prałata…

Powiedzmy szczerze najmłodszy co do nominacji na dziś, ale co do lat życia to od razu starszy od ks. Biskupa Ordynariusza i wielu Biskupów Episkopatu Polski. Pan Bóg potrzebuje ludzi różnego wieku i różnych talentów, dlatego jestem pewien , że pracy nie zabraknie. Zwłaszcza, że życie rozumiem jako odpowiedź na powołanie Bożę i czas służenia innym talentami jakie Bóg dał.  Nigdy nie łączyłem kapłaństwa z kategoriami kariery i w tej mierze nie rozumiem pytania. 

3/. Mianowanie ks. biskupa to kolejna, po ks. biskupie ordynariuszu,  nominacja kapłana z kościoła tarnowskiego. To nowa praktyka, nowe otwarcie papieża Franciszka na księży praktyków – duszpasterzy?

Każdy kapłan w jakiś sposób jest duszpasterzem, pracując w Seminarium Duchownym czy Kurii Diecezjalnej także. Oczywiście kontakt z wiernymi na parafii jest inny i bardziej bliski. W różnych sytuacjach życia, przy różnych pracach, posługach. To daje na pewno lepszą znajomość realiów życia i problemów ludzi oraz oczekiwań na wsparcie i pomoc pod adresem Kościoła, którym jesteśmy razem. W tej mierze Ojciec św. Franciszek ma wiele doświadczeń i pewno wyborem Biskupów spośród Duszpasterzy z pierwszej linii posługi wszystkim nam kapłanom mówi co jest ważne w naszym życiu i powołaniu. Nie martwmy się jednak, szacunek i zrozumienie dla nauki i innych form posługiwania w Kościele trwa. Nominacje Biskupów w Krakowie czy Opolu to przecież nominacje ludzi nauki. Może być różnie i zawsze z tego może wypłynąć dobro.

4/.  - Pracowity, dobry człowiek i gospodarz, otwarty na młodzież, potrzeby ubogich. Ważni są dla niego też chorzy i starsi. Nasz proboszcz ma czas dla drugiego człowieka – mówią wierni.  Taki do tej pory był ks. proboszcz, a jaki będzie biskup? Czy nam nie zbiskupieje, przed czym tak  bronił się błogosławiony Jan Paweł II?

Nie wiem. Będę się starał być sobą. Skoro udało się być wśród ludzi podczas posługi w katedrze to mam nadzieję, że tym bardziej wśród diecezjan których rozumiem chociażby przez pochodzenie z wioski i udział w wielu pracach i radościach braci i sióstr z diecezji.

5/. Czy nowy biskup będzie nadal proboszczem, jak to się zdarza? Czy też skupi się wyłącznie na pracy w kurii biskupiej?

Mam nadzieję, że w nowy rok parafia katedralna wejdzie z nowym ks. Proboszczem. Kto to będzie proszę czekać albo pytać ks. Biskupa Ordynariusza. On decyduje. Dla mnie czas do konsekracji, która jest planowana na 25 stycznia o godz. 10.00 to czas różnych przygotowań od odprawienia rekolekcji rozpoczynając. A praca Biskupa to nie tylko dyżur w Kurii. O detalach możemy porozmawiać po jakimś czasie. Na pewno gdyby ks. Bp W. Bobowski dowiedział się, że jako Biskup tylko siedział w kurii to byłby szczerze zdumiony a może, o ile przy jego anielskiej cierpliwości jest to możliwe, to i zdenerwowany. Zajęć jest nieskończenie więcej. Chyba, że ktoś ma zawężone rozumienie pracy, no to nie ma o czym mówić.

6/. Ponad 18 lat proboszczowania w najważniejszej parafii w diecezji to kawał czasu. Nie żal tego zostawiać? Czego nie udało się zrealizować?

Te prawie 19 lat pracy i obecności w życiu wielu ludzi to niezwykły czas i znaczna część mojego życia i serca. Pozostawiam tę formę posługi ze wzruszeniem ale spokojnie bo skoro mam mieszkać blisko katedry i na terenie parafii katedralnej to dalej będę z tymi samymi  ludźmi, uroczystościami i miejscami co przez minione lata. Zresztą Tarnów to serce diecezji i nie może być inaczej więc mniej żal. Spośród różnych  zamierzeń nie udało się przyciągnąć do katedry na modlitwę wszystkich mieszkających na terenie parafii oraz nie udało się doprowadzić do koronacji łaskami słynącej Figury Matki Bożej Bolesnej,  chociaż Pieta jest  odnowiona, otoczona stałymi formami modlitwy i katedra jest od 2006 r. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

7/. Kierował ks. biskup parafią katedralną za rządów abp. J. Ablewicza, biskupów J. Życińskiego, W. Skworca i A. Jeża.  Jak ks. biskup ocenia ten czas, co będzie trwałym śladem tak długiej obecności na stanowisku proboszcza?  

Arcybiskup Ablewicz udzielił mi święceń kapłańskich i posłał do katedry jako wikariusza, przy pozostałych Biskupach byłem Proboszczem. O to jaki ślad pozostawiły te lata trzeba pytać ludzi wśród których żyłem Ewangelią i realizowałem kapłaństwo. Myślę, że widać ślady wspólnej troski o katedrę i inne budowle parafialne, mam nadzieję, że w sercach i sumieniach Parafian też coś zostało.

8/. W jakich okolicznościach zastała ks. biskupa papieska nominacja? Jaka była pierwsza myśl, refleksja?

Po powrocie do mieszkania z południowej Mszy św. w katedrze 10 grudnia odebrałem telefon od Ks. Bpa A. Jeża, który zaprosił mnie do siebie na 14.30. I się zaczęło….

9/. Kościół tytularny przydzielił ks. biskupowi papież Franciszek, ale biskupie zawołanie i herb to indywidualny wybór, czy już coś w tej sprawie wiadomo?

Hasłem chciałbym uczynić słowa - „Gaudium fidei praedicare” - głosić radość wiary. Wiara jest bowiem wielkim darem, źródłem pokoju, przebaczenia, nadziei sensu życia, to wartość która uskrzydla a nie ogranicza i dlatego radość, no i trzeba ją głosić także z radością, uśmiechem, ciepłym słowem. A w herb biskupi chciałbym wkomponować znak tarnowskiej Piety, bo Maryja jest tą, która przewodzi nam na drogach wiary i jest źródłem pokoju, widziałbym także symbol nadziei - kotwice i krzyż oraz herb Tarnowa, miasta w którym jest Pieta, w którym żyję od 1973 r. oraz jako znak stolicy diecezji.

 10/. Dotychczasowy proboszcz tarnowskiej katedry postrzegany był jako człowiek niezwykle skromny, żyjący wręcz po franciszkańsku. Parafianie wiele razy widzieli go z łopatą, młotkiem czy miotłą. Raz nawet w prezencie dostał nowe taczki, kiedy starymi woził piasek, by posypać w zimie śliskie chodniki przy kościele. Ma ks. biskup te taczki? Jak będzie teraz?

Mam, używałem ale pewnie zostawię następcy, bo na Parafii mogą się przydać, z remontami nigdy nie ma końca. Na pewno zabiorę inne przydatne w domu narzędzia, bo uważam, że to co potrafimy zrobić sami to trzeba robić. Nie wszystko wymaga dyplomowanego fachowca, a samemu nie zawsze jest gorzej, a zawsze szybciej i taniej.

11/. Czy znana jest już data ingresu?  Biskupie prymicje odbędą się w miejscu urodzenia czyli Lipnicy Murowanej, czy w rodzinnej parafii Tymowej ?

Święcenia biskupie są planowane na 25 stycznia o 10.00 w katedrze, Proboszcz Tymowej zaprasza na 26 stycznia. Ingres biskupowi pomocniczemu nie przysługuje a mój związek z Lipnicą Murowaną jest przez porodówkę, do której zawieziono mamę gdy zacząłem domagać się wyjścia na świat. Zawsze jednak miejscem pochodzenia była i jest Tymowa.  Czasem żartuję, że mój związek z Lipnicą jest taki jak świętych i błogosławionych Ledóchowskich, przyjechali, zagościli na chwilę - ale na dobre im to wyszło. Może to opieka św. Szymona z Lipnicy? Zresztą tato ks. Bpa Jana Piotrowskiego też wywodzi się z Lipnicy Murowanej. Coś w tym jest.

12. Tytuł pracy doktorskiej biskupa S. Salaterskiego to „Kolegiata i kapituła św. Małgorzaty PM w Nowym Sączu 1448-1791”. Teraz proboszcz tej parafii ks. Jan Piotrowski  został biskupem. Historia zatoczyła koło?

 Nie przewidziałem  tego w doktoracie i dzisiaj wiem, że to jest brak ale byłem ograniczony datami i wizji prorockich choćbym miał nie mogłem pisać. Biskupa Jana znam od czasu Seminarium, uczyli nas ci sami Profesorowie, formowali ci sami przełożeni dlatego ze spokojem myślę o współpracy na dziś i jutro. To dobry człowiek o wielkim sercu i życiowej mądrości. Będzie się od kogo uczyć. 

Dziękuję za interesującą rozmowę.

Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny