"Hip-hop i akordeony w Mościcach"

7 grudnia w Centrum Sztuki Mościce odbył się koncert L.U.C. + Motion Trio poprzedzony prezentacją Projektu Poetha tarnowskiego wokalisty Michała Książka i grupy teatralnej Porfirion. Wydarzenie odbyło się w ramach festiwalu Art Fest 2013.

Zacznijmy od początku. Projekt Poetha to autorski album Michała Książka stworzony przy współpracy z grupą teatralną "Porfirion", za powstanie warstwy muzycznej odpowiedzialni są Michał Martynów i Dominik Urbański. Na płycie pojawiają się również młodzi tarnowscy poeci - Natalia "Nej" Tryba i Łukasz "Lucjusz" Dubin. Michała Książka mogliśmy wcześniej znać m.in. z Formacji ONO, którą stworzył razem z producentem o pseudonimie N.Kick czy książki "Dużo Myślę", która jest zapisem rozmowy pomiędzy wokalistą a Katarzyną Nowak. Przed sobotnim koncertem L.U.C. i Motion Trio wyświetlony został film promujący Projekt Poetha w którym główny autor przedsięwzięcia opowiada o powstaniu albumu. W prezentacji mogliśmy usłyszeć kilka piosenek oraz wiersze młodych poetów, Nej Tryby i Lucjusza z Grupy Nieformalnej Aspiranci.

Zaraz po wyświetleniu filmu na scenie pojawili się L.U.C. i Motion Trio. Pierwszy z grupy czyli Łukasz Rostkowski to muzyk, którego stylu nie da się jednoznacznie zdefiniować, performer uznany przez krytyków artystą XXI wieku. Swoje projekty tworzy spajając muzykę, lirykę, film i grafikę w jedną, spójną całość. Jego eklektyczny styl możemy usłyszeć na 10 albumach. O L.U.C. można napisać naprawdę wiele, jest autorem cyklu "Zrozumieć Polskę", w którym opowiada o historii i kulturze w Polsce w oderwany od polityki sposób a także wielu akcji społecznych, m.in. inicjatywy POSPOLITERUSZENIE.com. Artysta za swoją działalność artystyczną i nie tylko został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym trzema Fryderykami. L.U.C. w swojej karierze współpracował z takimi muzykami jak Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak czy Maria Peszek. Wspierające podczas koncertu wokalistę Motion Trio to trójka światowej klasy akordeonistów, Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn tworzą zespół od 1996 roku odkrywając wciąż nowe możliwości swoich instrumentów zmieniając tym oblicze swojej muzyki. Są laureatami wielu nagród, nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami.

L.U.C. i Motion Trio wydali razem 2 albumy - "City Of Harmony" i "Nic Się Nie Stało", oba ukazały się na rynku w 2013 roku. Ich wspólna muzyka to połączenie elektro-hip-hopu i akordeonów. Te dwa całkowicie odmienne światy razem tworzą spójną całość, która zadziwia i zachwyca. Na sobotnim koncercie w Centrum Sztuki Mościce muzycy zdecydowanie pokazali, że ich muzyka jest dla wszystkich. Mimo choroby wokalisty grupa dała naprawdę energetyzujący koncert. Po dwóch zagranych utworach młodsza część zebranej w tym dniu publiczności powędrowała bawić się pod scenę, reszta pozostała na widowni ale i to do czasu, ponieważ później i w tyle można było zaobserwować, że niektórych rozpierała energia, która nie dawała im wysiedzieć w miejscu.

Sobotni koncert to strzał w dziesiątkę, wydarzenie przyciągnęło ludzi w różnym wieku, reprezentujących różne subkultury. Mogliśmy posłuchać czegoś zupełnie nowego i innowacyjnego na polskiej scenie muzycznej a także zapoznać się z twórczością młodych tarnowskich artystów.

 Tekst - Jakub Kotul

Zdjęcia – Dawid Bania, płyty – Natalia Tryba

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny