„Imaginatio”

Piotr Barszczowski - pseudonim art. Adam Perun, doktor sztuki, wybitny artysta plastyk i pedagog był gościem Jerzego Świtka w znanym mateczniku tarnowskich studentów klubie studenckim „Przepraszam”, gdzie swoją siedzibę ma portal internetowy Tarnowski Kurier Kulturalny. W ramach organizowanych tam „Bardzo kulturalnych poniedziałków” odbywają się ciekawe spotkania, projekcje i koncerty, a także działają dwa kluby: teatralny „Tespis” i filmowy „Vitae Valor”. Gospodarzem obydwu jest znany tarnowski animator kultury Jerzy Świtek. On też „odpytywał” z ciekawych zawodowych pasji i dokonań swojego gościa. Ale tym razem Piotr Barszczowski nie prezentował swoich oryginalnych prac plastycznych np. słynnych Neowitraży tylko objawił się nam jako… filmowiec. Wraz z grupą uczniów zaprezentował swój najnowszy film zatytułowany „Imaginatio – człowiek i book”. Jest to etiuda filmowa zrealizowana wraz z uczniami tarnowskiego „plastyka” w ramach 4. Ekspedycji Artystycznej „W poszukiwaniu piękna” w plenerach Iwonicza Zdrój w dniach 7-13 maja 2012 r. Dzieło poraża swoim surowym czarno – białym pięknem, świetnym dynamicznym montażem i nieszablonowym aktorstwem młodych twórców, oraz rewelacyjną muzyką skomponowaną przez reżysera Piotra Barszczowskiego. To kolejna nowa twarz bohatera poniedziałkowego spotkania.

 
W sztuce nie byłoby postępu, gdyby nie eksperymenty
 

28 stycznia w Piwnicy Studenckiej Przepraszam odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Bardzo kulturalne poniedziałki”. No i tym razem wiele się działo… Gościem tego wieczoru byli twórcy filmu krótkometrażowego pt. „Imaginatio – człowiek i book” - Piotr Barszczowski, Karolina Warchał, Magdalena Sidor i Dominik Mika. Pozostali członkowie „ekipy filmowej” to; Jakub Mazur, Patrycja Wojtas, Joanna Menderak, Emilia Tyńska, Kamila Limanówka, Mateusz Jarmuła, Ewelina Oszczypała. Wszyscy są uczniami Piotra Barszczowskiego z Liceum Plastycznego w Tarnowie.

11 otwartych umysłów, pomysł, pasja, praca i 4 aparaty. To wystarczyło, aby w ciągu 5 dni powstał film.

„Imaginatio – człowiek i book” to próba uchwycenia skomplikowanych relacji człowieka z absolutem, naturą i … książką. Scenariusz jest ubogi w dialogi, ale krótkie sentencje myślicieli trafnie wypełniają przestrzeń między impresjonistycznym obrazem a hipnotyzującą muzyką (autorstwa Piotra Barszczowskiego).

Należy się duży ukłon dla twórców – debiutantów, bo w oryginalny i myślę bardzo profesjonalny sposób potrafili wyrazić siebie poprzez sztukę filmową. Wielką zaletą filmu jest doskonały montaż i subtelne, a zarazem wyraziste zdjęcia które tworzą alegoryczny, osobliwy klimat. Nie mogę nie napisać o muzyce, która doskonale współgra z obrazem, no i (co jest moim osobistym, nieprofesjonalnym, ale uzasadnionym kryterium oceny dla muzyki) powoduje dreszcze.

Oprócz obejrzenia filmu, mogliśmy wysłuchać rozmowy z Piotrem Barszczowskim. Zauważył on, jak inspirujące i kreatywne są plenery artystyczne, które motywują człowieka do odkrywania siebie. Przyznał również, że jest zwolennikiem nauki poprzez zabawę, co było widać w filmiku „MAKING OF” – przedstawiającym obraz z tego jak powstawał film. I to co najbardziej mi się spodobało, to właśnie wielka radość tych młodych ludzi z możliwości tworzenia. Taka sama radość towarzyszyła im podczas spotkania, w którym mogli oni pokazać owoce swojej pracy i wyrazić własne myśli związane z tworzeniem. Myślę że artysta wymaga odbiorcy, dlatego też cieszę się że powstała inicjatywa wspierania i promocji tarnowskich debiutantów. Mam nadzieję, że dzięki temu, wielu początkujących twórców, będzie miało szansę realizować swoje „marzenia, od których (jak wspomniał Piotr Barszczowski) wszystko się zaczyna”. A przy tym pozwoli nam (odbiorcom) wyruszyć „w poszukiwaniu piękna”.

(Danuta Ryba)

Piotr Barszczowski urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Specjalizował się w dziedzinie Komunikacji Wizualnej oraz w dziedzinie Historii Sztuki Sakralnej. Jako artysta-plastyk, projektant grafiki użytkowej, jest autorem identyfikacji wizualnych ponad 300 firm. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta-fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą "NEOWITRAŻU" -  charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii.

W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL"; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna "NEOSECESJA" skupiająca artystów z całej Polski. Wykładowca Podstaw Projektowania Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa tarnowskiego Instytutu Sztuki PWSZ, nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Liceum Plastycznym. Twórca „NEOWITRAŻU" - charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię „SYMBOL"; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna „NEOSECESJA" skupiająca artystów z całej Polski. Nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Liceum Plastycznym. Pomysłodawca nowoczesnych plenerów dla młodych projektantów „Ekspedycji artystycznej w poszukiwaniu piękna".

Mieszka i pracuje w Tarnowie. Ma 40 lat, jest laureatem szeregu prestiżowych konkursów plastycznych. Jego gwiazda zaczyna świecić nawet po drugiej stronie oceanu. Co kilka miesięcy albo wygrywa jakiś konkurs plastyczny, albo przynajmniej otrzymuje wyróżnienie. „Barszczowski  łączy grafikę komputerową z malarstwem i fotografią cyfrową. Jego obrazy są niezwykle interesującą syntezą tradycji i nowoczesności....sięgnięcie po technikę nawiązującą do dokonań witrażystów, a także znaną z popularnego malarstwa na szkle, w sposób twórczy i nowy - jest oryginalną próbą zmierzenia się z kreowanym światem piękna i chęcią nadania mu odrębnego, własnego wyrazu" - pisze historyk sztuki Kazimierz Świć.

A sam mistrz mówi o swojej twórczości tak: „ W zdecydowanej większości moich prac posługuję się kolażem fotograficznym. Lubię mówić o malowaniu fotografią. Bardzo często dosłownie posługuję się fotografią, a dokładniej jej fragmentami, jako farbą. Przygotowuję sobie bank zdjęć - fotografii, w których dominują określone, potrzebne mi do stworzenia obrazu, barwy. Styl, który proponuję w plakacie i generalnie w tym, co nazywam "Neowitrażem" chciałbym, aby był odebrany jako reinkarnacja Secesji. Świadomie używam słowa reinkarnacja, bo oczywiście miałoby to być jej nowe wcielenie - w XXI wieku - wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniki cyfrowej. Co jakiś czas wypowiadam się też jako teolog poprzez obraz. Muszę - bo zobowiązuje mnie do tego moje drugie wykształcenie. Chcę - bo nie mogę zupełnie przejść obojętnie obok rzeczy istotnych, wręcz fundamentalnych, dla człowieka. Staram się nie przesadzić z moralizowaniem - nie przekroczyć delikatnej granicy. Przede wszystkim pragnę swoją twórczą przypominać o platońskich wartościach: prawda, dobro i piękno.”

To prawdziwy człowiek renesansu. Najnowszą pasją Piotra Barszczowskiego jest film. I jak na ambitnego twórcę przystało zaczął od wysokiego „C”. Jego ubiegłoroczny film „Imaginatio” zrealizowany wraz z uczniami Liceum Plastycznego w Tarnowie już zdobył Nagrodę Specjalną Jury 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „UP TO 21″ w Warszawie, a przed nim kolejne festiwale i przeglądy.  Bardzo dobre recenzje i pochwały krytyków filmowych zbiera także kolejny film „Ursus” zrealizowany z tą sama młodą ekipą w ramach festiwalowych warsztatów.

“IMAGINATIO – człowiek i book” to kumulacja nastrojów, emocji i wrażeń, synteza wizualna, olbrzymiej ilości znaków, symboli, metafor i alegorii w celu ukazania relacji natura-człowiek-stwórca-książka. Dlaczego taka relacja? Po co człowiekowi wyobraźnia? Czy zło jest jasne, czy ciemne? Film zaskakuje próbami odpowiedzi na te pytania.

Temat obrazu, choć niełatwy – filozoficzno-teologiczny, mówiący o odwiecznych dylematach człowieka w kwestii podstawowych dualizmów jego dotyczących, tu podany
w sposób bardzo przystępny i nowoczesny, dynamiczny i wizualnie zaskakujący –współczesnego, ciągle pędzącego do przodu, ale nadal wrażliwego na piękno, widza.

Etiudę kręcono w magicznym, nastrojowym, sprzyjającym kontemplacji mieście uzdrowiskowym – Iwoniczu-Zdroju. W rolach głównych wystąpili:
Adam –
JAKUB MAZUR
Angelina –
PATRYCJA WOJTAS
Evilia –
KAROLINA WARCHAŁ

Scenariusz i reżyseria:
PIOTR BARSZCZOWSKI

Zdjęcia:
DOMINIK MIKA
JOANNA MENDERAK
MAGDALENA SIDOR
ADAM PERUN

Montaż:
DOMINIK MIKA
ADAM PERUN

Scenografia:
EMILIA TYŃSKA

Sekretarz planu:
KAMILA LIMANÓWKA

Kostiumy:
MATEUSZ JARMUŁA

Charakteryzacja:
EWELINA OSZCZYPAŁA

Muzyka:
PIOTR BARSZCZOWSKI

Pierwsze recenzje:

“Film „Imaginatio” to kalejdoskop obrazów: intensywnych, wyrazistych, niekiedy zachwycających. Jeśli udałoby się wzmocnić warstwę fabularną, powstałoby dzieło znakomite! Twórcy są na dobrej drodze, aby osiągnąć fantastyczny efekt w następnym filmie, kiedy wyciągną wnioski z tego debiutanckiego doświadczenia. Gratuluję takiej Szkoły, takiego Profesora i takich Uczniów!” Jerzy Świtek

“Człowiek w swym ulotnym życiu, pełnym sacrum, ale też i profanum, poszukuje najwłaściwszej drogi. Film Imaginatio to subtelny szkic młodzieńczej wędrówki
w czasopięknoprzestrzeni ku Światłu”.
Krzysztof Borowiec

Przygotował: Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia:
Maciej Zaprzałka

 

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny