KONCERT NAUCZYCIELI I UCZNIÓW S.M. ROCK 5.04.2013

5 kwietnia w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury odbył się kolejny koncert Szkoły Muzyków Rockowych S.M. Rock. Tego piątkowego wieczoru uczniowie mieli okazję zaprezentować się i sprawdzić swoje umiejętności na scenie, a dla niektórych z nich był to debiut sceniczny. S.M. Rock, jak donoszą źródła, działa już od 1993, czyli dokładnie 20 lat! Szkoła powstała z inicjatywny Tomasza Kapturkiewicza, który aktualnie jest dyrektorem TCK-u. Na zajęciach uczniowie mają okazję zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie gry na instrumentach takich jak gitara, bas, klawisze, czy perkusja. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzielą się z uczniami najlepsi tarnowscy muzycy. Aktualnie w S.M. Rock uczą: Żaneta Lubera- wokal, Norbert Pajek- gitara, Piotr „Quentin” Wojtanowski- gitara basowa, Maciej Pierzchała- instrumenty klawiszowe, Bartłomiej Rojek- perkusja.

            W pierwszej części koncertu zaprezentowali się uczniowie. Występy odbyły się przed wszystkim w klimatach rockowych, usłyszeć można było utwory takich legendarnych kapel jak m.in. Led Zeppelin, Metallica, Nirvana, The White Stripes, 4 Non Blondes, a także Adele.

Posłuchać można było także dobrze już znanego w Tarnowie zespołu Orion, który zaprezentował się na początku. Była to dla wszystkich uczniów S.M. Rock wspaniała szansa na pokazanie się i też, jak sądzę, świetna zabawa. Dzięki występowi na żywo każdy z występujących miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na prawdziwej, profesjonalnej scenie, na prawdziwym koncercie z żywą publicznością, która wszystkich bardzo gorąco wspierała. Piątkowy koncert to dla tych młodych ludzi duży krok naprzód w  muzycznym rozwoju. Choć niektórych występujących dopadła nieco trema to jednak wszyscy spisali się bardzo dobrze, najbardziej podobały się wykonania utworów Enter Sandman Metallici i Whole Lotta Love Led Zeppelin. Na sam koniec pojawił się utwór Nirvany Smells Like Teen Spirit, ponieważ właśnie 5 kwietnia minęła rocznica śmierci Kurta. Przy tym numerze coś chyba nie poszło do końca dobrze z wokalem, jednak winę za to niech weźmie trema. Publiczność stawiła się wyjątkowo tłumnie. Zainteresowanie koncertem było całkiem spore stąd też pewnie wypełniona po brzegi sala i brak wolnych miejsc.

            Po występie uczniów, w drugiej części koncertu, przyszedł czas na nauczycieli. Na scenie zaprezentowali się, znani już większości muzycy:

Żanera Lubera- wokal

Norbert Pajek- gitara

Piotr „Quentin” Wojtanowski- gitara basowa

Maciej Pierzchała- klawisze

Bartłomiej Rojek- perkusja

 

            Występ nauczycieli był wyjątkową ucztą dla ucha. Żaneta Lubera już w pierwszym utworze Sing It Back z repertuaru Moloko udowodniła, że potrafi śpiewać. Poza świetnym warsztatem posiada także genialną, lekko drapieżną, mocną i charakterystyczną barwę głosu, szczególnie spodobało mi się jej wykonanie Piece Of My Hart Janis Joplin. Muszę przyznać, że zwaliło mnie to trochę z nóg i jak to się zwykło mawiać, ciarki przebiegały mi po plecach, gdy Żaneta wykonywała ten utwór, tym bardziej, że wokale Janis Joplin to prostych nie należą. Jak świetnie potrafi śpiewać przekonali się widzowie programu The Voice Of Poland, w którym ostatnimi czasy uczestniczyła. I choć rzadko zdarza mi się włączać tv, gdy tego typu programy są emitowane, to po piątkowym występie chyba będę musiała zmienić zdanie i częściej zasiadać przed szklanym ekranem. Zespół nauczycieli zagrał także utwór Petera Gabriela Don't Give Up. Tę piosenkę wykonywał Peter Gabriel także w duecie z Kate Bush, natomiast Żaneta na scenę zaprosiła do wspólnego wykonania swoją uczennicę Kasię Lizak. Razem dały świetny popis wokalny. Zrobiło się nieco spokojniej, jednak na sam koniec zespół przygotował energetyczną piosenkę Sober z repertuaru Pink, która to przyniosła Żanecie szczęście na przesłuchaniu do Voice Of Poland, choć wolę sądzić, że to nie zasługa utworu, że udało jej się wzbudzić zachwyt jurorów i przejść dalej.

            Jednak świetny występ nauczycieli nie był zasługą tylko Żanety. Norbert Pajek, który jak wiadomo jest wirtuozem gitary pokazał się jak zwykle od najlepszej strony, jednak wydaje mi się, że jego klimaty to utwory nieco bardziej skomplikowane i występ nie mógł ukazać jego pełnych możliwości. Ogólnie rzecz biorąc cały zespół nauczycieli stanowi zbór stuprocentowych profesjonalistów, stad też tak dobry koncert. Jak podejrzewam uczniowie S.M. Rock są dumni ze swoich nauczycieli. Mam nadzieję, że wszyscy pójdą w ich ślady, będą się rozwijać, tworzyć w przyszłości muzykę i spełniać się dzięki niej. Co akurat jest wielce prawdopodobne biorąc pod uwagę umiejętności, talenty i zapał ich nauczycieli.

Ela Wodzińska

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny