Kopciuszek w walizce

Uwaga! Uwaga! Sławny „Teatr w walizce” ma zaszczyt zaprosić na znaną bajkę Jana Brzechwy o biednym Kopciuszku, złej Macosze i jej córkach oraz dobrym Królewiczu.

Tak zaczyna się najnowsza teatralna propozycja działającego przy portalu tarnowski kurier kulturalny.pl bajkowego impresariatu. Tym razem w teatralnej walizce zamieszkały kukiełki wykonane jakiś czas temu, przez najmłodsze pokolenie czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie przy ulicy Staszica – czyli Różowe Moliki z Klubu Moli Książkowych. Jeszcze do niedawna brylowała wśród nich nasza redakcyjna koleżanka – dziś studentka polonistyki PWSZ Natalia Tryba, i to ona podsunęła pomysł wykorzystania kukiełek do przygotowywanego kukiełkowego  „Kopciuszka”. W tej sytuacji stało się oczywistym, że premiera nowej propozycji „Teatru w walizce” może się odbyć tylko z udziałem bibliotecznych moli książkowych, które mimo woli przyczyniły się do jej realizacji. Pomysłowi przyklasnęła dyrektor MBP Ewa Stańczyk oraz kierownik Działu dla dzieci i młodzieży Marzena Wołek wraz z pracownikami: Urszulą Moskal, Anetą Tarza i Ewą Szymanek. I tak w sobotę 23 listopada odbyła się tam uroczysta premiera „Kopciuszka” z udziałem sporej gromadki bibliotecznej dzieciarni, która zjawiła się przy ul. Staszica wraz z rodzicami, a nawet babciami… .

Zaadaptowaną przez Natalię Trybę ponadczasową bajkę Jana Brzechwy teatralnie przysposobił redaktor naczelny tkk, a głosów kukiełkom zza parawanu użyczyli: Karolina Kawa – studentka z cenzusem krakowskiego studium aktorskiego i Anna Kosiba – także studentka . Animując trzynastoma kolorowymi lalkami, wykonanymi na bazie drewnianych łyżek – warząchwi, stworzyli oni interesujący spektakl, udanie łącząc konwencję lalkarską z żywym planem. Każdorazowo swoim pojawieniem się przed parawanem wywołując poruszenie na widowni, szczególnie w scenie balu u króla kiedy to zapraszają do wspólnego tańca dzieci z widowni oraz w scenie przymierzania dzieciom pantofelka zgubionego przez Kopciuszka. Ten uroczy, teatralny drobiazg nie powstał by bez pomocy  Tarnowskiego Teatru, który użyczył Teatrowi w walizce niezbędnych rekwizytów i kostiumów.

Zabawne dialogi z bajkową muzyką przenoszą naszych milusińskich w tajemniczy świat baśni z dzieciństwa każdego z nas - dorosłych, których kwintesencją są m.in. losy Kopciuszka, który stał się królewną. Że udanie, najlepiej świadczą oklaski dziecięcej widowni oraz wspólne z wykonawcami fotografowanie się i zaglądanie za kulisy walizkowego teatru.    

"Jesteśmy uszczęśliwieni, Że nasz Królewicz się żeni! Król nasz wyprawia wesele huczne, A was wszystkich zaprasza na ucztę!

I my także - Zapraszamy! Zachęcamy! Polecamy!

Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia: Bartek Olszówka

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny