Łukasz Maciejewski wykładowcą legendarnej „Filmówki”

„Pracowite, szczęśliwe życie. Pasja jest moją pracą, nie mogłem obrać lepszego modelu życia” - podkreśla tarnowianin.

Związanego „od zawsze” z Tarnowem krytyka filmowego i teatralnego, czekają duże zmiany w życiu zawodowym. M.in.: wykłady w Szkole Filmowej im. Leona Schillera w Lodzi, w warszawskim Collegium Civitas – „Szkole Kina”, poza Centrum Sztuki Mościce, gdzie jest doradcą programowym kina Millennium, stałą współpracę tarnowskiemu dziennikarzowi zaproponował „Małopolski Ogród Sztuki” w Krakowie, na ostatnim festiwalu w Karlovych Varach został wybrany przez organizatorów imprezy do grona „Critic Star” na bieżąco oceniających filmy konkursowe, natomiast w lipcu już po raz trzeci z rzędu był kuratorem filmowym festiwalu „Dalla Polonia” w ramach „Isola Del Cinema” w Rzymie, a przed nim zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu (jedyna w Ameryce Północnej impreza filmowa kategorii „A”) jako jurora „Fipresci”, organizacji zrzeszającej najważniejszych krytyków filmowych na świecie, no i kolejne książki…

Od października Maciejewski będzie stałym wykładowcą legendarnej Szkoły Filmowej imienia Leona Schillera w Łodzi, której absolwentami są Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Krzysztof Zanussi. Łukasz Maciejewski będzie prowadził zajęcia na trzecim roku Wydziału Aktorskiego .

„Ta propozycja to spełnienie moich marzeń – podkreśla krytyk. - Będę chciał wprowadzać młodych aktorów do świata kina, opisywać odrębność rzeczywistości filmowej i teatralnej, wspólnie czytać scenariusze, chodzić do galerii, dyskutować o współczesnej plastyce, muzyce i literaturze”.

Łukasz Maciejewski będzie zapraszał na zajęcia do Łodzi znanych filmowców z różnych pokoleń. Udział w spotkaniach ze studentami „Filmówki” prowadzonych przez tarnowskiego krytyka zapowiedzieli znakomici reżyserzy - Krzysztof Krauze, Wojciech Smarzowski, Tomasz Wasilewski, Leszek Dawid i Mariusz Grzegorzek, producent Łukasz Dzięcioł, oraz scenografka Jagna Janicka.

Również począwszy od października w stołecznym Collegium Civitas w Warszawie, Maciejewski będzie prowadził zajęcia w nowopowstałej „Szkole Kina”, której dyrektorami są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, a doradcą merytorycznym Jacek Żakowski. Wśród wielu znakomitych wykładowców (m.in. Anda Rottenberg, Krzysztof Ptak, Michał Komar, Artur Liebhart), Łukasz będzie wprowadzał przyszłych krytyków filmowych, a także animatorów kultury, szefów festiwali i nauczycieli, w tajniki dziennikarstwa.

Maciejewski aktywizuje również współpracę z Małopolską. Poza Centrum Sztuki Mościce, gdzie jest doradcą programowym kina Millennium, stałą współpracę tarnowskiemu dziennikarzowi zaproponował „Małopolski Ogród Sztuki” w Krakowie. Dziennikarz będzie odpowiadał w „MOS'ie” za wydarzenia filmowe, od października rusza tam z cyklem „Nowy Kanon. Rewizje” w ramach którego zaprezentuje zapomniane arcydzieła polskiego kina. Na inaugurację pokazany zostanie „Horror w wesołych bagniskach” w reżyserii Andrzeja Barańskiego (gośćmi Łukasza Maciejewskiego będą reżyser oraz odtwórca głównej roli w tym filmie Jan Frycz), a następnie „Rozmowa z człowiekiem z szafy” Mariusza Grzegorzka.

Łukasz Maciejewski coraz śmielej poczyna sobie również poza granicami Polski. Na ostatnim festiwalu w Karlovych Varach został wybrany przez organizatorów imprezy do grona „Critic Star” na bieżąco oceniających filmy konkursowe, natomiast w lipcu już po raz trzeci z rzędu był kuratorem filmowym festiwalu „Dalla Polonia” w ramach „Isola Del Cinema” w Rzymie. Ukoronowaniem dotychczasowych sukcesów jest zaproszenie Maciejewskiego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu (jedyna w Ameryce Północnej impreza filmowa kategorii „A”) jako jurora „Fipresci”, organizacji zrzeszającej najważniejszych krytyków filmowych na świecie. W poprzednich latach Maciejewski był jurorem „Fipresci” na festiwalach w Karlovych Varach i w niemieckim Cottbus.

Równocześnie tarnowski dziennikarz bierze czynny udział w większości festiwali organizowanych w Polsce. W ostatnich miesiącach był jurorem na OKFIE w Koninie, Planete Plus Doc w Warszawie oraz na festiwalu „Sami swoi” w Lubomierzu, prowadził warsztaty na festiwalu Kozzi Gangsta, oraz spotkania na Krakowskim Festiwalu Filmowym i podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Tuż po powrocie z Montrealu po raz kolejny weźmie udział w „Hommage a Kieślowski” w Sokołowsku, tradycyjnie też będzie prowadził konferencje prasowe podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Równie ciekawie wyglądają zapowiedzi wydawnicze krytyka na najbliższe miesiące. Pod koniec ubiegłego roku dwie autorskie książki: „Wszystko jest lekko dziwne” - wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem oraz tom „Aktorki. Spotkania”. Obie spotkały się z doskonałym przyjęciem czytelników i krytyki, a „Aktorki. Spotkania” dodatkowo stały się jednym z największych bestsellerów w swojej kategorii. Zainteresowanie „Aktorkami” zresztą nie mija – dziesięć miesięcy po premierze wciąż ukazują się entuzjastyczne recenzje, a w księgarniach pojawił się właśnie kolejny dodruk książki.

Tymczasem na rynku ukazały się dwie kolejne prace zbiorowe z udziałem Łukasza Maciejewskiego - tom „Polskie piśmiennictwo filmowe”, oraz „Konrad Eberherdt” - monografia jednego z najwybitniejszych polskich krytyków. To już dwudziesta szósta książka w dorobku krytyka.

 (informacja prasowa)

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny