Z cyklu: Łukasz Maciejewski zaprasza

Marcin Hycnar, pochodzący z Tarnowa jeden z najciekawszych młodych aktorów polskiego teatru zagrał KOR-owca Ryszarda w „Wałęsie. Człowieku z nadziei” Andrzeja Wajdy. Niewielka rola zagrana w filmie mistrza polskiego kina stanowiła dobry pretekst do spotkania z ambitnym aktorem i reżyserem. Zaplanowano je wraz z projekcją na poniedziałek 7 października w Centrum Sztuki Mościce. Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei. Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński. Zdjęcia do filmu były realizowane na terenie Gdańska, w Warszawie i okolicach oraz w Arłamowie.

 

MARCIN HYCNAR

Marcin Hycnar urodził się w 1983 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie (2006). Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest jednym z najchętniej i najczęściej zatrudnianych aktorów dubbingowych młodego pokolenia. Aktor zagrał w serialach, m.in.: "Na dobre i na złe", "Barwy Szczęścia", a także filmie "Drzazgi" (2009) w reż. Macieja Pieprzyca. Jest wziętym i docenianym aktorem teatralnym. Zagrał tytułową rolę w "Małym Księciu" w reż. Cezarego Domagały (1995). Występował również w spektaklach: "Odyseja", "Śluby Panieńskie", "Mrok", "Wiele Hałasu o nic", "Tango", "Balladyna", a ostatnio w "Lorenzaccio". Zdobył wiele nagród: W 2008 roku "Feliksa Warszawskiego" za rolę Fuksa w spektaklu "Kosmos", cztery nagrody w 2006 roku w tym Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut sezonu 2005/2006 za rolę Fuksa w "Kosmosie". W 2011 roku dostał "Talent Trójki" w kategorii Teatr. W filmie "Wałęsa" Andrzeja Wajdy gra Ryśka - stoczniowca, któremu podczas zamieszek grudniowych w 1970 roku czołg miażdży nogę.

WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI

Reżyseria: Andrzej Wajda

Scenariusz: Janusz Głowacki

Autor zdjęć: Paweł Edelman

Występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Marcin Hycnar, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński. Gatunek: dramat

Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny