Małe jest piękne czyli dwie wystawy w jednej relacji

 

Najpierw we czwartek 7 marca odwiedziłem tarnowski dworzec PKP, a dokładnie znajdującą się tam Galerię Miejską BWA, gdzie miał miejsce wernisaż artystycznych miniatur, pokłosie częstochowskiego Biennale Miniatury. Jednym z tegorocznych jego laureatów jest ceniony i powszechnie lubiany tarnowski artysta malarz Witold Pazera. Zaś dwa dni później w sobotę 9 marca wybrałem się do Centrum Sztuki Mościce na otwarcie zupełnie innej acz równie interesującej ekspozycji, czyli plakatów Ewy Natkaniec – uznanej krakowskiej graficzki. Cykl przygotowany w ramach projektu „Kulturalna Małopolska”. Obie te wystawy to wymowny znak czasów, w których przyszło nam żyć – przeżywanych w pośpiechu i chaosie, bezrefleksyjnych i bezideowych, niebywale stadnych i korporacyjnych, nie dających większych szans na kontemplację prawdziwej sztuki. Stąd m.in. jej miniaturyzacja (trudniejsza w realizacji ale łatwiejsza w percepcji), i umowna symbolika (szczególnie w odniesieniu do plakatów), zrozumiała nierzadko tylko dla jej twórców. Będąca li tylko sztuką dla sztuki…

 Grand Prix - Magdalena Szczęśniak
   

I Nagroda Joanna Pałys

II Nagroda Maria Koldryn

Łatwo je przewieźć z miejsca na miejsce, przenieść z galerii do galerii ale jeszcze więcej uroku posiadają wtedy, gdy z niewielkiej odległości spoglądają na nie setki par oczu zaintrygowanych ich niebanalną formą. Mowa o miniaturach, które zostały zaprezentowane w galerii BWA w Tarnowie.

Czwartkowy wieczór można było spędzić przyglądając się pracom wybranym spośród niespełna tysiąca. Siódma już edycja konkursu "Międzynarodowe Biennale Miniatury" zainteresowała największych fanów sztuki i mimo niesprzyjającej aury pogodowej wernisaż cieszył się sporą popularnością.

Międzynarodowe Biennale Miniatury, to konkurs plastyczny o zasięgu światowym, organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.

Technika prac jest dowolna, między sobą rywalizują profesjonaliści, profesorowie i studenci. Ograniczeniem jest jednak format prac : 10 na 10cm. To mało ale zarazem sporo biorąc pod uwagę to, co artyści prezentują swoimi dziełami. Miniatury są przysyłane z całego świata. Na tę edycję konkursu nadesłano ogółem 796 prac, 281 autorów z 22 krajów.

Komisja konkursowa w składzie:
- prof. Ewa Zawadzka – przewodnicząca (Sosnowiec)
- dr Aleksandra Krypczyk (Kraków)
- art. fotograf Wojciech Beszterda RA ZPAF (Piła)
- dr hab. Łukasz Konieczko (Kraków)
postanowiła w tegorocznej edycji zakwalifikować na wystawę 243 prace 135 autorów, między innymi spośród wyróżnionych znalazł się Witold Pazera - artysta z Tarnowa. Jury przyznało 4 nagrody regulaminowe oraz 10 wyróżnień honorowych.

Grand Prix konkursu fundowane przez Prezydenta Miasta komisja przyznała Magdalenie Szczęśniak za dwie prace w technice mieszanej: Szereg, Czarna Linia.  I Nagroda Joanna Pałys za zestaw 3 prac w technice mieszanej: Element modernistyczny 1 – 2 – 3, II Nagroda Maria Koldryn za dwie prace w technice rysunku pastelą, z cyklu: Trawy i korzenie, III Nagroda Jarosław Grulkowski za zestaw trzech prac w technice rysunek węglem na papierze graficznym: Przekrój poprzeczny przez wnętrze chmury.

Wyróżnienia honorowe otrzymali : Jan Baczyński, Marcelle Ebenhamoy (Francja), Tadayuki Fujigaya (Japonia), Małgorzata Gorzelewska-Nawiota, Edyta Jaworska-Kowalska, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Agata Leszczyńska (Holandia), Paweł Napierała, Elżbieta Radzikowska, Tomasz Rolniak. Dyplom honorowy RA ZPAF powędrował w ręce Mirosława Niesyto – za zestaw trzech prac w technice gumy chromianowej.

Wystawa Kulturalna Małopolska prezentuje cykl plakatów Ewy Natkaniec przygotowywanych od 2009 – 2012 r. W jednym miejscu i czasie zwiedzający wystawę mają wyjątkową okazję obejrzeć wybrane plakaty, które zdobywały nagrody m.in. w ramach Festiwalu Promocji Miast i Regionów.

Oryginalność linii graficznej plakatów „Kulturalna Małopolska" tworzy konsekwentna koncepcja artystyczna, której ciepły, humorystyczny charakter nadają przedmioty użytku codziennego użyte w zaskakujących rolach. Ich symboliczne znaczenie koresponduje z treścią, tworząc niepowtarzalną poetykę obrazów, które układają się w ciąg ilustrujący kulturalne pory roku.

Ideą cyklu, „Kulturalna Małopolska" jest promowanie tych przedsięwzięć kulturalnych, które są, bądź mają szansę stać się, reprezentatywnymi produktami kulturalnymi regionu. Grafice towarzyszy hasło nawiązujące do polecanych wydarzeń oraz lista wybranych, ciekawych imprez kulturalnych odbywających się w danym miesiącu w Małopolsce.

W trakcie trwającego już siedem lat projektu, autorka przygotowała 70 plakatów, promujących różnego rodzaju wydarzenia kulturalne w Małopolsce – w Tarnowie zostało zaprezentowanych ponad 40 z nich. 

To nie są plakaty promujące jedno konkretne wydarzenie kulturalne, tylko jest to lista, zbiór wszystkich wydarzeń, które w danym miesiącu mają miejsce w Małopolsce. A trzeba przyznać, że pod względem kultury, w naszym województwie naprawdę dużo się dzieje, o czym nie wszyscy wiedzą. Nie wszystkie wystawy, koncerty itp. mają odpowiednią oprawę, odpowiedni PR, dlatego też mam nadzieję, że moje plakaty pomagają w promocji. Choć muszę szczerze przyznać, że niektóre z nich , z powodu braku czasu, są przygotowywane na ostatnią chwilę (śmiech) – powiedziała Ewa Natkaniec.

Całościowa kreacja stworzona przez Ewę Natkaniec w niebanalny sposób prezentuje wybrane wydarzenia i obrazuje ich tematykę, a przede wszystkim określa ich emocjonalne zabarwienie.

Ewa Natkaniec - grafik, absolwentka krakowskiej ASP, Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystka Politechnico di Milano we Włoszech. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi tworząc oprawę graficzną spektakli teatralnych, festiwali, wystaw, koncertów. Jej prace charakteryzuje precyzyjny warsztat, wieloznaczność obrazu i często dowcip kreacji. Jest autorką nagradzanych projektów w ramach Festiwalu Promocji Miast i Regionów. Jej kreacje nagrodzono pierwszą nagrodą za projekt promujący Województwo Małopolskie oraz za cykl plakatów Kulturalna Małopolska 2008/2009.

Na podstawie materiałów organizatorów przygotował  Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny