Jej materialny kształt zrobiony został ze stali i ma kształt wielościanu. A dokładnie jest to oryginalna rzeźba jaka stanęła onegdaj, we wtorek 17 września o godz. 17.30 w Parku Strzeleckim, nieopodal mauzoleum generała Józefa Bema. Autorem „Melancholii” jest Maurycy Gomulicki, a nawiązuje ona swoim wyglądem do znanej grafiki Albrechta Durera o tym samym tytule (nasze Muzeum Okręgowe posiada w swojej kolekcji szereg oryginalnych grafik A. Dürera). Tarnowska „Melancholia” jest materialnym zwiastunem międzynarodowej wystawy „Róża jest różą”- pokazu sztuki współczesnej odnoszącym się do Zalipia – słynnej malowanej wsi, leżącej nieopodal Dąbrowy Tarnowskiej. Będzie to druga wystawa z cyklu długofalowego projektu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” poświęconego relacji regionalnego dziedzictwa i sztuki współczesnej.
Postawienie rzeźby w parku nie było łatwe, ponieważ pracowaliśmy w zespole zabytkowym. Wymagało to współpracy właściciela terenu, wydziału architektury, geodezji, biura konserwatora zabytków i pracowników dbających o zieleń. Na szczęście wszystko to się udało - mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie. Na uroczystości obecny był autor rzeźby Maurycy Gomulicki, który wcześniej, o godz. 16 spotkał się z, niestety, bardzo nieliczną grupką tarnowian. A szkoda, bowiem ci którzy pomimo deszczowej aury zdecydowali się przybyć do parkowej siedziby Galerii Miejskiej mogli poczuć się w pełni usatysfakcjonowani, wszak Maurycy Gomulicki to bardzo wyjątkowa postać.
Artysta (rocznik 1969), jest projektantem, fotografem, kolekcjonerem oraz antropologiem kultury popularnej. To hedonista konsekwentnie propagujący Kulturę Rozkoszy. Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki swemu przewrotnemu projektowi Pink Not Dead! (2006). Jest autorem trzech albumów fotograficznych: Fúnebre (2006), W-wa (2007) i Minimal Fetish (2010). W ostatnich latach często interweniuje w przestrzeni publicznej: Światłotrysk (Warszawa, 2009), Color Cube (Wrocław, 2010), Obelisk (Poznań 2010), Fantom (Lublin, 2011), Widmo (Bruksela, 2011). Jest artystą bardzo aktywnym – jego najnowsze projekty to m.in.: Relax & Luxus (Artloop, Sopot, 2012) oraz Bestia (Bunkier Sztuki, Kraków, 2013). Gomulicki mieszka i pracuje na przemian w Polsce i Meksyku.
- Dürerowska bryła już od jakiegoś czasu – dywagował podczas spotkania - chodziła mi po głowie. Z jednej strony mam słabość do geometrii: do jej potencjału emocjonalnego, estetycznego – do piękna ukrytego w matematycznym porządku, z drugiej melancholia wydaje mi się emocją esencjonalną dla słowiańskiej kondycji mentalnej – wpisana jest w północno-wschodni horyzont i historię. Myślę, że „Melancholia“ zdefiniuje kolejny rozpoznawalny zakątek w Parku i chciałbym, aby była jeszcze jednym detonatorem wyobraźni. Zawsze też mam cichą nadzieję, że ludzie będą się umawiać przy moich pracach po to, żeby się całować.
Tekst – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Paweł Topolski |