Nagrody Miasta Tarnowa

 

Zwieńczyły tegoroczne Święto Miasta czyli Zdearzenia 2013, wręczone podczas uroczystej gali w tarnowskim teatrze w niedzielę, 7 lipca, o godzinie 17. To była już 12 edycja  tej prestiżowej nagrody przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W tym roku otrzymali je:

Jacek Kucaba Nagroda Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

Jej beneficjent to artysta rzeźbiarz, od ponad 25 lat mieszkający i tworzący w Tarnowie. Absolwent ASP w Krakowie, gdzie w 2004 roku obronił doktorat z rzeźby, a w 2011 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk pięknych. Od 2010 r. Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Współtwórca i obecny Dyrektor Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, profesor tejże uczelni wykładający w Pracowni Rzeźby. To jemu zawdzięczamy m.in.  Ławkę poetów, pomnik Romana Brandstaettera przy ul. Wałowej oraz pomnik Jana Pawła II przy kościele bł. Karoliny Kózki. Aktywny pedagog, autor licznych programów edukacyjnych. Przez 20 lat (1991- 2011) prowadził Autorską Pracownię Plastyczną w Pałacu Młodzieży  w Tarnowie.

Andrzej Radzik - Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć, a w szczególności za całokształt pracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”.

Laureat to muzyk, pedagog, folklorysta. Wieloletni pracownik najpierw Domu Kultury Zakładów Azotowych, a następnie Mościckiej fundacji Kultury. Był kierownikiem działu artystycznego oraz kierownikiem artystycznym i muzycznym, a także dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Zespół ma w repertuarze dziesiątki programów, w kostiumerni setki regionalnych strojów. Liczy obecnie 140 członków w czterech grupach wiekowych. Jest autorem wielu opracowań muzycznych  i muzyczno-wokalnych, a także wydawnictw związanych z muzyką regionu tarnowskiego.

Zespół Sayes - Nagroda „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych twórców.

Jeden z najciekawszych zespołów  alternatywnych młodego pokolenia  w Tarnowie. Obecnie nagrywający swoją pierwszą płytę. Na swoim koncie mają kilkanaście udanych koncertów – zarówno w klubach, jak i w plenerze (np. koncert przed grupą Perfect na Rynku podczas ZDEARZEŃ 2012). Laureaci kilku prestiżowych konkursów i festiwali – dotarli do półfinału telewizyjnego show „Must Be The Music” (jako jedyni z przesłuchań tarnowskich). Zespół powstał w 2009 roku z  uczniów znanej tarnowskiej Szkoły Muzyków Rockowych działającej przy TCK. Liderem zespołu jest Kamil Juszczyk, który jest autorem muzyki oraz tekstów. W grudniu 2010 roku wydali album pt. "HistorieLedwieWZarysie".  W skład zespołu wchodzą jeszcze:  Mateusz Juszczyk i Szymon Dulemba.

Hotel Tarnovia - Nagroda „Mecenas Kultury Tarnowa”

Hotel Tarnovia to wizytówka miasta, do której goście i artyści przybywają bardzo chętnie. Od wielu lat współpracuje m.in. z Biurem Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Tarnowskim Centrum Kultury.

Hotel oddano do użytku w listopadzie 1975 roku, był najbardziej reprezentacyjnym tego typu obiektem w mieście. W „Tarnovii” gościli m.in.: Ewa Bem, Grzegorz Ciechowski, Andrzej Dudziński, Krzysztof Hołowczyc, Emil Karewicz, Włodzimierz Korcz, Bogdan Łazuka,

Grzegorz Markowski, Jan Nowicki, Rena Rolska, Andrzej Rosiewicz, Maryla Rodowicz, ,Tomasz Stańko, Michał Wiśniewski czy Michał Żebrowski.

Galę muzycznie oprawił koncert Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej z solistką Magdaleną Kołodziejczyk (flet), pod batutą maestro Piotra Wajraka. A na program koncertu złożyły się utwory: J. Haydna – Uwertura D-dur, W.A. Mozarta – Koncert fletowy D-dur KV 314, F. Schuberta – V Symfonia B-dur.

Tekst – Ryszard Zaprzałka (także w tygodniku Miasto i Ludzie)

Zdjęcia – Paweł Topolski                                  

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny