Najgłośniejszy koncert sezonu

Zagrany dla „Zakochanych w Tarnowie” miał miejsce w niedzielny  wieczór 30 czerwca  w Centrum Sztuki Mościce.  Przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali i… scenie wystąpił najlepszy bodajże w Polsce zespół wykonujący chrześcijańską muzykę pop – gospel „Trzecia Godzina Dnia”, którego nazwa jest nawiązaniem do momentu zesłania Ducha Świętego zapisanego w Dziejach Apostolskich (Dz.Ap. 2, 1-15).

A towarzyszył mu ponad sto osobowy chór uczestników poprzedzających finałowy koncert warsztato – rekolekcji, wśród których znaleźli się młodzi ludzie z całej dosłownie Polski, od Szczecina, Gdańska, Poznania, po Wrocław, Kraków, Rzeszów, Lublin i oczywiście Tarnów. Przyjechali również Czesi.

Wśród występujących nie zabrakło również  tarnowskich muzyków i wokalistów z Gos.pl, który w tym roku świętuje 10 lecie istnienia. Trzydniowe warsztaty odbywające się w pobliskim Hotelu Cristl Park (koszt 340 zł od osoby) poprowadził Piotr Nazaruk, charyzmatyczny dyrygent zespołu TGD.

Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy to kilku tarnowskich muzyków-pasjonatów podjęło się wyzwania, by powołać do życia chór śpiewający muzykę gospel. Z tych pragnień, pasji i talentów powstał Gos.pl. Od tego czasu tarnowski chór podbił serca mieszkańców Tarnowa i Małopolski stając się muzyczną wizytówką miasta i regionu. Tegoroczne, jubileuszowe koncerty Gos.pl cieszą się ogromną popularnością stale poszerzając grono słuchaczy i wielbicieli. Jednym z nich był właśnie najgłośniejszy koncert sezonu, którego głównym  organizatorem było coraz prężniej działające Stowarzyszenie KANON pod małżeńską prezesurą Iwony i Dariusza Snopkowskich. To m.in. dzięki nim Tarnów ma swój „most zakochanych”…

Przed rokiem wymyślili oryginalny projekt edukacyjno – kulturalny spięty wspólna nazwą „Zakochani w Tarnowie”,  łączący ciekawe elementy artystyczne, rozrywkowe, teatralne i filmowe. Były więc m.in. Tarnowska Liga Debatancka, Familijny Tryptyk Filmowy, Kontra – Takt, a teraz trzecia edycja Zakochanych w Tarnowie, tym razem Wakacyjnie.

I dobrze się stało, że w ten wakacyjny czas wprowadził nas popowo – gospelowski  zespół TGD . Jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Corocznie w wakacje zespół złożony z kilku mniejszych chórów kościelnych ze zborów baptystycznych spotykał się, by uczyć się nowych pieśni i udoskonalać swój warsztat muzyczny.
TGD jest obecnie zespołem ekumenicznym zarówno soliści, jak i chórzyści reprezentują różne denominacje chrześcijańskie (głównie ewangeliczne) i pochodzą z różnych zakątków Polski. Dla członków zespołu, co roku w innym miejscu w Polsce, są organizowane obozy, na których chór ćwiczy repertuar i integruje się ze sobą.

TGD (Trzecia Godzina Dnia) W roku 1982 w wyniku połączenia kilku kościelnych grup wokalnych powstał niemal stuosobowy ogólnopolski chór młodzieżowy. Założycielem formacji i jej pierwszym dyrygentem był Janusz Sierla. Ekspresja chóru, towarzyszące mu instrumentarium i charakter wykonywanych utworów były w tamtych czasach czymś nowym, wręcz kontrowersyjnym, przełamującym polskie stereotypy dotyczące muzyki chrześcijańskiej.

Przez lata zmieniał się skład i formuła zespołu, przez szeregi chóru przewinęło się prawie pół tysiąca osób. Formacja zyskała wielkie grono słuchaczy i niemało naśladowców. Obecnie z repertuaru TGD korzysta wiele grup muzycznych, a „tegiedowe" psalmy są śpiewane na spotkaniach wspólnot chrześcijańskich w całym kraju.

Zespół nagrał do tej pory 9 albumów, 3 koncerty telewizyjne (TVP i Religia Tv) i 3 radiowe (PR "Trójka"). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych (S.O.S, Sopot Festival), produkcjach płytowych i telewizyjnych współpracując m.in. z: Elżbietą Skrętkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą i grupą DeMono.

Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel. Nie jest jednak próbą kopiowania muzyki afroamerykańskiej ale wynikiem łączenia różnych inspiracji i poszukiwania własnego stylu. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy dwudziestoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta - Piotra Nazaruka.

TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co „ubraną w dźwięki" modlitwą. Jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie.

I tak dokładnie było w Tarnowie, gdzie w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali widowiskowej CSM modlono się i tańczono, śpiewano i dawano świadectwa. Szczególne wrażenie zrobiło bardzo osobiste wyznanie – przesłanie rzeszowskiego rapera oraz charyzmat prowadzącego koncert ewangelizatora – dyrygenta Piotra Nazurka. Atmosferze sali dali się ponieść goście specjalni koncertu: ks. dr Adam Nita – kanclerz kurii diecezjalnej i ks. Artur Ważny – proboszcz Mościckiej parafii. A i tańczące zakonnice nikogo nie dziwiły…

Tekst - Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia - KANON

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny