Nasza Maria

Takich tłumów, jakie zjawiły się wieczorem 6 maja 2013 r. w kameralnych wnętrzach Klubu Studenckiego „Przepraszam” siedziby portalu tkk, organizatora cyklicznych „Bardzo Kulturalnych Poniedziałków” – chyba jeszcze nigdy tam nie było. Było kabaretowo i biesiadnie, romantycznie i klimatycznie. A wszystko to za sprawą naszego gościa specjalnego, którym była niezwykła osobowość tarnowskiej kultury Maria Kanior. Osoba niezwykle kreatywna i komunikatywna, przyjazna ludziom i sprawom kultury szczególnie przychylna. Pedagog i działaczka harcerska, przez sześć lat wiceprzewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Tarnowa, matka chrzestna statku ms. „Ziemia Tarnowska”,  w latach 1983 - 1989 była wiceprezydentem Tarnowa, później prowadziła w centrum miasta popularną księgarnię „Oświatowa” – swoisty salon artystyczny, a obecnie, od siedmiu lat jest  prezesem Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie. To Jej wielka pasja, wręcz sposób na życie 50+. Spotkanie z Naszą Marią było wyjątkowe także dlatego, że po raz pierwszy, wykorzystując majówkowe okoliczności przyrody, zostało zorganizowane w plenerze czyli… na bardzo funkcjonalnym zapleczu „Przepraszam”, gdzie zgromadziło się ponad sto osób: przyjaciół, znajomych, współpracowników i studentów UTW. Oto szczegóły:

 

To bardzo kulturalne i biesiadne zarazem spotkanie, otworzył krótki występ kabaretu PIN, który zaprezentował zabawną scenkę satyryczną pt. „Wykład”.  A sam kabaret tworzą studenci 50+, których animuje i moderuje charyzmatyczny Andrzej Król, absolutny lider studenckiej społeczności UTW. On też, człowiek wielu talentów i pasji, wygłosił ku czci bohaterki wieczoru wierszowaną laudację - wiersz zatytułowany „Wieczór z Marią”.

Następnie „etatowy” gospodarz poniedziałkowych spotkań Jerzy Świtek, z właściwą sobie kulturą i erudycją przeprowadził obszerny wywiad – rozmowę prezentującą bogaty dorobek zawodowy Marii Kanior. Rozmawiano o harcerstwie i prezesurze Towarzystwa Przyjaciół Tarnowa, o wiceprezydenturze miasta Tarnowa i księgarstwie. No i oczywiście o najnowszej wielkiej miłości naszej Marii czyli Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który od sześciu lat współtworzy.

Aktualnie tworzy go 680 studentów 50+,  którzy uczestniczą w wykładach  m.in. z historii miasta Tarnowa, historii Kościoła, religioznawstwa i filozofii, historii sztuki, literatury, muzyki, psychologii, etnografii, profilaktyki zdrowia. Bardzo popularne wśród słuchaczy są kursy językowe niemiecki, angielski i komputerowe, oraz warsztaty rozwijające kreatywność i talenty artystyczne m.in. poprzez warsztaty teatralne, muzyczne, fotograficzne, malarskie. Należy także wymienić warsztaty rehabilitacyjne, treningi pamięci, warsztaty brydżowe, warsztaty taneczne. W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie Słuchaczki uczestniczą w warsztatach „Damą być” na których dominuje styl, klasa, elegancja – określenia pasujące do seniorki dbającej o swój wizerunek. Na tych spotkaniach zdobywa się dużo wiedzy z zakresu kosmetologii, sztuki wizażu, roli dodatków do ubioru itp. Bardzo popularne są zajęcia z turystyki, m.in. wycieczki rowerowe, piesze (m.in nordic walking) i autokarowe. Przy Uniwersytecie powstała, też grupa plastyczna „Vena” i grupa teatralna PIN. Bardzo aktywna i efektowna jest grupa wokalno – poetycka „Tercjum”. Seniorzy UTW wydali pierwszy tomik poezji „Co Jesienią W Duszy Gra” .  

No a potem otworzył się prawdziwy worek z piosenkami, wykonywanymi solo i chóralnie. Tę cześć wieczoru wzięła pod swoją dyrygencką batutę maestro Bożena Kwiatkowska, która specjalnie na tę szczególną okazję zaaranżowała i brawurowo wykonała pieśń Andrzeja Dąbrowskiego pt. „Przygoda z Marią”. Później .Krystyna Romańska i Jan Marzec śpiewająco wykonali „Sonet miłosny” - Francesco Petrarki. Pięknie zaprezentowała się Ewa Surowiec śpiewając wielki przebój Anny German „Człowieczy los”. A po niej ponownie zaprezentował się duet K. Romańska i J. Marzec wykonując piosenki z filmu „Skrzypek na dachu” w aranżacji B. Kwiatkowskiej. Po tych solowych popisach nastąpiła finałowa odsłona tego klimatycznego wieczoru, którą można by zatytułować: „Cała sala śpiewa z nami” czyli biesiadny koncert Zespołu „Tercjum”, który pod batutą i przy akompaniamencie maestro Bożeny wykonał m.in. tak znane przeboje jak - "Młodym być", "Nie kochać w taką noc" i "Kwiat jednej nocy".


Całość tego wyjątkowego, w majówkowych okolicznościach przyrody zorganizowanego, wieczoru domknęły bardziej lub mniej oficjalne laudacje i oracje, kwiaty i słodycze, którymi dosłownie zasypano Marię Kanior. Brylowali w tym panowie Jan Starostka, Jan Marzec i  Stanisław Wiatr.
 

Ryszard Zaprzałka

 

    Poniżej publikujemy, jako pierwsi, benefisowy wiersz Andrzeja Króla dedykowany Naszej Marii.

 

„Wieczór z Marią”

Marii Kanior

 

W bajkowym mieście Tarnowie

Na niebie powiewa Leliwa

I łza wypływa spod powiek,

Wzruszenia łza prawdziwa.

 

W tym mieście wśród wielu ludzi,

Co bajki czytają troskliwie,

We śnie pragnienie się budzi,

By szczęścia poszukać w Leliwie.

 

Gdy księżyc na niebie się złoci

I Gwiazda rozbłyska Północy,

Pies wyje, na dachu kot psoci,

Wiatr uczuć powiewa gorący.

 

Wśród takich uczuć i dźwięków

Powraca do domu ze wstążką,

Wróżka Trzeciego Wieku

Zaczarowaną Dorożką.

 

Słowa czerwone biel barwią

Na wstążce, w nich wdzięczność jest nasza,

Pamiątka „Wieczoru z Marią”

W tarnowskim klubie „Przepraszam”.

 

Dorożkarz nuci pod nosem

Jakieś piosenki miłosne,

Spogląda na Wróżkę ukosem

I w oczach Jej widzi wiosnę.

 

Księżyc oświetla im drogę

I cieniem łaskocze mury.

Wróżka rozwija przed Bogiem

Plany Tarnowskiej Kultury.

 

Tu Teatr nowy pokaże,

Tam Klub Inicjatyw otworzy,

To wszystko wzięło się z marzeń,

W plan palcem przekute Bożym.

 

Pokornie opuszcza oczy

Gdy Bóg ją po głowie głaszcze.

Krąży dorożką po nocy

Okryta snu gwiezdnym płaszczem.

 

Kiedy dojeżdża do domu

Trzech Mężczyzn wita  ją w progu:

Każdy z nich inny ma powód

By za Nią dziękować Bogu.

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny