152 - Emil Wzorek
 

O tym i owym 152 czyli trener legenda…

 

18 kwietnia w wieku 81 lat zmarł Emil Wzorek, wybitny trener i wychowawca wielu wspaniały lekkoatletów.

Urodził się 16.02.1932 r. w Tarnowie. Wcześniej wszechstronny sportowiec, m.in. bokser Metalu, koszykarz Tarnovii, bobsleista Olimpii Kowary i posiadacz I klasy w gimnastyce sportowej, najbardziej związany był z „Królową Sportu”.

Specjalizował się w biegach średnich i długich, był medalistą mistrzostw Wojska Polskiego ale przede wszystkim świetnym trenerem. Szkoleniowiec sekcji lekkoatletycznych Tarnovii Tarnów i Unii Tarnów. Zawodnicy trenowani przez Emila Wzorka odnieśli wiele sukcesów sportowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Wychował wielu wybitnych reprezentantów Polski, uczestników poważnych zawodów w Polsce i Europie. Wychowankami trenera Wzorka są m.in. Danuta Mysiakówna-Nowak - mistrzyni Polski i członkini kadry olimpijskiej, Edward Mleczko – wielokrotny mistrz Polski na długich dystansach, rekordzista Polski na 10 000 m, reprezentant Polski, czy też Feliks Wawrzoń – rekordzista Polski na 800 m, czwarty zawodnik mistrzostw Europy i wielu innych,  których można by wymieniać.

Uwielbiał młodzież i spędzać z nimi swój czas podczas treningów, obozów czy zawodów. Odszedł wieki trener, dzięki któremu niejednokrotnie głośno było o Tarnowie w Polsce. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w tarnowskim szpitalu w czwartek 18 kwietnia.

Pogrzeb Emila Wzorka odbędzie się w poniedziałek, 29 kwietnia o godz. 16.30 na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny