114– Przyjemności zimowe
 

O tym i owym 114 czyli Święta po brukselsku…

 

Figurka siusiającego chłopca przebrana za Świętego Mikołaja, choinki wykonane z butelek i najważniejsze, 25-metrowe "drzewko" w historycznym centrum miasta zrobione ze stalowego rusztowania - takie dekoracje świąteczne można zobaczyć w tym roku w Brukseli. Największe emocje wzbudziła wykonana z rusztowania, płóciennych ekranów i diod LED abstrakcyjna instalacja świetlno-elektryczna, która znalazła się w samym centrum miasta na Wielkim Placu w Brukseli.

Ta "choinka" wygląda jakby składała się z poukładanych na sobie ogromnych prostokątnych pudeł. 25-metrowy obiekt, który wieczorami rozświetlany jest na różne kolory, wzbudził wielkie kontrowersje nie tylko wśród mieszkańców Brukseli. Tysiące osób podpisało się pod petycją wzywającą do tego, by w centrum miasta stanęło tradycyjne drzewko.

Instalacja ma jednak również swoje dobre strony. Za 4 euro można wejść na jej "czubek" i z wysokości 19 metrów podziwiać okolicę Grand Place, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Po zmroku "choinka" staje się częścią specjalnego show z elementami światła i dźwięku. Na ekranach migają kolory, a podziwiający - jak przekonują artyści odpowiedzialni za projekt - są zapraszani do świeżego spojrzenia na symbol świąt.

Przechadzający się po mieście turyści i mieszkańcy Brukseli mogli się natknąć też na inne, mniejsze choinki wykonane z pustych butelek.
Innym akcentem świątecznym było przebranie najbardziej znanej brukselskiej figurki-fontanny siusiającego chłopca (Manneken pis) w strój Świętego Mikołaja. Tradycją jest, że dostaje on ubranko na jakieś specjalne okazje, dzięki czemu w swojej "szafie" ma już kilkaset strojów.

Tegoroczny świąteczny temat przewodni w Brukseli to "przyjemności zimowe".
 

Źródło: Deon.pl
 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny