132 - Tarnów pamięta
 

O tym i owym 132 czyli o koncercie pamięci…

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza w najbliższą sobotę na koncert pomorskiego barda i poety Andrzeja Kołakowskiego zatytułowany "Oskarżeni o wierność". Koncert stanowi część cyklu kulturalno-edukacyjnego "Powstańcy, Wyklęci. Tarnów pamięta" i dedykowany jest pamięci uczestników Powstania Styczniowego z Tarnowa i okolic oraz związanym z naszym regionem bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. W sposób szczególny organizatorzy chcą przypomnieć legendarną postać Cichociemnego, ostatniego kuriera WiN-u mjr Adama Boryczki ps. "Tońko", pochodzącego z Wierzchosławic oraz zmarłego niedawno w Tarnowie por. Zdzisława Furmańskiego ps. "Śmiały". Koncert rozpocznie się w sobotę 23 lutego o godz. 19:00 w Auli budynku "C" Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8. Wejściówki można nabywać do piątku w biurze "Solidarności" (ul. Wałowa 6/ 4) i przed koncertem.

Koncert jest częścią cyklu kulturalno-edukacyjnym „Powstańcy, Wyklęci. Tarnów pamięta”. W programie imprezy znalazły się jeszcze, poza koncertem: multimedialny wykład, spotkanie z historykami, seans filmowy i seans … teatralny. 1 marca sygnatariusze Porozumienia włączą się w oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Cykl zakończy się 2 marca dyskusją podsumowującą i Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Bohaterów podziemia niepodległościowego.

- W cyklu nawiązujemy do 150. rocznicy Powstania Styczniowego i obchodzonego już po raz trzeci Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - mówią organizatorzy.

Świadomie zestawiamy ofiarę dwóch pokoleń patriotów, którzy podjęli zbrojną walkę o niepodległość w szczególnie trudnych okolicznościach historycznych. Czy byli straceńcami opętanymi romantyczną, całkowicie niewykonalną wówczas ideą? Czy raczej realistami, którzy poświęcili ułudę „normalnego” życia, wyciągając z uniwersalnych wartości wniosek o konieczności podjęcia oporu wobec ciemiężców i okupantów? Kto widział rzeczywistość Polski ostrzej i pełniej – Powstańcy i Wyklęci, czy liczni kolaboranci lub zwykli konformiści ? I kto się bardziej dla wolnej Polski, trwania narodowej tożsamości zasłużył?

Odpowiedzi na takie m.in. pytania szukać będą uczestnicy kilku zdarzeń, składających się na cykl „Powstańcy, Wyklęci. Tarnów pamięta”.

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny