165 – lotnicze epizody
 

   O tym i owym 165 czyli kolejna publikacja tarnowskich historyków

 

„Lotnicze epizody znad C.k. Tarnowa 1914 -1915” to kolejna publikacja Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Promocja książki autorstwa profesora Andrzeja Olejko odbyła się w ratuszu w Tarnowie 23 maja o godzinie 10.00.  W trakcie konferencji autor wygłosił wykład „Zapomniane lotniska Galicji 1914-1915”.

Publikacja dotyczy mało znanego zagadnienia działań bojowych austro-węgierskiego i rosyjskiego lotnictwa nad Galicją Zachodnią od jesieni 1914 do wiosny roku następnego. Przygotowując ją autor oparł się w znacznej części na materiałach źródłowych Staatsarchiw-Kriegsarchiv w Wiedniu oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Książka wnosi również nową wiedzę do historii Tarnowa i regionu. Niewielu tarnowian wie bowiem np., iż w lasku Lipie znajdowało się austro-węgierskie lotnisko polowe.

Dr hab. Andrzej Olejko jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalistą z zakresu historii wojskowości i dziejów lotnictwa. - Profesor Andrzej Olejko, tak jak nikt inny dotychczas, zaznajomił nas z lotnictwem austriackim na froncie galicyjskim, jego strukturą, wyposażeniem, stanem osobowym, wykonywanymi zadaniami, metodami prowadzenia działań wojennych, a nawet wynalazkami, które w sposób zdecydowany przyczyniły się do odniesienia zwycięstwa nad Rosjanami, w tej fazie działań wojennych. Autor sięgnął do źródeł, które jego ustalenia czynią niepodważalnymi, wzbogacając je dodatkowo bogatą literatura faktu – napisał w recenzji książki prof dr hab Marian Stolarczyk.

PTH inicjuje tą publikacją nową serię wydawniczą „Tarnowskie Miniatury Historyczne”. - Chcemy aby ukazywały się w niej nowe i oryginalne prace historyczne, nieduże objętościowo, posiadające znaczną wartość naukową, ale jednocześnie skierowane do jak najszerszego grona czytelników, zainteresowanych ciekawą historią Tarnowa i regionu, czyli opracowania mające walory publikacji popularno-naukowych – mówi dr Paweł Juśko, pomysłodawca i redaktor serii.

 

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny