167 – pomnik i facebook
 

   O tym i owym 167 czyli dwie rocznice…

 

47 lat temu, dokładnie 19 czerwca 1966 roku w Tarnowie odsłonięto pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu przy ul. Narutowicza, przed Starym Cmentarzem. Pomnik, który stworzyli tarnowscy rzeźbiarze Bogdan i Anatol Drwal, składa się z dwóch części: pierwsza – przedstawia ekspresyjnie potraktowane trzy klęczące postaci męczenników, a druga –cementową formę architektoniczną z unoszącymi się nad nią dwoma mieczami „grunwaldzkimi” oraz płaczącym dzieckiem pod ścianą(w zamyśle autorów monumentu –symbol życia po utracie bliskich). Na ścianie czołowej od ulicy Narutowicza są umieszczone tylko daty: 1939 1945, natomiast na tylnej ścianie widnieje napis: „W hołdzie 45000 mieszkańców ziemi tarnowskiej–ofiarom niemieckiego faszyzmu, pomordowanym bohaterom poległym w walce z najeźdźcą o niepodległość ojczyzny w latach1939-1945”.

16 lat temu, dokładnie w dniach 11-14 czerwca1997 roku (osiem lat przed rozpoczęciem „ery” Facebooka iYou Tube) w Tarnowie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja „Miasta w Internecie”. W mieście zorganizowano później jeszcze dwie edycje tej imprezy. W roku 2000 Konferencja przeniosła się do Zakopanego, a od dwóch lat organizowana jest w Gdańsku. Jej 17. edycja rozpoczyna się w tym tygodniu. Wciągu 16 lat Konferencja „Miasta w Internecie” dorobiła się miana najstarszego i największego w Polsce forum wymiany poglądów dla osób zaangażowanych w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Szkoda, że Tarnów nie potrafił utrzymać dla siebie tak ciekawej imprezy, na którą zjeżdżają najwybitniejsi specjaliści z całej Polski oraz kluczowi decydenci administracji rządowej oraz samorządowej.

(pach–zait.tarnow.pl)

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny