171 – Apel o pamięć
 

   O tym i owym 171 czyli alert patriotyczny

 

Apel o wzięcie udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary kresowych rzezi pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu w Tarnowie  oraz wyjeździe na pierwszy Marsz Pamięci w Warszawie.

Pamiętajmy pod Kurhanem w Tarnowie i na Marszu w stolicy

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza do uczestnictwa w kulminacyjnych obchodach 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego na naszych rodakach przez ukraińskich  szowinistów.

Trwające już tarnowskie obchody obejmują organizację wykładów wybitnych historyków i twórców, seanse filmowe, spotkania autorskie i nabożeństwa w intencji ofiar. Kulminacją obchodów będzie we wtorek 9 lipca  o godz. 16:30 Apel Pamięci pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu oraz Msza Święta w kościele pw. Św. Maksymiliana.

Obchody zwieńczy w dniu 11 lipca wyjazd do Warszawy, na organizowany tam - po raz pierwszy w historii - ogólnopolski Marsz Pamięci o ofiarach kresowych rzezi. Organizatorzy informują o wolnych miejscach w autokarze, zapraszając  mieszkańców Tarnowa i okolic do wspólnego wyjazdu.

Tarnowskie obchody  70. rocznicy ludobójstwa organizowane przez Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości (seanse, spotkania z badaczami i popularyzatorami wiedzy o ofiarach rzezi)  trwają od początku roku. To najważniejsza w tym roku Rocznica obchodzona przez Porozumienie

- Rocznica ludobójstwa  na Kresach i  fizycznej likwidacji  większości śladów wielowiekowej polskiej cywilizacji na Kresach Wschodnich zainspirowała nas  do poświęcenia Kresom (tym „duchowym płucom Rzeczpospolitej”) całej drugiej edycji Festiwalu Niepodległości. Tematem tegorocznego festiwalu będzie właśnie „Znaczenie Kresów Wschodnich w polskiej państwowości i kulturze”. Przez 5 ostatnich dni października planujemy zorganizować w Tarnowie dwie konferencje naukowe z udziałem najwybitniejszych  intelektualistów z całego kraju, kilkudniowy przegląd filmowy, targi wydawnictw kresowych i niepodległościowych, Koncert Bardów (m.in. Jacek Kowalski), Marsz Niepodległości i wiele innych  przedsięwzięć – mówi Andrzej Król, jeden z organizatorów. 

Od 28 czerwca trwa natomiast cykl  głównych obchodów rocznicowych w Tarnowie. Za nami już trzy seanse filmowe i spotkania z  dr Lucyną Kulińską - jedną z najbardziej zasłużonych badaczek stosunków polsko-ukraińskich XX w., dr Joanną Wieliczką Szarkową - m.in. autorką  głośnych książek „Czarna Księga Kresów” i „Wołyń we krwi. 1943”  oraz Maciejem Wojciechowskim -  reżyserem filmowym, dokumentującym relacje ofiar i świadków rzezi, którzy jakimś cudem - czasem dzięki pomocy bohaterskich Ukraińców -   uniknęli zagłady.

 

 
 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny