(201)

Jerzy Pal sekretarzem

O tym i owym 201 czyli nowy sekretarz ZASP

 

Jerzy Pal aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie został wybrany sekretarzem krakowskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich.

ZASP jest stowarzyszeniem działającym od 1918 roku. Zrzesza artystów m.in.: teatru, filmu i radia. Do jego podstawowych działań należy reprezentowanie interesów środowiska teatralnego wobec władz państwowych, miejskich i samorządowych. Jako organizacja środowiskowa posiada licencję na ochronę praw autorskich artystów wykonawców.

Nowy sekretarz dopowiadać będzie za kontakty z władzami samorządowymi, a także za kontakty z mediami. W kwietniu będzie jednym z reprezentantów na Walnym Zjeździe ZASP w Warszawie. Do zarządu weszli nowi ludzie z wielkimi planami i pomysłami na pracę dla środowiska aktorskiego regionu. Kończymy spory i jałowe kłótnie, nadszedł czas na konsolidację naszej społeczności. Dość z precedensami, gdy o sprawach regionu decydowały centralne władze ZASP, nie znające specyfiki terenu, np. przy opiniowaniu dyrektorów lokalnych instytucji" – mówi Jerzy Pal. Przypomnijmy, że krakowski oddział ZASP reprezentuje teatry w Krakowie, Kielcach, Tarnowie, Rzeszowie i Zakopanem. Przewodniczącą oddziału została ponownie Barbara Szałapak.

Jerzy Pal jest absolwent Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i wydziału Teatrologii w PWST w Warszawie. Na początku lat osiemdziesiątych debiutował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w spektaklu „Szewcy” – Witkacego ( reż. M.Kochańczyk). Związany był również z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Satyry „Maszkaron”, Ludowym w Krakowie oraz Nowym w Łodzi. Zagrał w kilkunastu serialach telewizyjnych („Faceci do wzięcia”, „Klan”, „M jak miłość”, „Plebania”, „Majka”, „Julka”, „Prawo Agaty”), czterdziestu reklamach telewizyjnych, teledyskach muzycznych, filmach (ostatnio jako dyrektor szkoły w „Papuszy”, reż. J.Kos-Krauze, K.Krauze). Działa jako prezes w Stowarzyszeniu na Rzecz Jaworek, udziela się charytatywnie, współpracuje z młodzieżą. Do zespołu tarnowskiego teatru dołączył w 2011 roku. Aktualnie na deskach Solskiego można go zobaczyć w: „Powrocie krasnoludków”, „Lokomotywie II”, „Babcia mówi pa pa”, „Pięknej Lucyndzie”, „W pokoju obok”, „Trzech siostrach”, „Makbecie”, „Szwejk. Na tyłach”, „Koledze Mela Gibsona”, „Bracie naszego Boga”, a już 22 marca będzie go można zobaczyć w najnowszej premierze „Jakobi   i Leidental” Hanocha Levina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

Źródło – Teatr im. l. Solskiego

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny