"October Baby" w Tarnowie


Od 15 do 19 stycznia w Oratorium przy Kościele św. Filipa Neri i Krzyża Świętego w Tarnowie (Kościół XX. Filipinów), codziennie o godz. 16:30 będzie można na specjalnych seansach zobaczyć głośny amerykański film obyczajowy "Październikowe dziecko. Każde życie jest piękne" (premiera światowa 11.11.2011), będący poruszającą opowieścią o niedoszłej ofierze aborcji. W świecie masowej rozrywki debata na temat aborcji nie wydaje się tematem filmu dobrego na romantyczną randkę w sobotni wieczór. W ogóle to temat rzadko pojawiający się w filmach wyświetlanych w wielkich multipleksach… Dziś jednak, kiedy tematyka aborcji znowu staje się elementem wielu dyskusji politycznych w USA, kameralny film "October Baby" odnosi sukces frekwencyjny i kasowy w amerykańskich kinach. Film opowiada o kobiecie, która odkrywa, że jest dzieckiem adoptowanym, które urodziło się w wyniku nieudanej aborcji. "October Baby", pierwszy film w dorobku braci Erwin, niezależnych filmowców z Alabamy, wszedł na ekrany kin w ten sam weekend co głośna superprodukcja "Igrzyska śmierci" – i ku zaskoczeniu krytyków po pierwszym weekendzie wyświetlania zajął ósme miejsce na amerykańskiej liście najbardziej kasowych filmów. Zarobił 2,8 miliona dolarów, czyli trzy razy tyle ile kosztowała jego produkcja. Na projekcje w Oratorium XX Filipinów, organizowane przez Stowarzyszenie KoLiber wstęp jest wolny. Również Obywatelskie Porozumienie na rzecz Tradycji i Niepodległości przyłącza się do zaproszenia, gorąco polecając obejrzenie filmu wszystkim sygnatariuszom i sympatykom. Przekażcie tę informacje dalej, szczególnie osobom  młodym !
 

Film "October Baby" jest oparty na faktach i opowiada o dramacie młodej kobiety, która w 19 roku życia dowiedziała się, że została przy życiu po nieudanej aborcji i musi jako chrześcijanka stanąć na trudnej drodze wybaczenia swojej biologicznej matce. W filmie, główną bohaterkę gra Hanna Racher. Bohaterka jest młodą studentką, która cierpi na padaczkę, astmę i depresję. Po badaniach lekarskich odkrywa główne źródło swoich kłopotów, odkrywa, że została urodzona po nieudanej próbie aborcji.

Gianna Jessen przeżyła zabieg i dzięki pielęgniarkom udało się ją ocalić. Jej matka oddała ją do adopcji.

„Powinnam być ślepa i poparzona, powinnam być martwa, ale urodziłam się żywa. W akcie urodzenia mam napisane: „urodzona w trakcie aborcji”, a poniżej jest podpis lekarza, który tę aborcję przeprowadzał.
Byłam osobą, miałam umrzeć ale żyję. Moja matka była w klinice, w której zaplanowano aborcję na 9 rano. Na szczęście dla mnie aborter nie był w tym czasie w klinice, kiedy urodziłam się o 6 rano w dniu 6 kwietnia 1977 roku. Pospieszyłam się. Jestem pewna, że gdyby był tam, nie byłoby mnie tu dzisiaj, bo jego praca ma zabijać, a nie wspierać życie. Niektórzy mówią, że Ja jestem "nieudaną aborcją", wynik tandetnej pracy",
mówiła Gianna przed Kongresem USA, kiedy miała 19 lat

Historia Gianny Jessen jest tak niebywała, że gdyby powstała tylko w głowie filmowców, nikt by nie uwierzył, że jest prawdziwa. Filmowcy pewnie zostaliby uznani za wariatów albo propagandystów chrześcijańskich fundamentalistów. Samo przeżycie aborcji mordowanego dziecka jest niemal niemożliwe. Bóg jednak bardzo często poprzez zło doprowadza do dobra. Dzięki działalności pro-life dziś już 34-letniej Gianny zapewne wiele kobiet zrezygnowało z zabicia swojego nienarodzonego dziecka. Przeżyła, by dać świadectwo.

A oto jej filmowa historia. 19 – letnia Hannah świeżo upieczona studentka zawsze była outsiderem. Zawsze czuła się inna i mimo wielkich ambicji oraz ogromnego talentu aktorskiego w głębi duszy żywiła przeświadczenie, że nigdy nie powinna przyjść na świat. Z powodu nasilających się problemów zdrowotnych (fizycznych oraz psychicznych) rodzice decydują się wyznać jej straszliwą prawdę. Dziewczyna doznaje szoku, bowiem jej dotychczasowe życie okazało się kłamstwem. Nie dość, że została adoptowana, to jeszcze urodziła się w wyniku źle przeprowadzonej aborcji. Rozżalona Hannah postanawia udać się w podróż do Nowego Orleanu wraz ze swoim przyjacielem Jasonem, jego dziewczyną i nieprzystosowanym społecznie kierowcą rozpadającego się vanu. Wszyscy bawią się świetnie poza 19 – latką, która postanawia wykorzystać możliwość udania się do miejsca swoich narodzin, aby odszukać swoją biologiczną matkę...

„Ten film uleczył kawałek mojej duszy” – tak opisuje swą reakcję film „October Baby” Kelly Clinger, była wokalistka z chórków Britney Spears, która dokonała dwóch aborcji w swoim życiu, a obecnie jest obrończynią życia.

Pełnometrażowy film braci Jona i Andy’ego Erwinów jest częściowo inspirowany autentyczną historią Gianny Jessen. Obraz wiernie ukazuje osobę, która przeszła na samym początku życia olbrzymią traumę. Choć doświadczenie to nie zachowało się w jej pamięci, ma ogromny wpływ na jej postawę wobec bliskich i świata. Mimo że bohaterka nie może znaleźć swej biologicznej matki, za namową księdza postanawia napisać na karteczce słowa przebaczenia pod adresem swej rodzicielki i jednocześnie niedoszłej zabójczyni.

- Bardzo dobry film- wzruszający i prawdziwy. Pokazuje nie tylko na czym polega prawdziwa przyjaźń, miłość i przebaczenie, ale także wartość ludzkiego życia. W piękny sposób pokazuje adopcję i prawdę o aborcji... Szkoda, że tak mało jest takich filmów. Nawet mój mąż - twardy facet- wzruszył się na nim...

- Ważne, że twórcy nie bali się poruszyć tego ważnego tematu. Polecam. Film dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata.

- Dawno nie widziałem tak przejmującego filmu. Jeden z niewielu, o którym można powiedzieć, że coś zmienia w sposobie patrzenia na życie...

Film przybywa na specjalne projekcje do Tarnowa w ramach ogólnopolskiej akcji "Koliber dla życia". To akcja Stowarzyszenia KoLiber na rzecz ochrony życia od poczęcia. Akcja ma na celu uświadomienie polskiego społeczeństwa na temat tego czym jest aborcja, w jakich polskich placówkach medycznych jest ona dokonywana oraz jak poważnym problemem społecznym jest zabijanie nienarodzonych dzieci w Polsce.
 

Przygotował : Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny