Animacyjna uczta filmowa

Zostań jurorem Festiwalu O!PLA

Pałac Młodzieży jest instytucją mającą spore tradycje w tworzeniu i popularyzowaniu młodzieżowego kina niezależnego. Nową inicjatywą placówki na tym polu jest Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, który odbędzie się w Tarnowie w dniach 21-24 maja 2013 roku. Na program złożą się zarówno najnowsze produkcje z tej dziedziny, jak i najlepsze dokonania polskich twórców na przestrzeni 55 lat działalności Studia Miniatur Filmowych. Wśród projekcji towarzyszących przewidzieliśmy również specjalne zestawy dla najmłodszych widzów, które prezentowane będą w dniach 21-24 maja br. (czyli od wtorku do piątku) o godz. 9 oraz (w miarę potrzeb i zainteresowania) o godz. 11 w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży (Tarnów, ul. Piłsudskiego 24). Bilet wstępu na każdy z poniżej wymienionych zestawów wynosi 5 zł od osoby (opieka bezpłatnie).Zgłoszenia grup pod numerami tel.: 14 622-03-85 lub 621-15-41. W konkursie jurorami będą sami widzowie biorący udział w projekcjach. Głosy oddane przez widzów będą zsumowane, a następnie wyliczone procentowo zgodnie z wielkością frekwencji w każdym z miast uczestniczących w Festiwalu – jako że O!PLA odbędzie się równolegle w 21 miastach w Polsce, w tym m.in. w Łodzi, Poznaniu, Opolu, Szczecinie, Lublinie i właśnie w Tarnowie. Serdecznie zapraszamy w świat atrakcyjnych animowanych bajek, zarówno tych najnowszych, jak i tych, które od lat towarzyszą kolejnym pokoleniom najmłodszych widzów, ucząc ich, bawiąc i wychowując. Nasz portal jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Nie od dziś wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60. i 70. XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego.

Przed ’89 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. dodatków prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami fabularnymi, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych najwybitniejszych twórców i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Obecnie ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu jest już przeszłością. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki – autorską animacją dla dorosłych, która mimo wszystko wciąż potwierdza swoją zasłużoną pozycję w Królestwie Polskiej Kinematografii, broniąc – nieraz jako jedyna – jej dobrego imienia.

I Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA jest próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy autorską animacją dla dorosłych, a polskim widzem. Jego podstawę stanowić będzie konkurs.

Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy animowane zrealizowane po 1 stycznia 2011 roku, w dowolnej technice animacyjnej, i nie przekraczające 30 minut. Filmy prezentowane będą w trzech kategoriach: profesjonalnej, szkolnej i tzw. offowej (nieprofesjonalnej, amatorskiej).

I Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA to doskonała okazja do zaprezentowania znakomitego dorobku polskiej animacji szerokiej publiczności.

Honorowy Patronat nad Festiwalem objęło Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, zaś patroni medialni to m.in. miesięcznik „Kino” i Tarnowski Kurier Kulturalny.

Organizatorami I Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w Tarnowie są: niezależny promotor nie tylko polskiej animacji - Animation Across Borders w Łodzi oraz Pałac Młodzieży w Tarnowie.

Poniżej szczegóły festiwalowego afisza:

  1. PROSZĘ SŁONIA (1978), reż. Witold Giersz, czas trwania: 63’ + MAŁY WESTERN (1960), reż. Witold Giersz, czas trwania: 6'; czas całkowity zestawu: 69’

  2. TERAZ DZIECI! – czyli przegląd najnowszych polskich animacji dla dzieci; czas całkowity zestawu: 61’

  3. JACEK I PLACEK (1992), Leszek Gałysz, czas trwania: 72’

  4. MINIATUROWE PERŁY POLSKIEJ ANIMACJI DLA DZIECI, czas całkowity zestawu: 83’

 

I.                   PROSZĘ SŁONIA (1978), Witold Giersz / 63’ + MAŁY WESTRN (1960), Witold Giersz / 6’  Obsypana nagrodami, pełnometrażowa wersja kultowego serialu z końca lat 60-tych o niezwykłej przyjaźni małego Pinia i porcelanowego słonia Dominika, który „jedząc” niechciane przez chłopca witaminy, urósł do rozmiarów prawdziwego zwierzęcia. Rodzicom Pinia głosu użyczyli: Irena Kwiatkowska i Wiesław Michnikowski, zaś Dominikowi – Ludwik Benoit.

Specjalnym dodatkiem przed filmem będzie inna klasyka polskiej animacji – MAŁY WESTERN (1960) Witolda Giersza,  czyli pełna błyskotliwych gagów i zaskakujących zwrotów akcji parodia prawdziwego westernu, namalowana bezpośrednio na celuloidzie.

 

II.                TERAZ DZIECI! PRZEGLĄD NAJNOWSZYCH POLSKICH ANIMACJI DLA DZIECI

Na każdym kroku słyszymy, że polska animacja dla dzieci przeżywa kryzys. Kryzys? Jaki kryzys? Faktem jest niechęć Telewizji Publicznej – głównego „sponsora” polskiej animacji przed 1989 rokiem – do finansowego wspierania i prezentowania rodzimej produkcji. Jednakże nie powstrzymuje to producentów i twórców przed dążeniami do realizacji ciekawych i wartościowych filmów skierowanych do młodych widzów. Zapraszamy na spotkanie z najnowszymi polskimi animacjami dla najmłodszych.

W programie:

PAMIĘTNIK FLORKI (2011), Anna Wróblewska-Dzwoniarek i Stanisław Lenartowicz / 3’

Pilot nowego serialu animowanego będącego adaptacją ilustrowanej książki dla dzieci pt. „Florka. Z pamiętnika ryjówki” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

ZIELONA KREDKA (2010), Jan Steliżuk / M. Serafiński; 10’

Jedna z głośniejszych animacji dla dzieci zrealizowanych w ostatnim czasie w Polsce, nagrodzona na festiwalach w Krakowie i Łodzi. Główna bohaterka filmu, kilkuletnia dziewczynka o imieniu Agatka, wraz z przyjaciółmi – Chomikiem i Zieloną Kredką – odbywa wyimaginowaną podróż statkiem. Akcja filmu rozpoczyna się i kończy w świecie umownie rzeczywistym, lecz jego główna część dzieje się w świecie wykreowanym przez wyobraźnię dziecka.

HIP-HIP & HURRA: „Ogromne kolorowe i ma dwie nogi” (2010), Elżbieta Wąsik; 14’

Pierwszy odcinek „detektywistycznego” serialu o perypetiach dwójki niezłomnych detektywów: hipopotama o imieniu Hip-Hop oraz jego asystentki  – łasiczki o imieniu Hurra. Tym razem muszą oni rozwiązać zagadkę, kto ukradł tęczę…

EDWARD, PSIE SERCE (2011), Grzegorz Koncewicz / M.Serafiński; 12’

„Edward Psie Serce” to zabawna i pełna zwrotów akcji opowieść dla dzieci o poszukiwaniu przyjaźni. Głównym bohaterem jest chłopiec marzący o kosmicznych podróżach. Pewnej nocy niespodziewanie do jego pokoju wpada bezpański psiak, którego chłopiec bierze za kosmicznego przybysza.

KAKTUS I MAŁY: „Dlaczego mam dobre zdanie o bocianie?”  (2012), Janusz Martyn; 5’21”

Pierwszy odcinek „ekologicznego” serialu o charakterze edukacyjnym. Trójka 9-latków – narrator Mały, jego niesforny kolega Kaktus oraz Kaśka, dziewczynka z charakterem – wyjaśniają, dlaczego mają dobre zdanie o bocianie. Serial jest kontynuacją popularnej w latach 90-tych telewizyjnej serii pt. „Notatnik przyrodniczy”.

MAMI FATALE: „Pod fatalna banderą” (2011), Łukasz Kacprowicz /; 10’

Odcinek „kulinarnego” serialu, którego narratorem jest sam Robert Makłowicz. Mami Fatale, starsza poczciwa pani, która wyjechała z miasta, żeby prowadzić spokojny żywot na wsi razem z dwójką zwierzaków: Psiną i Prosięciem, ale także, żeby móc oddawać się swojej wielkiej pasji – gotowaniu, tym razem musi stawić czoło… prawdziwemu wielorybowi!

MOTYL ALFRED (2012), Jan Steliżuk / M.Serafiński; 8’

Akcja filmu rozgrywa się w świecie uszytym ze ścinków materiału, w zakamarkach którego żyją najróżniejsze, stworzone również z tego samego materiału, istoty. Bohaterem filmu jest Mały Marynarz, poszukujący bezskutecznie brakującego na jego mundurze marynarskiego guzika. Marynarz spotyka grupę postaci zaniepokojonych obecnością w ich świecie tajemniczego „smoka”…

CZAS CAŁKOWITY ZESTAWU: 61’

III.              JACEK I PLACEK (1992), Leszek Marek Gałysz /czas trwania: 72’

Pełnometrażowa adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego o przygodach dwójki niesfornych i bardzo leniwych braci bliźniaków, którzy zrobią wszystko, aby tylko nie musieć pracować: od kradzieży zaczarowanej marchewki, po porwanie księżyca. A wszystko to w rytm przebojowej muzyki Lady Pank! I Nagroda w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany na MFF Santa Clarita Valley w Los Angeles (1994).

IV.             MINIATUROWE PERŁY POLSKIEJ ANIMACJI DLA DZIECI

Ten wyjątkowy zestaw – przygotowany z okazji 55-lecia Studia Miniatur Filmowych z Warszawy – to fascynująca przygoda dla dzieci, ale także nostalgiczna podróż dla dorosłych.

Choć w całej historii „Miniatur” odnajdziemy niemal wszystkie techniki animacji, to jednak w animacji dla dzieci dominował rysunek. W tej technice zrealizowano w „Miniaturach” pierwszy polski serial animowany dla dzieci – „Jacek Śpioszek|” (1962), a także większość niezapomnianych dobranocek, które stanowiły dla całych pokoleń gwarancję kolorowych i fascynujących snów.

MINIATUROWE PERŁY POLSKIEJ ANIMACJI DLA DZIECI to pojedyncze odcinki dobranocek, wybrane spośród największych serialowych hitów Studia Miniatur Filmowych z Warszawy. Wyjątek stanowią jedynie „Przygody panny Kreseczki”, zrealizowane na podstawie scenariuszy Wandy Chotomskiej i wyreżyserowane przez 3 wybitnych artystów „Przygody panny Kreseczki” to zapoznane i niesłusznie przerwane po trzech odcinkach arcydzieło prostoty i dowcipu.

W PROGRAMIE:

BAŚNIE I WAŚNIE: „BITWA MORSKA” (1964), Piotr Paweł Lutczyn; 8'44"
PIESEK W KRATKĘ: „SAM JAK PIES” (1968), Zofia Ołdak; 8’
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA: „ZŁOTY SZLAK” (1969), Bogdan Nowicki; 9’

KOCHAJMY STRASZYDŁA: „SZALEJĄCY REPORTER” (1970), Krzysztof Dębowski; 9’

PRZYGODY PANNY KRESECZKI: „OBRAZY” (1973), Leszek Galewicz; 8’58”
POMYSŁOWY DOBROMIR: „DRUKOWANE KWIATY” (1974), Roman Huszczo; 10’

TAJEMNICA SZYFRU MARABUTA: „PORWANIE” (1976), Maciej Wojtyszko; 10’06”
WĘDRÓWKI PYZY: "ZA PROGIEM..." (1977), Piotr Paweł Lutczyn; 9'48"
2 KOTY + 1 PIES: „ZŁOTA RYBKA” (1988), Leszek Marek Gałysz; 8'45"

CZAS CAŁKOWITY ZESTAWU: 83’

Jerzy Świtek  (Pałac Młodzieży)

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny