504

 

 

 
 
 
 

Święta, święta i po… a zima ciągle trzyma, słońca ni ma i depresją skuwa nasze człowiecze ego. Ale ponoć już w maju ma być tak ciepło, że można będzie boso chodzić po… śniegu. Takoż i w kulturze to zimowe przedwiośnie daje o sobie znać – jest tak i siak. Jesteśmy świeżo po premierze „Szwejka. Na tyłach” w Solskim, która w zgodnej opinii większości widzów tego dzieła okazała się  Kitem. Gniotem i Palem  (tkk)oraz „Szwejkiem” bez Szwejka (tygodnik Miasto i Ludzie), podczas gdy dla niektórych, m.in. dyrekcji teatru i niejakiego Remigiusza Króla z Gazety Krakowskiej sukcesem i hiciorem sezonu.  Ale zostawmy to, bowiem nie samym teatrem żyje tarnowski bywalec ale także m. in. malarstwem. A żeby z nim poobcować warto zajrzeć do foyer tarnowskiego teatru, gdzie od 3 kwietnia  można   „Spotkać się przez pamięć” z twórczością wybitnego tarnowskiego artysty plastyka Jacka Wróbla. Idąc niejako za ciosem nie od rzeczy będzie także zejść do piwnicznej galerii Muzeum Okręgowego na Rynku i tam obejrzeć prace innej tarnowskiej artystki Marii Trzaskalskiej – Legawiec opatrzone tytułem „Struktury - fotografia i pastele”. A kto lubi spacery, polecam ostatnią już chyba wystawę w Galerii Miejskiej BWA w swojej dotychczasowej dworcowej siedzibie. Otóż w piątek 5 kwietnia odbył się tam wernisaż  wystawy malarstwa „Spotkanie na szlaku win Lippóczego”, na którym swoje prace pokazali Bartłomieja Frączek, Waldemar Żuchnicki i Robert Żybura. Również w piątkowy wieczór w Centrum Sztuki Mościce odbył się wielki jubileuszowy koncert GOS.PL & Beata Bednarz, obchodzącego swoje 10 – lecie, znakomitego tarnowskiego chóru GOS.PL – były tłumy, owacje na stojąco i niespodzianki…  . Ale to nie koniec muzycznych wrażeń w piątek.  W piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury zorganizowano koncert Szkoły Muzyków Rockowych S.M.Rock i tamże dzień później, a w sobotę, wystąpił CeZik i jego KlejNuty, którego koncert poprzedził gitarzysta i wokalista Peter J. Birch. Również w sobotę, tyle że w CSM otwarto wystawę  „Recycling, upcycling design”, będącą twórczym rozwinięciem tego, co można uzyskać z materiałów z odzysku czyli popularnych śmieci. Polscy artyści coraz częściej sięgają po takie materiały, bo są tanie i dostępne. Ale także dlatego, że design recyclingowy zaczyna być w Polsce modny. Zakończmy ten przegląd również muzycznie odnotowując interesujący niedzielny (7.04.2013) koncert  COLORIAGE  w Letniej Sali Koncertowej kompleksu dworsko – parkowego w Kąśnej Dolnej, gdzie wystąpił wirtuoz akordeonu, zwycięzca polskiej edycji telewizyjnego programu Mam Talent Marcin Wyrostek wraz z zespołem. Coloriage oznacza kolorować, malować. I taka jest też jest ich muzyka: brawurowa, pełna emocji i wielobarwna. Grają już razem 6 lat. Swoje inspiracje czerpią z muzyki ludowej – bałkańskiej, węgierskiej, cygańskiej, żydowskiej i latynoamerykańskiej. I pewnie, gdyby nie zaporowa dla mnie cena 50 zł za bilet, wybrałbym się tam chętnie…

Jacek Wróbel (1960 – 2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie. Gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Plastyczne Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został przyjęty na podstawie swoich prac. Zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. W latach 2012 i 2014 był nominowany do nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie  twórczości artystycznej. Jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. Zajmował się renowacja malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Malarstwo to rdzeń jego twórczości, zajmował się również rysunkiem, grafiką użytkową i reklamą.

(…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerie kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia” .

 „Struktury - fotografia i pastele”, to kolejna wystawa z cyklu: „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, której wernisaż  odbył się 25 marca 2013 roku, o godz. 18.00 w Galerii „Piwnica” Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Autorką wystawy jest Marta Trzaskalska – Legawiec, Tarnowianka, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Edukację artystyczną kontynuowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Wzornictwa Przemysłowego.  Malarstwa i rysunku uczyła się  w pracowni prof. Mariana Wołczuka. Swoje pierwsze prace wykonane pastelami kilkakrotnie wystawiała w latach 90. ubiegłego stulecia. Następnie życie zawodowe związała z projektowaniem grafiki użytkowej, wykonując projekty znaków graficznych, opakowań, katalogów, książek, szczególnie dla rodzimego rynku. Oprócz tego na co dzień zajmuje się fotografią wykonywaną kamerą wielkoformatową o wymiarach negatywu 18x24cm. Jako materiału używa klisz rentgenowskich. W swoich pracach zestawia różnego rodzaju przedmioty, komponując je ze sobą tak, aby otrzymać różnorodne formy strukturalne będące odzwierciedleniem jej wyobrażonego świata.

Z kolei Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie zaprosiło 5 kwietnia o 18.30 na wernisaż wystawy malarstwa „Spotkanie na szlaku win Lippóczego”. Prace Bartłomieja Frączka, Waldemara Żuchnickiego i Roberta Żybury to efekt pleneru zorganizowanego kilka lat temu w Tokaju na Węgrzech. Wystawę będzie można także obejrzeć  w Częstochowie i Toruniu, miastach, w których mieszkają jej autorzy.

Bartosz Frączek urodził się w 1974 roku w Częstochowie, studia ukończył w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem uzyskał w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Miniatury. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i upowszechnianiem kultury plastycznej. Uczestnik 56 wystaw indywidualnych i 160 zbiorowych.

Waldemar Żuchnicki – urodził się w 1954 roku w Tarnowie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego oraz aneks z malarstwa architektonicznego w pracowni profesor Janiny Kraupe–Świderskiej. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Brał udział w kilkunastu wystawach w kraju i za granicą. W 1991 roku otrzymał prestiżową nagrodę Pollock – Krasner Fundation w Nowym Jorku.

Robert Żybura urodził się 1964 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem uzyskał w 1992 roku w pracowni Wandy Gołkowskiej, z grafiki w pracowni Romana Kowalika. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Współpracuje z Galerią Sztyler w Tarnowie.

 

Profil muzyczny Tarnowskiego Chóru Gos.pl określić można mianem Contemporary gospel. Jest to muzyka bazująca na śpiewach protestanckich kościołów z Południa USA wzbogacona o doświadczenia jazzu, rocka i pop. Chór Gos.pl mówi o sobie, że „rozsadza te ramy jeszcze bardziej". W kręgu repertuarowym znajdują się utwory w charakterze od tradycyjnych Negro Spirituals, aż po Hip-hop, od nawiązań klasycznych po szeroko rozumiany folklor. Tarnowski Chór Gos.pl tworzą pasjonaci wspólnego śpiewu, zapaleńcy, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Środowiska, z których pochodzą, a także zawody które wykonują oraz rozpiętość wiekowa pozornie nie daje szans na porozumienie. Jednak muzyka gospel, która jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich daje potencjał i wspólne cele.
Chór tworzy obecnie 35 osób oraz zespół instrumentalny, który podczas koncertu wystąpił w składzie: Tomasz Boruch - gitara elektryczna, Grzegorz Nosek - gitara basowa, Kevin Mielewczyk - perkusja, Bartłomiej Szułakiewicz - instrumenty klawiszowe - kompozycje, aranże, kierownictwo muzyczne zespołu . Na czele chóru stoi dyrygentka - Anna Podkościelna - Cyz oraz frontmani - soliści - Tomasz i Monika Stecowie. Ważnymi osobami, które stale towarzyszą Chórowi są opiekunowie duchowi, w osobach jednego z założycieli - ks. Pawła Cyza oraz ks. Andrzeja Augustyna z Duszpasterstwa Akademickiego TRATWA, pod którego skrzydłami chór działa od września 2011 roku.  Jubileuszowy Koncert poprowadził Krzysztof Drwal - zaprzyjaźniony z Chórem dziennikarz TVP.

Wyjątkową gratką był gość specjalny - znakomita polska wokalistka Beata Bednarz  która z radością przyjęła zaproszenie chóru do wspólnego występu.

Beata Bednarz - wokalistka swobodnie poruszająca się w wielu gatunkach muzycznych. Gość i laureatka wielu festiwali, jednak od wielu lat najbardziej kojarzona z nurtem gospel. Współpracowała m.in. z Trzecią Godziną Dnia, jako muzyk sesyjny zapraszana jest do nagrań i koncertów przez gwiazdy polskiej estrady m.in. Krystynę Prońko, Stanisława Soykę, Marylę Rodowicz, Edytę Górniak, Kayah, Mietka Szcześniaka, Andrzeja Piasecznego czy Budkę Suflera. Przez kilka lat wraz z Lorą Szafran i Partycją Golą tworzyła zespół Big Stars. Najmłodszym słuchaczom znana jest ze ścieżek dźwiękowych takich filmów jak „Król lew", „Mój brat niedźwiedź II" czy „Księżniczka i żaba". Jej głos dobrze znany jest fanom trzynastu edycji „Tańca z gwiazdami", gdzie śpiewała w orkiestrze Adama Sztaby i Tomka Szymusia. Wydała 10 solowych płyt. Ostatnie z nich to: „Świątecznie" (2010) oraz „Zamieszkaj ze mną"(2012).

5 kwietnia odbył się w TCK kolejny koncert Szkoły Muzyków Rockowych S.M.Rock. Podczas koncertu wykonano m.in. covery światowych przebojów muzyki rockowej i popowej, a  wśród nich utwory  zespołu Metallica, Led Zeppelin, czy Adele.  Była to także wyjątkowa okazja by na żywo zobaczyć m.in. uczestniczkę telewizyjnego show The Voice Of Poland Żanetę Luberę, która w S.M.Rock prowadzi lekcje śpiewu.

W koncercie uczniowie Szkoły Muzyków Rockowych oraz nauczyciele wystąpili:  wokal - Żaneta Lubera, gitara - Norbert Pajek, bas-  Piotr „Quentin” Wojtanowski, instr. Klawiszowe-  Maciej Pierzchała, perkusja-  Bartłomiej Rojek.

Po udanej, debiutanckiej wyprawie solowej w roku 2012, CeZik i jego KlejNuty wracają na trasę! Kameralny Akt Solowy to zmaterializowana wersja CeZika wypełniona muzyką i obrazem. W piwnicach TCK usłyszeć można było wszystkie dotychczasowe produkcje, w specjalnie na tą okazję zaaranżowanych wersjach. Koncert CeZika poprzedził występ gitarzysty i wokalisty Petera J. Bircha.

CeZik, czyli Cezary Nowak, urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Od tamtej pory, z małymi przerwami brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje. Śpiewa od tyłu, łączy ze sobą fragmenty różnych piosenek i tworzy nowe aranżacje. Jest rozpoznawalny na youtubie, jego klipy, w tym najbardziej znane - KlejNuty, mają już miliony odtworzeń. Występuje sam, w kameralnych miejscach. Znany jest z programu Szymona Majewskiego, gdzie jako Chłopak Na Opak śpiewał od tyłu fragment utworu, którego tytuł musieli odgadnąć zaproszeni do programu goście.

Peter J. Birch - 22-latek naprawdę nazywa się Piotr Jan Brzeziński. Pochodzi z małego miasteczka - Wołów na Dolnym Śląsku gdzie mieszka i komponuje. Jego muzyka obraca się wokół amerykańskiego folku, alt-country itp. stylów. Na twórczość Piotrka wielki wpływ mają tacy artyści jak Damien Jurado, Bonnie "Prince" Billy, Bon Iver czy City & Colour. W kwietniu 2010r wyszły na światło dzienne pierwsze nagrania Piotrka. Debiutancką EP „In my Island" nagrał w studiu Przemysława „Perły" Wejmanna. Gościnnie w dwóch utworach zaśpiewała Magda Noweta, występująca jako Break Horses wokalistka Let The Boy Decide.  Wydanie EP „In my Island" to nowy rozdział w karierze  tego nastoletniego muzyka.

Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny