509

 

 

 
 
 
 

„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” to temat trwającego w Tarnowie Tygodnia Bibliotek. Biblioteczne imprezy rozpoczęli członkowie Grupy Młodych Autorów oraz bibliotekarze, którzy przebrani za bajkowe postacie czytali teksty Juliana Tuwima. Przy okazji rozdawali też ulotki zachęcające do czytania książek. – Kiedy otwierasz książkę, nigdy nie zaatakuje Cię informacja, że nowy fotel twojego kumpla z podstawówki jest bardzo wygodny i 22 osoby lubią to. W książce nigdy nie skończą się baterie. Książkę można zrzucić nawet z 10 piętra, zdeptać, usiąść na niej, a i tak będzie nadal działać – mówią z uśmiechem bibliotekarze. O tym, że warto czytać i być oczytanym można się było przekonać 6 maja w tarnowskim teatrze, gdzie miała miejsce półfinałowa debata Tarnowskiej Ligi Debatańckiej „Carpe Diem”, w trakcie której młodzi retorzy z tarnowskich szkół dali budujący popis swojej erudycji, elokwencji i inteligencji. A skoro o teatrze mowa to od kilku dni repertuar teatru w Tarnowie można przeglądać również na smartfonach z systemem Android. Tym samym Solski jest jednym z niewielu teatrów w Polsce, które udostępniły takie rozwiązanie swoim widzom. Niewiele jest także dni w tygodniu, w których działo by się tak wiele, jak w tarnowskie piątki. I tak tradycyjnie 10 maja, w piątek właśnie, nastąpił istnie majowy wysyp imprez. I tak rozpoczął się jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej (koncert w Sali Lustrzanej), otwarto z wielką fetą po gruntownym remoncie Pałacyk Strzelecki w Parku, gdzie ostatecznie mieścić się będzie Galeria Miejska ( z tej okazji odbył się tam wernisaż wystawy „Jak się staje, kim się jest”), w tetrze dano nową premierę na małej scenie „Konstelacje” (polska prapremiera obsypanej nagrodami sztuki brytyjskiego dramaturga Nicka Payna w reżyserii Natalii Sołtysik), a w niedawno otwartym przy Rynku Klubie R16 wystąpił hip-hopowy artysta Kaen (znak szczególny - czarna maska, suport:PHB120(NGC), OLKA, BAKU TRN, before & after party DJ. PAN M), tamże odbył się jeszcze koncert zespołu Superluminal, szóstego w plebiscycie „Munoludy” za rok 2012. O pierwszych trzech wydarzeniach piszemy szczegółowo obok. Za to w sobotę wszystko wróciło do zwykłej normy, w piwnicach TCK odbył się promocyjny koncert tarnowskiej formacji Mango Collective, podczas którego zespół zaprezentował m.in. materiał ze swojej debiutanckiej płyty. Zaś w teatralnym foyer odbył się po wieczornym spektaklu „Konstelacji”  interesujący wernisaż „Leli Poleli. Polskie obrzędy ludowe”, czyli wystawa prac sześciu doktorantów krakowskiej ASP. No i tradycyjnie dużo dzieje się w Klubie Studenckim „Przepraszam”, siedzibie naszego portalu, gdzie m.in. w kolejny Bardzo Kulturalny Poniedziałek gościła Maria Kanior, wybitna osobowość tarnowskiej kultury – prezes UTW  przy MWSE, a w sobotę zagrały Orion, Strong Cherry, TranQuilium (relacje obok).

 

W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się też uroczyste otwarcie Filii nr 1. Nowe pomieszczenia z dobrym dostępem dla niepełnosprawnych mieszczą się w budynku Hali Sportowo-Widowiskowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Nowa filia to większy komfort korzystających z czytelni i nowe możliwości dla tej dzielnicy. Biblioteka dysponuje dwoma odnowionymi pomieszczeniami. W jednym mieści się wypożyczalnia oraz cztery pełni funkcję czytelni. Księgozbiór liczy obecnie 20 tys. woluminów : lektury, literatura piękna dla dorosłych i dla dzieci, literatura popularno – naukowa.  Osobom niepełnosprawnym łatwiejszy dostęp do księgozbioru umożliwia winda. Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Publicznej Ewa Stańczyk, zmiany pozwoliły także na poszerzenie oferty placówki, która już działa pełna parą. Przez cały kwiecień odbywały się tam warsztaty dziennikarskie realizowane przez Fundację Inicjatyw Twórczych we współpracy z MBP w ramach projektu „Internetowa Młodzieżowa Telewizja Obywatelska”. W maju rozpoczną się cykliczne spotkania z Latarnikiem w ramach ogólnopolskiego programu „Polska Cyfrowa Równych Szans”, którego celem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie.  Na czerwiec zaplanowano wykłady dla młodzieży z dziedziny językoznawstwa, dotyczące różnych odmian współczesnej polszczyzny. Tydzień potrwa do 15 maja.

„Carpe Diem” – tak brzmiała teza półfinałowych debat Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Młodzi retorzy spotkali się ze sobą 6 maja w Teatrze im. Ludwika Solskiego. O godz. 9:00 - zmierzyły się drużyny XVI Liceum Ogólnokształcące (Propozycja) i Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych (Opozycja). O godz. 12:00 uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego (Opozycja) zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (Propozycja). Obronną ręką z pierwszej debaty wyszli XVI LO, którzy wygrali stosunkiem głosów 744:735, i tym samym awansowali do finału. Minimalna różnica punktowa zadecydowała również o zwycięstwie w drugiej debacie. II LO pokonało ZSOiT 807:779, stając się drugim finalistą Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.  W pojedynku o trzecie miejsce, który odbędzie się 20 maja o godzinie 12 w Sali Lustrzanej, zmierzą się ze sobą uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Tezą debaty będzie stwierdzenie „Media ogłupiają społeczeństwo”. Finałowe starcie, pomiędzy II LO i XVI LO, zaplanowano na 28 maja, na godzinę 12. W Teatrze im. Ludwika Solskiego debatanci zmierzą się z tezą "Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom". Projekt Tarnowska Liga Debatancka jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie, Partnerem projektu jest Urząd Miasta Tarnowa. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie KANON oraz Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie. Projekt został objęty honorowym patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.


Od kilku dni repertuar teatru w Tarnowie można przeglądać również na smartfonach z systemem Android. Aplikacja jest przydatnym i poręcznym narzędziem. Podzielona na kilka zakładek umożliwia m.in. dostęp do aktualności, zawiera pełen repertuar do końca sezonu oraz opisy spektakli. Ułatwia również planowanie - jednym kliknięciem można zakupić bilet oraz dodać spektakl do kalendarza w telefonie. Pomocna w punktualnym dotarciu na spektakl okaże się interaktywna mapa, która  na bieżąco wyświetla trasę dojazdu na ulicę Mickiewicza 4. - Aplikację przygotowała agencja interaktywna WebImpuls. Współpraca z młodymi tarnowskimi programistami była bardzo owocna - mówi Krzysztof Bogusz, kierownik Biura Promocji i Organizacji Widowni. - Szereg dodatkowych propozycji oraz uwag pozwoliło przygotować aplikację która powinna spełnić większość oczekiwań naszych widzów.
By ułatwić pobranie aplikacji w materiałach drukowanych wydawanych przez teatr pojawiły się tzw. QRkody z zakodowanym bezpośrednim adresem do aplikacji. - Program można pobrać za darmo z serwisu Google Play - dodaje Karolina Białas z działu promocji teatru.
- Czekamy na wszystkie uwagi dotyczące aplikacji - pozwolą nam ją rozwijać, tak aby lepiej spełniała oczekiwania widzów. Można je nadsyłać na adres: promocja@teatr.tarnow.pl.

Kaen, którego charakterystycznym, rozpoznawczym znakiem stała się czarna maska odzwierciedlająca jego artystyczne alter ego gromadzi na swych koncertach komplet publiczności. Artysta nagrywa od 2000 roku. W podziemiu wydał dwie płyty - "Żyj albo umieraj" w 2008 roku oraz "Sztuka ulicy" rok później. Wydawnictwa te odbiły się sporym echem w środowisku fanów szczerego, nieszablonowego, hardkorowego hip hopu, w którym KaeN odnajduje się najlepiej. W drugiej połowie 2012 roku Prosto Label wydało pierwszy w pełni oficjalny materiał rapera pt. "Od kołyski aż po grób". Za produkcję wydawnictwa odpowiadał Ive, album jest miksowany pod czujnym okiem DJ-a Deszcza Strugi i Olka Czarnego w studiu Otrabarwa.

Superluminal jest projektem tworzonym przez doświadczonych muzyków - Fabiana i Gancza z zespołu Nhood oraz Cbass'a - dja i producenta znanego wcześniej z projektu De Giraffe. Ich spotkanie zdążyło zaowocować już kilkoma wspólnymi wydawnictwami dla takich labeli, jak Behaviours, Elvation, Nightbird, czy Santa Canela, które zdobyły uznanie krytyki i publiczności. Ale nie tylko brzmienie wyróżnia Superluminal. Na uwagę zasługują również ich występy na żywo, które przybierają charakter performance'u scenicznego.

Tarnowskie Centrum Kultury zaprosiło w sobotę 11 maja na koncert tarnowskiej formacji Mango Collective. Grupa zaprezentuje materiał ze swojej debiutanckiej płyty oraz kompozycje przekrojowe, które nie zmieściły się na krążku. Zespół supportowały: Spajku i Lajt. Mango Collective powstał w Tarnowie w 2007 roku i przez cały czas z konsekwencją rozwija ideę hip-hopu organicznego.  Sześcioosobowy skład porusza się w nurcie hip-hopowo - soulowym, ale nie odcina się od innych wpływów, dzięki czemu ich muzyka łączy ze sobą wiele, często odległych, muzycznych światów. Instrumentarium: bas, perkusję i klawisze uzupełniają skrzypce, a rymy i nawijki splatają się z głębokim, nieco tajemniczym wokalem. Wszystko to najlepiej usłyszeć na żywo, gdzie piosenki znane z nagrań, nabierają nowego życia i dzięki improwizacjom uzyskują zupełnie inne brzmienie. Wydana w 2013 roku płyta to podsumowanie ponad pięcioletniej historii zespołu. To dojrzały, pełnoprawny debiut, szóstki bynajmniej nie debiutantów. Skład zespołu: Joanna Dolata (wokal), Patryk „Dziunek" Wroński (rymy), Bartek Dworak (skrzypce), Kajetan Borowski (instrumenty klawiszowe), Kuba Dworak (bas) oraz Maciej Boryczko (bębny).

Leli Poleli to projekt doktorantów krakowskiej ASP nawiązujący w swej treści dialog z polskimi obrzędami ludowymi. Siuda Baba, Noc Kupały, Dziady i Kolęda to cztery zwyczaje, wybrane z pośród wielu, związane z kulturą Słowian. Każdy z nich ma związek z jedną porą roku. Podstawą kultury Słowian była bowiem harmonia z naturą oraz życie zgodne z jej rytmem i mądrością. Koncepcja projektu Leli Poleli wywodzi się z potrzeby powrotu do źródeł i korzeni  pradawnej kultury oraz chęci uobecnienia jej w pamięci zbiorowej. W  dobie dzisiejszego globalizmu warto zachować to bez czego każde społeczeństwo skazane jest na utratę własnej odrębności i tożsamości – tradycję. Noc Kupały i Dziady są wyjątkowe i równie fascynujące jak  Walentynki i Halloween.

Prace Izabeli Apanańskiej, Iwy Kruczkowskiej, Jolanty Kuśmierskiej, Krystyny Malinowskiej, Romana Fleszara oraz Elżbiety Zrobek, będzie można zobaczyć we foyer Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie od 27 kwietnia do 23 maja.

Ryszard Zaprzałka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny