496

 

 

 
 
 
 

Wprawdzie mój przyjaciel i współpracownik twierdzi,  że Pegaz nie powinien być cotygodniowym przeglądem li tylko  wydarzeń kulturalnych dziejących się w naszej powiatowej metropolii, nie miej póki co takim pozostanie. I basta! Chyba, że mój parzysto kopytny przewodnik zmieni swoją, z przeproszeniem orientację i obierze inny kierunek…  Ale na to trzeba tzw. pomysła więc niniejszym ogłaszamy otwarty konkurs na nową formułę naszego flagowego felietonu. Nagrodą mogłoby być np. pióro wyrwane ze skrzydła Pegaza albo browarek wypity w studenckim klubie „Przepraszam” (Rynek 10), gdzie od nowego roku mieści się redakcja tkk. Tak więc oczekując na nowe szaty cesarza, pardon – konia, róbmy swoje, jak mawiał, a raczej śpiewał klasyk W. Młynarski. I tak Galeria Miejska – Marką Radia Kraków. Tarnowianin ks. prof. Michał Heller redaktorem dwóch nieznanych książek, nieżyjącego od dwóch lat arcybiskupa Józefa Życińskiego. Po Paryżu, Chinach, Rzymie, Wrocławiu i Krakowie  – Tarnów doczekał się swojego Mostu dla Zakochanych. A w Tarnowskim Centrum Kultury otwarto pokonkursową wystawę fotograficzną „Fotografia Dzikiej Przyrody 2012".

Na początku odnotujmy kolejny sukces Galerii Miejskiej BWA, która pod światłym, multimedialnym przewodnictwem została nagrodzona prestiżową Marką Radia Kraków. Rzecz tym bardziej warta podkreślenia, że Nagroda po raz pierwszy trafiła poza Kraków. Dokładnie za głośną wystawę „Sen jest drugim życiem”, będącą kompilacją   różnych dziedzin sztuki. Tłem wystawy i wydarzeń z nią związanych są marzenie senne i podróżowanie koleją, a punktem wyjścia secesyjny dworzec kolejowy w Tarnowie, gdzie tarnowskie BWA ma swoją siedzibę. Wręczenie nagrody  było częścią debaty „Czy Kraków jest jeszcze stolicą kultury”, w której udział wzięli m.in: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji oraz Jan Klata, reżyser i dyrektor Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Jury w składzie: Justyna Nowicka (Radio Kraków), Magdalena Huzarska-Szumiec (Gazeta Krakowska), Joanna Targoń (Gazeta Wyborcza), Łukasz Gazur (Dziennik Polski) i Krzysztof Glondys (TVP Kraków) było prawie jednomyślne. Marka Radia Kraków jest wyróżnieniem, które przyznawane jest przez Radio Kraków od stycznia 2012 roku w różnych dziedzinach – od kultury poprzez rozrywkę po działalność społeczną. Ideą nagrody jest rekomendowanie wydarzeń oraz postaci ważnych i godnych zainteresowania. Marka Radia Kraków ma także wymiar materialny – laureat wyróżnienia otrzymuje kampanię reklamową na antenie Radia Kraków.

Równie spektakularnym sukcesem krakowsko - tarnowskim jest ukazanie się nakładem krakowskiego Copernicus Center Press  dwóch książek autorstwa arcybiskupa Józefa Życińskiego, nieznanych dotąd szerzej polskim czytelnikom, przygotowanych przez tarnowskiego światowej sławy kosmologa, ks. prof. Michała Hellera – od lat przyjaźniącego się i współpracująco naukowo z arcybiskupem.  Jak się okazało w komputerze zmarłego arcybiskupa prof. Józefa Życińskiego znaleziono niemal ukończony tekst książki, będący zapisem wykładów, które w roku akademickim 2006/2007 prowadził na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Prawie w 90 procentach ta książka była gotowa. Dwa rozdziały były niedokończone, w innych były miejsca wykropkowane, które widocznie chciał potem wypełnić - powiedział Radiu RDN Małopolska, ks. prof. Michał Heller. Książka nosi tytuł „Świat matematyki i jej materialnych cieni" i powstała pod redakcją ks. prof. Hellera.. Natomiast druga publikacja pt. 'Struktura rewolucji metanaukowej" to po raz pierwszy prezentowane polskiemu odbiorcy dzieło, w którym abp Józef Życiński przedstawia sumę swoich wieloletnich badań na gruncie filozofii nauki. Wstęp do niej napisał ks. prof. M. Heller, sprawując także nad nią nadzór merytoryczny. Obie książki ukazały się tuż przed drugą rocznicą śmierci abpa Józefa Życińskiego przypadająca 10 lutego.

- Bardzo go brakuje – powiedział RDN Małopolska ks. prof. Michał Heller. - Te dwa lata wyraźnie powiększają tę dziurę Jego nieobecności. Pozostały nam Jego książki i jego artykuły, warto je przypominać – powiedział ks. Heller.

A o tym, że Tarnów nie wypadł sroce spod ogona świadczy również fakt,  po Paryżu, Chinach, Rzymie, Wrocławiu i Krakowie  – Tarnów doczekał się swojego Mostu dla Zakochanych. Przerzucony nad malowniczym potokiem Wątok łączy on ulicę Szewską z ulicą Przesmyk, blisko SP nr 2 i Straży Miejskiej. Przed Walentynkami, dokładnie od soboty 9 lutego, Radio RDN Małopolska wspólnie ze Stowarzyszeniem Kanon zaprasza małżeństwa oraz zakochane pary do zawieszenia tam kłódek, jako symbolu wiecznej miłości. Stamtąd też nadawany był program na żywo. Emitowana audycja 'Fonograf'  miała specjalne wydanie,  można było w niej m.in. posłuchać najsłynniejszych piosenek o miłości. Jak powiedział na antenie  RDN Dariusz Snopkowski -  prezes Stowarzyszenia Kanon - Most dla zakochanych jest jednym z elementu ścieżki dla zakochanych w Tarnowie. To jest pierwszy element, który akurat przyszedł nam do głowy już w połowie ubiegłego roku. Pierwsze miejsce, które stwierdziliśmy warto stworzyć i powołać do życia w Tarnowie. Każde z większych miast już takie mosty posiada. W Tarnowie jeszcze takiego nie było, więc było to taką naturalną rzeczą, że przyszedł nam ten pomysł do głowy. Odkrywanie Ścieżki Zakochanych, czyli szlaku urokliwych miejsc w Tarnowie, to propozycja realizowana w ramach projektu „Zakochani w Tarnowie”.

Na wszystkich, którzy w ciągu dwóch godzin, czyli do godziny 12.00 pojawili się na moście czekały niespodzianki i atrakcje przygotowane przez organizatorów. Pary zakochanych i pary małżeńskie, które pierwsze wyruszyły na spacer Ścieżką Zakochanych i pierwsze powróciły na Most Zakochanych, miały okazję wygrać zaproszenie na romantyczną kolację we dwoje oraz zaproszenia na słodki walentynkowy deser. Na pierwsze pary czekał także fotograf, wykonujący pamiątkowe zdjęcia.
 

Ścieżka Zakochanych ponad 130 par zaprowadziła w niedzielę, 10 lutego do tarnowskiego teatru na spektakl Erica Emmanuala Schmidta „Małe zbrodnie małżeńskie", krakowskiego teatru „Bagatela”, a tydzień później doprowadzi do klubu studenckiego „Przepraszam”, gdzie nasz portal w ramach cotygodniowych „Bardzo kulturalnych poniedziałków” zorganizował spotkanie z reżyserką spektaklu, tarnowianką Ewą Marcinkówną. Aliści to wszystko opisujemy szczegółowo obok.

Poza tym w Tarnowskim Centrum Kultury otwarto pokonkursową wystawę fotograficzną „Fotografia Dzikiej Przyrody 2012",  której wernisaż odbył się 6 lutego o godzinie 18.00. Wystawę tworzą zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego od 1965 r. przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na najnowszą edycję konkursu zgłoszono ponad 48 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4,4 tys. fotografów, z 98 krajów. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 19 kategoriach. Po raz kolejny są na niej też zdjęcia z Polski. Jedenasty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.

Ryszard Zaprzałka

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny