498

 

 

 
 
 
 

Jako że zima nie odpuszcza więc i Pegaz niechętnie opuszcza miejskie pielesze.  Stąd też postanowiliśmy  stanąć na dłuższy popas w podcieniach tarnowskiego rynku i zajrzeć do Muzeum Okręgowego.  A tam już w sieni pysznią się w szklanych gablotach najnowsze wydawnictwa tej jakże zasłużonej dla lokalnej kultury instytucji. Nareszcie Magistrat postanowił wysupłać z miejskiej kiesy środki na restaurację portretu jednego z najświatlejszych burmistrzów Tarnowa – Tadeusza Tertila. Póki co, można zejść do  piwnicznej Galerii i obejrzeć kolejną wystawę w cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” pt. „Marcin Slide Ruszel – malarstwo”, której wernisaż miał miejsce w poniedziałek 18 lutego (relacja obok). Tego samego dnia po przeciwnej stronie Rynku w klubie studenckim „Przepraszam” odbył się kolejny „Bardzo kulturalny poniedziałek”, a wypełniło go interesujące spotkanie z tarnowską reżyserką teatralną Ewą Marcinkówną (patrz: obok). A skoro jesteśmy w Rynku to odnotujmy jeszcze dwa ciekawe piątkowe koncerty, jakie odbyły się w piwnicach TCK: 15 wystąpiła tam w „Muzycznej Bombonierce”  Basia Stępniak – Wilk, a tydzień później zagrali Jazz Juniors. Pora najwyższa zrobić krok naprzód i na kolejny popas stanąć także w Muzeum, tyle że Etnograficznym gdzie aktualnie trwa otwarta we czwartek 21 lutego   wystawa „Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie”. Z Krakowskiej tylko krok na dworzec PKP gdzie trafiliśmy na rankingową fetę, związaną z ogłoszeniem przez opiniotwórczy tygodnik „Polityka” listy 20 najlepszych polskich galerii wystawowych, na której nasza Galeria Miejska BWA została sklasyfikowana na, nomen omen, 13 miejscu. Zakończmy tę zimową eskapadę w  Centrum Sztuki Mościce gdzie działo się wiele interesujących rzeczy:  15 lutego spotkanie z cyklu „…za horyzont  domu”  z Mieczysławem Bieńkowskim pt. „Hajer jedzie do Dalajlamy" (relacja obok) oraz kolejna odsłona Red Galery Cafe – fotografia Tomasza Sobczaka „Indianin”, zaś w piątek 22 swój film o kultowej postaci Kazimierza Ożgi pokazał Krzysztof Borowiec (relacja obok). A wracając przystanęliśmy na chwilę artystycznej medytacji w Solskim, gdzie w sobotę 23 lutego miał miejsce wernisaż malarstwa Marka Chodkowskiego.

Nakładem Muzeum Okręgowego w Tarnowie ukazała się praca „Klikowa – dzieje wsi i dzielnicy Tarnowa”. Książka jest efektem wieloletnich badań w archiwach Krakowa i Tarnowa, a także w rodzinnych archiwach w Klikowej.  Autor – Zbigniew Stych – sporo czasu spędził również w tarnowskich bibliotekach, odbył wiele rozmów nie tylko z mieszkańcami Klikowej, ale też Tarnowa, Białej i innych sąsiednich miejscowości. Dzięki temu udało się zgromadzić bogaty i interesujący materiał źródłowy w postaci dokumentów, wspomnień i zdjęć. Historia Klikowej sięga XIV wieku, ale autor monografii nie ograniczył się do kwestii z dziedziny historii, poruszył także zagadnienia dotyczące geografii i etnografii.

Zbigniew Stych urodził się w Klikowej w roku 1933. Uczył się m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, ale przed maturą wyjechał na „ziemie odzyskane”, tam ukończył liceum i został zatrudniony jako nauczyciel Żaganiu. Później ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 roku powrócił do Klikowej. Pracował jako dyrektor szkoły w Niedomicach oraz jako Inspektor Oświaty i Wychowania w Żabnie. W 1987 roku przeszedł na emeryturę, ostatnie lata życia poświęcił na zbieranie materiałów i pisanie monografii Klikowej. Zmarł w roku 2012.

Nakładem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Muzeum Okręgowego w Tarnowie ukazał się kolejny, 17 tom najstarszego w Tarnowie pisma o charakterze naukowym i popularno-naukowym - „Rocznika Tarnowskiego”. - W 2012 roku udało się utrzymać kontakt z wieloma autorami, którzy w ostatnich latach obecni byli na łamach naszego periodyku. Ich teksty sąsiadują z artykułami debiutujących na łamach czasopisma badaczy – mówi Janusz Kozioł, zastępca redaktora naczelnego Rocznika. - Ze szczególną radością redakcja powitała na łamach tomu dawno nie publikującego Antoniego Sypka oraz Bogusława Andrzeja Baczyńskiego.

Cały tom poświęcony jest pamięci Jerzego Okońskiego, zmarłego 6 listopada ubiegłego roku archeologa, badacza pradziejów południowej Polski. Wspomnienie o Jerzym Okońskim autorstwa Andrzeja Szpunara otwiera 17 tom Rocznika.

Bogato i różnorodnie reprezentowane są działy poświęcone historii i historii sztuki, nie mniej wartościowe są opracowania z zakresu etnografii i historii literatury.

- Coraz częściej bywa tak, że opracowania odnoszące się do zagadnień historii regionu przenoszą się do internetu. Pragniemy dobitnie zaznaczyć, że najstarsze czasopismo tarnowskie o profilu popularno-naukowym nie będzie przenosić się do sieci – deklaruje Janusz Kozioł. Redaktorem naczelnym wydawnictwa jest Adam Bartosz.

Obraz najsłynniejszego burmistrza Tarnowa w końcu doczeka się pierwszej, gruntownej restauracji. Do tej pory brakowało na to pieniędzy. 

W tym roku miasto ma przekazać Muzeum Okręgowemu 19 tys. zł. Na tyle konserwatorzy wycenili wyremontowanie jedynego w miejskich zbiorach Tarnowa portretu Tadeusza Tertila. Jak powiedział Radiu RDN Małopolska Andrzej Szpunar - dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie - obraz jest bardzo zniszczony. W najgorszy stanie jest malatura, na której widać pęknięcia i w kilku miejscach farba odchodzi. Do tej pory obraz burmistrza był tylko doraźnie konserwowany przez pracowników muzeum. - W przyszłości eksponat ma znaleźć się w Pasażu Tertila - mówi Marcin Sobczyk - dyrektor wydziału Kultury w Urzędzie Miasta.

- Docelowo cały czas myślimy o tym, aby w przestrzeni Pasażu Tertila utworzyć część ekspozycyjną. Byłaby ona poświęcona naszemu miastu i kontaktom polsko-węgierskim, naszym wspólnym dziejom, począwszy od faktu posiadania przez Tarnów sporej części Panoramy Siedmiogrodzkiej - dodaje.

Obraz Tadeusza Tertila będzie odrestaurowany jesienią tego roku. Na co dzień można go zobaczyć w głównym holu muzeum.

Tadeusz Tertil był burmistrzem Tarnowa od 1907 do 1923 roku. Za jego kadencji w Tarnowie powstały m.in.: obecny budynek dworca kolejowego, elektrownia, wodociągi miejskie a także linia tramwajowa.

Na wspólnie zorganizowaną wystawę zapraszają do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie tarnowskie Muzeum Okręgowe i Muzeum Romskiej Kultury w Brnie w Czechach.

21 lutego o godzinie 18.00 w budynku przy ulicy Krakowskiej 10 otwarta została wystawa „Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie”.

Dzielnica Brna skupiona wokół ulicy Celj ma szczególną historię. Po II wojnie światowej wysiedlono stamtąd ludność niemiecką, a w jej miejsce napłynęła ludność z prowincji, w dużej części romska. Dziś dzielnica Celj, mimo, iż znajduje się blisko centrum miasta, jest enklawą tętniącą życiem rodzin romskich.

Muzeum Romskiej Kultury w Brnie od kilku lat organizuje plenery rzeźbiarskie, ostatni z nich zatytułowano „Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie”. Sześcioro zaproszonych artystów – z Polski, Albanii, Słowacji, Węgier i Czech – tworzyło w ciągu tygodnia rzeźby, które wyrazić mają tożsamość tego miejsca, jego historię i teraźniejszość.

W cyklu koncertów „Piosenki z Tekstem” 15 lutego o godzinie 20.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpiła Basia Stępniak-Wilk z koncertem „Muzyczna Bombonierka”.

Basia Stępniak-Wilk to utalentowana, śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa, dziennikarka prasowa i radiowa. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje. Wielokrotnie nagradzana na licznych konkursach i przeglądach piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Artystka wydała cztery płyty autorskie - „O obrotach", „Słodka chwila zmian", „Obce kraje” i „Przywidzenia”.  Jest też autorką książki dla dzieci „Tulisia" oraz tomiku wierszy „Tyle nieba ". Na program piosenki autorskiej składają się zarówno najbardziej znane piosenki jak „Bombonierka", „Słodka chwila zmian", „Futerko", „Obce kraje", a także wiele nowych utworów z ostatniej płyty np. „U Barbary", „Przywidzenia", „Nie szkodzi". Podczas koncertu w TCK artystce towarzyszyć będą: Marek Bazela (piano) oraz Paweł Solecki (fagot, melodica, cajon).

13 lutego tygodnik „Polityka” opublikował ranking 20 najlepszych polskich galerii wystawowych.

Na pozycji 13 pojawiła się BWA Galeria Miejska w Tarnowie, wspólnie z BWA w Bielsku-Białej i Zielonej Górze. W rankingu znalazły się galerie z następujących miast: Warszawa, Kraków, Łódź, Białystok, Sopot, Orońsko, Poznań, Gdańsk, Bielsko-Biała, Zielona Góra, Toruń, Wrocław, Stalowa Wola, oraz Tarnów.

Piotr Sarzyński  - autor listy – w swoim uzasadnieniu ujęcia tarnowskiego BWA napisał: „13. Galeria Bielska BWA (Bielsko-Biała) + BWA Galeria Miejska (Tarnów) + BWA Zielona Góra. Trzy galerie umieściłem razem, bo wiele je łączy. Działają w miastach średniej wielkości (100-200 tys. mieszkańców) i bez wielkich tradycji artystycznych. A jednak dzięki niesłabnącemu zaangażowaniu ich szefostwa prezentują program, który musi budzić szacunek – zróżnicowany, otwarty, wartościowy. I z cyklicznymi imprezami, które stały się już ogólnopolską marką (Biennale Malarstwa w Bielsku-Białej oraz Festiwal Sztuki ArtFest w Tarnowie)”.

Tego sukcesu nie byłoby bez artystów, z którymi współpracowaliśmy, Miasta Tarnowa – naszego organizatora, partnerskich instytucji, sponsorów, życzliwości mediów i publiczności – najważniejszego ogniwa wszystkich naszych działań. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję, że „13” w ważnym dla nas 2013 roku – roku inauguracji nowej siedziby w Pałacyku Strzeleckim – przyniesie nam szczęście - mówi Ewa Łączyńska - Widz, dyrektor BWA Galerii Miejskiej

Ranking jest szóstym przygotowanym przez „Politykę”. Tarnowskie BWA pojawiło się w nim po raz pierwszy.

RED GALLERY CAFE  działająca w CSM jest galerią otwartą na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych, od klasycznych dziedzin sztuki po najnowsze działania w obszarze nowych mediów. RGC to rodzaj artystycznego Hyde Parku.

„"INDIANIN" - zdjęcie pochodzi z cyklu "Holometabolia" prezentowane na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach w: Argentynie, Belgii, Indiach, Macedonii, Niemczech, Polsce, Serbii, Słowenii, Turcji, USA, Węgrzech.

Tomasz Sobczak  (ur. 1977 w Bolesławcu)- (AFIAP), artysta fotografik, nauczyciel, pedagog od lat związany z Tarnowem. Dyplom z wyróżnieniem z  fotografii na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie, absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w  kraju i za granicą. Zdobywca złotych, srebrnych, brązowych medali oraz innych nagród w konkursach fotograficznych. Wykonuje zawód nauczyciela w  III LO w Tarnowie. Nieprzerwanie od 2008 roku pełni funkcję prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Ryszard Zaprzałka

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny