Pokażcie Młodzi - o co Wam chodzi?

Są młodzi, mają mnóstwo pomysłów, studiują ale i tak znajdują czas na realizowanie swoich pasji. Najważniejsze jest to, że nie czerpią ze swojej działalności korzyści finansowych a mimo wszystko - chętnie realizują postawione sobie cele. Mowa o trzech, nieformalnych grupach działających w Tarnowie. Ludzie w Pogo - Tarnów, Aspiranci i ARTgrupa.

 

LUDZIE W POGO

Pomysł na taką właśnie działalność to efekt ich osobistej ciekawości człowieka. Cel, który przyświecał inicjatywie założenia " Ludzie w pogo -Tarnów" był dwojaki. Przede wszystkim chcieli zaprezentować sylwetki ciekawych osób, które swoje pasje realizują na ziemi tarnowskiej. W związku z tym iż nie działają na zlecenie a cykl jest realizowany charytatywnie to w wyborze gości mają całkowicie wolną rękę. Właśnie dlatego starają się przeprowadzać rozmowy z osobami posiadającymi bogatą osobowość, niekoniecznie zaś z lokalnymi celebrytami czy politykami, których twarze nie wzbudzają raczej żadnych pozytywnych emocji. Swoimi materiałami pragną zwrócić uwagę na kwestie, które w pędzie codziennego życia są pomijane i lekceważone. Mianowicie: marzenia, źródła motywacji czy poczucie spełnienia. Aby się nad tym zastanowić trzeba na chwilę przystanąć i zamyślić się. Właśnie do tego zapraszamy naszych gości - mówi Sebastian Marcisz, współzałożyciel grupy.

I co dalej?

Jeśli chodzi o dalsze plany to mają kilka pomysłów. Na pewno nie chcemy ograniczać się jedynie do prezentowanej przez nas dotychczas formy. Pragniemy zrealizować kilka projektów w formie sondażowej a także dokumentalnej . Nasze dalsze kroki są jednakże w dużej mierze uwarunkowane zainteresowaniem widzów naszym amatorskim programem - dodaje Sebastian.

 

ASPIRANCI

"Aspiranci" - to pomysłodawcy oraz organizatorzy wielu inicjatyw i wydarzeń kulturalnych w mieście Tarnowie. Ich celem  jest wszelako rozumiana i odbierana promocja młodych lokalnych artystów/autorów. Danie im możliwości zadebiutowania i pokazania swojej twórczości przed większa publicznością. Kreowanie i organizacja wydarzeń, imprez, eventów o charakterze kulturalnym w mieście Tarnowie.

Łukasz Dubin – współzałożyciel grupy wspomina - Początki nie były takie trudne jak to się każdemu wydaje, trzeba tylko chcieć i mieć pomysł oraz determinację by t o wszystko mogło ruszyć. Tak naprawdę początkowo pierwsze nasze wydarzenie realizowaliśmy nie jako Grupa Nieformalna "Aspiranci" lecz dobrzy znajomi, którzy mieli wspólną pasję i poznali się w tym samym miejscu i chociaż kilku było całemu pomysłowi przeciwna, to po czasie, gdy zobaczyli jak to wszystko wygląda, przekonali się do idei, że warto a nawet trzeba działać, że ma to wszystko sens. To wszystko wynikło bardzo spontanicznie od słowa do słowa, rodziły się pomysły, plany, przychylni nam ludzie.

Dla Grupy ważne jest działanie na wielu płaszczyznach łączących ze sobą różne rodzaje sztuki. Dlatego powstał cykl "Słowa - Malowane - Dźwiękiem", od którego wszystko się zaczęło. Owe przedsięwzięcie skupia wszystko to co chcemy prezentować, promować czyli słowo – poezje, prozę i teatr, obraz – sztuki wizualne czy interaktywne oraz dźwięk – muzyków i ich zespoły. Tu przyświeca nam idea – tworzysz – to przekaż to dalej

ARTgrupa

Ta grupa z kolei jest nieco inna niż poprzednie, Ludzie w pogo i Aspiranci promują innych – ARTgrupa to przyjaciele, których łączy pasja do teatru. Karolina Płanik – tworząca trzon grupy wspomina „Nasze pierwsze spotkania były bardzo burzliwe. Nie potrafiliśmy ze sobą współpracować… Potrafiliśmy za to kłócić się przez długie godziny… Podczas pewnych naprawdę głośnych obrad otrzymaliśmy mandat w wysokości 100 zł za zakłócanie ciszy nocnej. A jednak w tym szaleństwie znaleźliśmy jakąś metodę. Jesteśmy wszyscy bardzo silnymi charakterami… dlatego też zrezygnowaliśmy z tworzenia jednego dużego projektu i postanowiliśmy zgodnie, że każdy robi coś swojego, a reszta powinna mu to umożliwić użyczając ciał/głów/mieszkań/umiejętności/talentów/wiedzy. Dzięki temu mogliśmy się wiele od siebie nauczyć.”

Są bardzo różni, więc płaszczyzny po jakich się poruszają są bardzo szerokie. Są to film, fotografia, animacja, malarstwo i rysunek, instalacja, ale także muzyka, teatr, performance, happening. Karolina dopowiada: W każdej z dziedzin mamy swojego „małego specjalistę” i staramy się też eksperymentować i przeplatać ze sobą różne dziedziny sztuki. Dzielimy się też na dwie podgrupy. Pierwsza to podgrupa plastyczna (Patrycja Wojtas, Joanna Para, Filip Zabawa, Gabriela Basta, Adam Tylko oraz ja – Karolina Płanik) zaś druga teatralna/performatywna (Grzegorz Komorowski, Szymon Miłkoś, Jakub Zając).

Tak jak w przypadku Grupy Nieformalnej Aspiranci, Ludzie w pogo tak i w ARTgrupie życie prywatne i pasje przeplatają się ze sobą. Prywatnie są przyjaciółmi i spędzają ze sobą mnóstwo czasu co generuje ogrom przedsięwzięć.

Natalia Tryba

 
 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny