Przysiad poetycki w rytmie flamenco

Zorganizowali w ostatni piątek na scenie underground Tarnowskiego Teatru członkowie Grypy Nieformalnej „Aspiranci”. Grupa to kilkuosobowe grono zaprzyjaźnionych ze sobą młodych ludzi ze studentką PWSZ Natalią Trybą –  poetką i dziennikarką na czele. Od jakiegoś czasu realizują oni cykl tematycznych spotkań kulturalnych łączących w artystycznej formie „Słowa – Malowane - Dźwiękiem”. Wypełniają je autorskie projekty spotkań poetycko-prozatorskich, wernisaży wszelakich sztuk plastycznych oraz występów muzyków i kapel. Ideą fixe ich nieszablonowych poczynań jest stworzenie dla młodych lokalnych artystów – autorów, szerokiej multimedialnej platformy  służącej promocji i prezentacji ich twórczości oraz talentów.

Tym razem „Aspiranci” zaprezentowali oryginalny, nie tylko w nazwie, program pt. „Foto/choreo-poezja: Andaluzyjskie inspiracje”, na który złożyły się: wernisaż wystawy prac Dominiki Zaręby (fotografa - podróżniczki) a na kilku z nich znalazły się wiersze Mariusza Kusiona. Artystów łączy inspiracja kulturą flamenco i Andaluzją.

Analogowe fotografie Dominiki Zaręby są artystyczną dokumentacją jej wędrówek w poszukiwaniu genius loci Andaluzji i piękna detalu. Wiersze Mariusza Kusiona nawiązują do charakteru, historii, a nawet „rozliczenia” rytmicznego flamenco. Ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie – dokumentowane na wspólnych planszach, złożyły się na klimatyczną ekspozycję plastyczną, bardzo dobrze współbrzmiącą z muzycznymi drobiazgami w wykonaniu młodych muzycznych aspirantów.

Odbył się także mini koncert w wykonaniu skrzypaczki Kingi Siedlik i gitarzysty Rafała Wierzby. A wszystko to przeplatane pokazami tańca flamenco, które wzbudzały żywiołowe reakcje licznie zebranej publiczności. Wśród gości tego hiszpańskiego wieczoru znaleźli się m.in. przedstawiciele Białej Cerkwi na Ukrainie, znani tarnowscy artyści – pedagodzy z naszego „plastyka”, był także prezes ZPAP Okręg Tarnowski - Światosław Karwat i całe mnóstwo młodej tarnowskiej cyganerii.

Kilka słów o artystach:

Dominika Zaręba –  z zamiłowania podróżniczka, to publicystka, autorka książek i przewodników turystycznych, propagatorka ekopodróżowania, współzałożycielka Wydawnictwa Bezdroża. Swoje zdjęcia (nagradzane w konkursach) prezentowała na licznych wystawach autorskich w Polsce i zagranicą. Fotografia analogowa – jako zapiski z podróży – jest dla niej próbą uchwycenia atmosfery chwili i miejsca, opowiedzenia o świecie wielowymiarowym i różnorodnym, w którym mimo wszystko odnaleźć można piękno, tajemnicę i harmonię.

Mariusz Kusion - to, pomimo młodego wieku, prawdziwy człowiek Renesansu: publicysta, poeta, animator kultury, prawnik i… internacjolog. Jego wiersze publikowano w Akancie, Szafie, Protokole Kulturalnym, Migotaniach i Okolicy Poetów, w antologiach, tomikach pokonkursowych i na poetyckich pocztówkach. Były także prezentowane na wystawach w Polsce. Zainteresowany fenomenem syntezy sztuk, w swojej poezji inspiruje się zwłaszcza muzyką, malarstwem i tańcem. Związany z „Grupą Literyczną NA KRECHĘ” oraz grupą „Poeci po godzinach”. Pisze teksty piosenek, a dla higieny psychicznej również artykuły naukowe. Nagradzany w konkursach poetyckich, prozatorskich i recenzenckich, w tym o zasięgu międzynarodowym.

Kinga Siedlik - studentki filologii polskiej PWSZ w Tarnowie, prawdziwej pasjonatki kultury i języka japońskiego. Jednakże dominantą jej życia jest muzyka, a dokładnie skrzypce, na których gra od 9 roku życia. Pomimo młodego wieku brała udział w wielu liczących się przeglądach i konkursach, nagradzana m.in. przez maestro Jacka Wójcickiego.

Z kolei Rafał Wierzba – także student PWSZ, pasjonuje się grą na gitarze, ale nie obce są mu fascynacje rockiem i bluesem. Na swoim koncie ma m.in. udział w inicjatywach artystycznych Tarnowskiego Teatru, których celem było „przekazywanie ważnych prawd historycznych poprzez słowa i muzykę”.

Dzień po tym undergroundowym wieczorze w Solskim, w sobotę 23 listopada, w Lychee Drink and Music Gallery przy ul. Mościckiego, o godzinie 19.00 miała miejsce kolejna odsłona działalności  Aspirantów czyli wernisaż wystawy fotografii - Kingi Pastuszczak, wraz z koncertem: Grzegorza Lewka oraz Petera J. Birch’a - artysty znanego z współpracy z CeZikiem.

Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia: Bartek Olszówka

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny