Romana

z Tarnowa przypadki

„Romana z Tarnowa przypadki” to robiący zawrotną karierę w Internecie film nakręcony przez absolutnie pozytywnie zakręconych młodych twórców – uczniów klasy I a renomowanego tarnowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego, których pedagogicznym opiekunem, ale i twórczym partnerem jest mgr Agnieszka Wrzesień. To właśnie oni wraz z bohaterem filmu będą gośćmi najbliższego Bardzo Kulturalnego Poniedziałku (24.06.2013) w Klubie Studenckim „Przepraszam”, Rynek 10 – siedzibie naszego portalu. To wtedy Pan Roman po raz pierwszy zobaczy film o sobie… Będzie się działo!

 

Od chwili premiery, tj. 3 czerwca 2013, ta nieznana nikomu historia wszystkim znanego człowieka żyje własnym medialnym życiem. Strona na Facebooku z filmem odwiedzana jest przez tysiące internautów i każdego dnia odnotowuje kolejne rekordy wejść i odwiedzin.

W wielu komentarzach wpisywanych na internetowych forach podkreśla się, że siłą filmu jest jego prawda. Broni go to, że nie kreuje Romka na egzotycznego włóczęgę, ale przedstawia go jako zwykłego człowieka z krwi i kości, obywatela tego miasta, o którym mówi z empatią, bez żalu i pretensji do świata za swój los. Opowiada o swoim dzieciństwie i latach szkolnych, pierwszych miłościach i traumie odrzucenia. O tym, skąd wziął psa i dlaczego ma na imię Józek, czym się na co dzień zajmuje, skąd bierze pieniądze, czy sam gotuje, czy ma marzenia, kim chciał być i kim jest…

Młodzi tarnowscy licealiści nie zdawali sobie chyba w pełni sprawy, że stworzyli internetowy hit, o którym mówi cała Polska. Powstał już nawet ponoć fan club pana Romana, zupełnie nieświadomego tego, co się wokół niego dzieje. Bowiem ten, powszechnie znany w mieście stosunkowo młody jeszcze człowiek, spacerujący niemal codziennie w obrębie starego miasta z psem na smyczy, nie posiada ani telewizora, ani komputera, nie ma także komórki i obcy jest mu Internet. Jest za to bardzo spragniony kontaktów z ludźmi, bywa niekiedy  nachalny – ale nigdy agresywny.

Nigdy nigdzie się nie spieszy i chętnie podejmuje różnorakie dyskusje z przypadkowymi przechodniami. Oni z reguły się śpieszą i nie są skorzy do poważnych rozmów, a pan Roman wprost przeciwnie, co czasami budzi konflikty. Żyje w swoim świecie, gdzie czas tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie paradygmatem jest kontakt z drugim człowiekiem i on wygania go z mieszkania na Plac Kazimierza z pomnikiem Mickiewicza na środku, na ul. Wałową pełną młodych ludzie, którzy, o dziwo, mają do Romana cierpliwość i pozwalają mu się wygadać. Bo człowiek to mądry w swej prostocie i bogaty swoją wolnością. Czasami dorywczo pracował, ale najczęściej zbierał i sprzedawał, ale nigdy, co z dumą i godnością podkreśla, nie kradł ani nie wyciągał ręki po pomoc do państwa. Ze zbieractwa głownie puszek po piwie i makulatury zrobił sobie sposób na życie. Jego oryginalność polega również na tym, że programowo nie pije, chociaż środowisko, w którym się obraca na co dzień, raczej nie stroni od alkoholu. On sam, pomimo że od „zawsze” był sam, samotny nie jest i takim się nie czuje. Nie jest typem menela czy kloszarda, chociaż to jego naturalne środowisko. Jest czysty i wolny. Nie ma pieniędzy i ich nie potrzebuje. Żyje po swojemu. Jest człowiekiem osobnym i na swój sposób fascynującym.

Nic dziwnego, że zaciekawił i zainspirował młodych, otwartych ludzi z I LO, którzy postanowili nakręcić o nim film. Jego realizacja była możliwa dzięki udziałowi szkoły w projekcie Fundacji Inicjatyw Twórczych, powstałym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy „Swiss Contribution”, którego ostatecznym celem jest stworzenie Internetowej Młodzieżowej Telewizji Obywatelskiej IMTO TV.

A oto „złota dziesiątka” twórców filmu „Romana z Tarnowa przypadki”: Igor Pomykacz i Monika Kurowska – liderzy projektu, Justyna Baran, Martyna Kwiek, Krzysztof Sumera, Przemysław Kapustka, Małgorzata Gajda, Sara Sajdera, Karina Koczor oraz Aneta Surmacz.

Oprócz I LO w projekcie, rozpisanym na okres styczeń-grudzień 2013 roku, bierze udział również 8 innych tarnowskich szkół średnich (łącznie 90 osób): II LO im. Hetmana. J. Tarnowskiego, III LO im. A. Mickiewicza, IV LO im. Jana Pawła II, XVI LO im. Armii Krajowej, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Tischnera, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego, Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych im. T. Kościuszki, Zespół Szkół Technicznych im. I. Mościckiego. „Mówimy o rzeczach, które szczególnie zwróciły naszą uwagę, intrygują nas, niepokoją lub cieszą. Jesteśmy pierwszą tego typu telewizją w Tarnowie, więc mamy mnóstwo pomysłów na kolejne materiały, które zaciekawią młodych i starszych. Mamy energię, charyzmę, motywację, świeżość, dociekliwość i kreatywność czyli wszystko, co potrzebne do stworzenia telewizji z sercem!”  – tak o sobie mówią młodzi autorzy z I LO, których pierwszy reportaż dostępny jest już w sieci i robi furorę w całej Polsce. Serdecznie zapraszamy do oglądania i polubienia naszego fanpage'a na Facebooku! Wszystkie niezbędne informacje dostępne na www.imto.tv – dodają.

Nic dodać, nic ująć. Oni tacy są. Rozmawiałem z nimi i ich mentorką, panią Agnieszką, i ciągle jestem pod wrażeniem ich spontaniczności i kreatywności. Są dopiero na początku, kończą ledwie I klasę liceum, a już dokładnie wiedzą, czego chcą. Mają świadomość odniesionego sukcesu i wielkie nadzieje na przyszłość.

Aż strach się bać, do czego dojdą przed maturą…

Ryszard Zaprzałka – także w Miasto i Ludzie

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny