Ścieżką Zakochanych do tarnowskiego teatru …

 

13 listopada w foyer Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie odbył się wernisaż wybranych zdjęć skomponowanych z fragmentami reportaży opracowanych przez młodzież biorącą udział w II edycji Gier Miejskich zorganizowanych przez Stowarzyszenie KANON. Jest to już piąty edukacyjny projekt tego działającego z coraz większym rozmachem Stowarzyszenia, które ostatnio zdobyło znaczący przyczółek czyli MOST – w postaci stałej siedziby w jednym z nowo odremontowanych budynków parafii w Mościcach. - Chcemy stwarzać młodzieży warunki do odkrywania swoich talentów, rozwijania nowych umiejętności, które przydadzą im się w szkole oraz w przyszłości w dorosłym życiu. A przede wszystkim pomagamy im spojrzeć na Tarnów z innej perspektywy i zarazić ich wyobraźnię wyjątkowymi historiami związanymi z naszym miastem i jego mieszkańcami – mówi Dariusz Snopkowski, Koordynator Projektów Stowarzyszenia KANON, który wraz z żoną Iwoną – prezesem tego sercem pisanego projektu budują prawdziwe mosty zakochanych (ten nad Wątokiem to ich zasługa), organizują m.in. Tarnowską Ligę Debatancką, Familijne Kino, Kontra-Takt, to dzięki nim odbył się najgłośniejszy koncert sezonu – w niedzielny  wieczór 30 czerwca  w Centrum Sztuki Mościce.  Przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali i… scenie wystąpił najlepszy bodajże w Polsce zespół wykonujący chrześcijańską muzykę pop – gospel „Trzecia Godzina Dnia”. Ale ciągle im mało. I dalej im się chce… .

Równo przed miesiącem, 14 października, w Sali Lustrzanej rozpoczął się finał II edycji Gier Miejskich „Ścieżkami Zakochanych w Tarnowie”. W tegorocznej edycji wzięły udział zespoły czterech szkół ponadgimnazjalnych tj. I LO, V LO, VII LO i ZST w Tarnowie-Mościcach.

W finale młodzież zmierzyła się z zadaniami, które wykonywali w czterech miejscach na ścieżce zakochanych odpowiadając na pytania, rozwiązując zagadki, aranżując z przechodniami scenki rodzajowe związane z miłosnymi historiami miasta Tarnowa. Kładka zakochanych nad Wątokiem, tarnowski Rynek, Baszta i kawiarnia Basteja oraz Plac Sobieskiego i Cafe Tramwaj – to w tych miejscach można było spotkać młodzież w koszulkach z napisem „Zakochani w Tarnowie”. W przeprowadzeniu gier miejskich pomagali po raz drugi słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie oraz znani Tarnowianie zaproszeni do tego projektu a wśród nich pani Maria Zawada-Bilik, Dyrektor Wydziału Promocji Marki Miasta oraz Dawid Drwal, autor książki „Śladem tarnowskiego tramwaju”, a także aktor i pedagog Andrzej Król oraz  filmoznawca i dziennikarz Jerzy Świtek.

W trakcie realizacji projektu uczniowie zaprezentowali wyjątkowe miejsca, które znajdują się na Ścieżce Zakochanych w Tarnowie. Pomysł tej ścieżki zrodził się w 2012 roku i od tego czasu powstaje koncepcja oraz poszczególne fragmenty tej ścieżki – na razie w świecie wirtualnym.

W środowym spotkaniu w tarnowskim teatrze wzięli udział uczestnicy projektu, ich szkolni koledzy i koleżanki oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy po raz drugi wzięli udział w finałowym spotkaniu. Do poznawania historii i tajemnic miasta Tarnowa oraz odkrywania nowych zachęciła wszystkich zebranych pani Maria Zawada-Bilik, Dyrektor Wydziału Promocji Marki Miasta Tarnowa. Pamiątkowy upominek otrzymał od organizatorów pan Piotr Grzyb, od 30 lat prowadzący działalność gospodarczą w Tarnowie i wspierający projekt „Zakochani w Tarnowie”.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

„Zakochani w Tarnowie”, będący integralną częścią Gier Miejskich Ścieżkami Zakochanych,  to autorski projekt edukacyjno – kulturalny Stowarzyszenia KANON, łączący ciekawe elementy artystyczne, rozrywkowe, teatralne i filmowe.

Na każdą porę roku proponujemy małżeństwom różnorodne i atrakcyjne sposoby wspólnego spędzania czasu. Współtworzymy wydarzenie, które zamieni Waszą codzienność w romantyczną randkę we dwoje, dotykającą tajemnicy miłości i jej geometrycznej wielowymiarowości. Burzymy stereotypy w myśleniu i mówieniu o miłości, proponując opowieści i historie ludzi twórczych, osób z pasją, zapracowanych, ale wciąż kochających.

Tarnów jest wyjątkowym miastem. Jedni nazywają go perłą renesansu, inni dostrzegają w nim polski biegun ciepła. A my uważamy, że tym, co wyróżnia nasze miasto, są przede wszystkim jego mieszkańcy. To my sami tworzymy niepowtarzalny klimat Tarnowa, rozgrzewamy bieguny naszego życia, obdarzając wszystkich dookoła ciepłem i serdeczną życzliwością.

Starannie pielęgnujemy nasze dziedzictwo kulturowe i społeczne, przez co nieustannie kreujemy nową jakość życia, które ciągle się odradza i przemienia wraz z porami roku.

„Zakochani w Tarnowie” to prezentacja oryginalnych pomysłów dla wszystkich pragnących budować lub odbudować swoje relacje i uczucia z innymi.

To inspirujące propozycje dla ludzi, którzy wybrali siebie na dobre i na złe. Chcemy wyzwolić u wszystkich nadzieję i wiarę w drugiego człowieka, którego kochamy i obdarzamy miłością.

Dzielimy się tym, co dobre i z determinacją chcemy pomóc w tworzeniu trwałych fundamentów szczęśliwego związku.

Wierzymy w miłość, która codziennie nas przemienia, czyni lepszymi i bardziej wrażliwymi ludźmi. Wierzymy, że każdy może doświadczyć takiego uczucia. Wierzymy, że i Ty potrafisz dzielić się piękną miłością. Miłością przez duże M.

Nowa atrakcja, jaką może być 30 minutowy spacer Ścieżką Zakochanych w Tarnowie, na którym spotkamy nie tylko piękne zabytki, ale poznamy również ciekawe historie mieszkańców Tarnowa oraz miłosne legendy tego miasta, to jeden z głównych celów projektu „Zakochani w Tarnowie”. Więcej szczegółów na temat samego pomysłu i dotychczas zrealizowanych projektów można uzyskać na stronie www.zakochaniwtarnowie.pl .

Partnerami projektu jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa, Centrum Fotografii – Piotr Grzyb, Pałac Młodzieży w Tarnowie oraz Grupa Azoty.

Ryszard Zaprzałka

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny