Słomka na bruku

Ostatnio bardzo głośno zrobiło się o skromnej, by nie rzec peryferyjnej uliczce naszego galicyjskiego miasteczka. Chodzi o ulicę Ostrogskich, w okolicy której mieszka obecny włodarz Tarnowa Henryk Słomka – Narożański. Dokładnie to czwarta przecznica, licząc od ulicy Tuchowskiej, przy której znajduje się ledwie pięć domów, ale tylko po jednej stronie, bo po drugiej  niemal na całej długości, jest tylko ogród.  Otóż, dociekliwi obywatele interesujący się statusem materialnym swoich wybrańców, ze zdziwieniem skonstatowali, że przecznice onej „arterii” są w fatalnym stanie. Wszystkie oprócz tej jednej -  prowadzącej do domu wiceprezydenta miasta. Zamiast jak pozostałe, żwirowo – asfaltowej i dziurawej,  niczym ser szwajcarski nawierzchni, ta jedna wyłożona jest  elegancką kostką brukową. Jak sam się sumituję wiceprezydent,  na remont 75-metrowej drogi zrzucił się z sąsiadami. Sęk w tym, że materiał zakupiło miasto. Bagatela, za jedyne 15 tysięcy złotych.

 

Przypomnijmy gwoli prawdy historycznej, że rzeczona ulica Ostrogskich  została wyasfaltowana w latach 2008-2009. Odchodzi od niej pięć odnóg, z których cztery nigdy nie doczekały się poważnych prac. Ulica, przy której stoi dom wiceprezydenta, wyraźnie odcina się od pozostałych.

Co na takie dictum wywołany do odpowiedzi obywatel Słomka-Narożański? Otóż tłumaczy, że po remoncie ul. Ostrogskich Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich planował remonty przecznic. Po kolei, idąc według adresów. Ale zabrakło pieniędzy. – „Minęły dwa, trzy lata i nic się nie działo. Przyszli do mnie sąsiedzi twierdząc, że mają ze mną same kłopoty, bo nie mogę jako wiceprezydent zlecić zrobienia drogi pod własnym domem”.

Z sąsiadami zrzucili się więc na remont przecznicy. Dali po kilka tysięcy złotych i wynajęli firmę budowlaną. Początkowo chcieli wykorzystać starą kostkę z przebudowy ul. Krakowskiej. Jednak TZDM, przypadkiem nadzorowany przez wiceprezydenta, zasugerował, że materiał jest zbyt zużyty i szybko by się zniszczył. Miasto kupiło więc nowy bruk za „drobne” 15 tysięcy złotych. – Odpowiedź UM była pozytywna, bo tylko mieszkający przy tej drodze  ludzie chcieli coś dać od siebie. Wykonaliśmy tę inwestycję w 2011 roku. Sprawnie i szybko - mówi Słomka-Narożański.

A co z pozostałymi, nie prezydenckimi uliczkami?

Pierwsza przecznica w lewo (idąc od ulicy Tuchowskiej) wygląda jak po bombardowaniu. Dziury łatwo policzyć, bo stoi w nich deszczówka. Ulica nie doczekała się remontu, mimo że znajduje się tu aż 10 domów, w tym kilka wielorodzinnych, a droga łączy ul. Ostrogskich z Zamkową, pozwalając ominąć często zakorkowaną Tuchowską.

Kolejna przecznica, ul. Karola Halskiego, jest również w fatalnym stanie, a stoją tu cztery domy. Jeszcze bardziej podziurawiona jest następna odnoga w prawo, choć patronuje jej sam król Łokietek i prowadzi do dwóch domów wielorodzinnych, świetlicy Caritas, a także dwóch zakładów pracy.

- Brniemy przez błoto, a wiceprezydent ma królewski dojazd. Łatwo zrzucić się na remont z jego pensją. A na co my płacimy podatki? - mówi jeden z mieszkańców.

- Czyli to, czy będziemy mieć lepszą drogę, zależy od tego, czy ktoś z wysoko postawionych (czytaj: ustawionych) mieszkańców Tarnowa wybuduje tutaj dom? Ale kto  się wybuduje przy takich wertepach? Paranoja! – konkluduje inny.

Póki co, zdesperowani mieszkańcy ślą pismo za pismo i monitują gdzie się da prosząc o choćby o zasypanie dziur na swoich ulicach.

Magistrat tłumaczy się – ustami Piotra Rąpalskiego z Gazety Krakowskiej, brakiem pieniędzy na remonty i inwestycje. Mieszkańcom trudno jednak zrozumieć taki argument, skoro - według ustaleń krakowskiej prokuratury - Tarnów miał przepłacić aż 25 mln zł za budowę połączenia z autostradą. W dodatku miasto samo remontuje teraz ul. Krakowską, bo nie potrafiło wyegzekwować tych prac w ramach gwarancji.

No cóż, idą Święta i Dobra Nowina tuż, tuż… . Jednych wypuszczą, innych… rozliczą. Ze  słomki w oku bliźniego i belki we własnym. Wtedy przyjdzie czas na inne remonty i remanenty… .

Zaprzałka Ryszard  (także w tygodniku MiL)

 
 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny