27 TNF w relacji naszego specjalnego korespondenta Joli Frączek

Weekendowe podsumowanie pierwszych dni Filmowych Dionizji

                     

Mamy za sobą kolejne dwa dni festiwalowych spotkań z okazji 27 Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Ciekawym wydarzeniem tych dni bez wątpienia były warsztaty filmowe i telewizyjne, odbywające się w Piwnicach TCK i przeznaczone zostały dla wszystkich tych, którzy ukończyli 16 lat i wykazali się zainteresowaniem zdobycia teoretycznej i praktycznej umiejętności w dziedzinie realizacji np. reportaży, filmów dokumentalnych, newsów telewizyjnych, krótkich form fabularnych, animacji. Spotkanie było o tyle wartościowe, że poprowadzili je doświadczony dziennikarz Marek Mikielewicz oraz operator kamery, montażysta i grafik Michał Baranowski. Wydarzeniem samym w sobie były również  specjalne projekcje filmów dokumentalnych  z cyklu „Życie w ujęciach”…

Jako pierwszy zobaczyliśmy „Whisky z mlekiem” w reż. Kacpra Lisowskiego. Była to krótkometrażowa opowieść o życiu i twórczości artystycznej Jerzego Kawalerowicza. W tym samym dniu (20 IV) przedstawiono również życiorys Jerzego Wojciecha Hasa, przybliżenie postaci słynnego reżysera i jego niemniej słynnych związkach z kobietami w filmie pt. „Artysta i kobieta”. Po obydwu filmach w kawiarni kina „Marzenie” można było spotkać się ze Sławomirem Rogowskim i Stanisławem Zawiślińskim, aby zadać pytania, czy podzielić refleksją odnośnie przedstawionych projekcji.

Drugiego dnia festiwalu przedstawiono także trzy filmy konkursowe i tutaj obejrzeliśmy „Układ zamknięty” w reż. Ryszarda Bugajskiego, po którym można było spotkać się z aktorem Robertem Olechem i producentką Olgą Bieniek. Kolejno pojawił się film w reżyserii Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”, opowiadająca o dramatycznych losach Jana Doliny, który, po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie, wraz z rodziną został wywieziony na Syberię, gdzie musiał walczyć o przetrwanie. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem filmu Januszem Zaorskim oraz aktorką Sonią Bohosiewicz.

Ostatnim filmem z tej serii była „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego. Salę kinową widzowie  wypełnionili po brzegi, a dyskusja na temat realizacji filmu i kreacji bohaterów na spotkaniu z reżyserem bardzo burzliwa.

Trzeciego dnia festiwalu (21 IV) przedstawiono film dokumentalny o wybitnej polskiej aktorce filmowej i teatralnej Danucie Szaflarskiej, która w ciągu 97 minut opowiedziała nam historie swojego życia. Jest to opowieść o świecie, którego już nie ma. Sama opowieść zarówno wzrusza, jak i bawi. Danuta Szaflarska urodziła się 97 lat temu - mieliśmy okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury. Tuż po obejrzeniu filmu w kawiarni kina „Marzenie” odbyło się spotkanie z Dorotą Kędzierzawską, reżyserem filmu pt. „Inny świat”, oraz Arturem Reinhartem (zdjęcia). Bardzo trafnym podsumowaniem tej projekcji filmowej stały się słowa, padające z widowni, że jest to film, który lekarze powinni zapisywać na receptę.

Projekcjami konkursowymi z tego dnia były filmy: „Mój rower” w reż. Piotra Trzaskalskiego, „Nielotne” w reż. Jacka Borcucha, „Dzień kobiet” w reż. Marii Sadowskiej oraz film Władysława Pasikowskiego „Pokłosie”.

Podczas poszczególnych projekcji filmowych frekwencja była wysoka i pomimo, że bilety zostały wyprzedane ze znacznym wyprzedzeniem, to zainteresowanych nie brakowało. Gościem specjalnym podczas spotkań na sali kinowej okazał się Minister Bogdan Zdrojewski, który z okazji jubileuszu 100-lecia kina „Marzenie” wręczył medale "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" dyrektorom festiwalu "Tarnowska Nagroda Filmowa".

Jolanta Frączek

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny