27 TNF w relacji naszego specjalnego korespondenta Joli Frączek (4)

27 TNF – dzień czwarty już za nami

                     

Kolejny dzień 27 Tarnowskiej Nagrody Filmowej obfitował w ciekawe wydarzenia, zarówno dla tych najmłodszych, jak nieco starszej widowni. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie – przedstawiono filmy, które wzruszały, uczyły, przypominały ciekawe postaci i ich twórczość artystyczną oraz przywoływały liczne wspomnienia…. „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa” w reż. Wiktora Skrzyneckiego, „Wszystkie kobiety Mateusza” w reż. Artura Więcka „Barona”. Trzecim ważnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie ze wspaniałym reżyserem, dramatopisarzem i scenarzystą Januszem Majewskim. Ostatnią projekcją czwartego dnia festiwalu był film „Jesteś Bogiem”, po którym widzowie udali się do kawiarni kina „Marzenie” na spotkanie z reżyserem Leszkiem Dawidem.

 Jako pierwszą, z serii Kino Młodego Widza, obejrzeć mogliśmy nagrodzą na Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży "KinoJazda" w Nowym Sączu projekcję filmu pt. „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa” w reż. Wiktora Skrzyneckiego. Razem z bohaterami, widzowie przeżywali niezwykłą podróż w czasie. Jest to opowieść o budującej sile przyjaźni, która jest w stanie przezwyciężyć wszelkie trudności, a także o wielkiej odwadze, która pozwala czasami dokonywać niemożliwego. Po obejrzeniu filmu, widzowie mieli możliwość spotkania się reżyserem filmu Wiktorem Skrzyneckim, aby wymienić swoje spostrzeżenia dotyczące filmu i podzielić się refleksją na temat samej gry aktorskiej, scenariusza, czy samego pomysłu na film. „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa” była to także pierwsza w Tarnowie projekcja specjalna z audiodeskrypcją dla niewidomych i słabowidzących.

Kolejnym filmem, który można było zobaczyć tego dnia, była projekcja konkursowa „Wszystkie kobiety Mateusza” w reż. Artura Więcka „Barona”, opowiadająca niebanalną historię tytułowego Mateusza (w tej roli niezastąpiony Krzysztof Globisz), który nie mogąc pogodzić się z własną śmiercią, postanowił nadal kontynuować swoje liczne podboje miłosne i we śnie odwiedza kobiety w miasteczku. Wyniknęło z tego nie tyle wiele perypetii, co i ogólnego zamieszania i poruszenia, nie tylko wśród żeńskiej części mieszkańców. Po filmie, tradycyjnie w kawiarni kina „Marzenie” odbyło się spotkanie z reżyserem filmu, a także aktorką Teresą Budzisz-Krzyżanowską oraz producentem Witoldem Beresiem.

Trzecim ważnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie ze wspaniałym reżyserem, dramatopisarzem i scenarzystą Januszem Majewskim, znanym m.in. z takich filmów jak: Sublokator, Sprawa Gorgonowej, czy Mała matura 1947. Po niespełna godzinnym filmie dokumentalnym, będąca monografią życia i twórczości tej wybitnej postaci kinematografii polskiej. „Sen jest życiem” w reż. Stefana Szlachtycza, to opowieść wyjątkowa, która została ujęta okiem nie tyle reżysera, co wieloletniego przyjaciela Janusza Majewskiego. Ciekawość wśród widzów wzbudził sam tytuł filmu, co Szlachtycz skomentował krótko: Majewski jest obsesjonatem swoich snów. Twórczość filmowa jest niczym innym jak odbiciem zafascynowania snem. Sam bohater filmu opinię przyjaciela odnoszącą się do fascynacji snem przypieczętował opowieścią jednego ze swoich, jak sam przyznał, najbardziej irracjonalnych snów. Sam film przez widzów został odebrany bardzo pozytywnie. Film ten – dało się słyszeć z tłumu – to samodzielna koncepcja artystyczna Majewskiego, spójny obraz człowieka, który robił to, co lubił. Ponadto przybyli na spotkanie wyrazili chęć obejrzenia przeglądu filmów Janusza Majewskiego, który jest niewątpliwą legendą polskiego kina. Pojawiło się także pytanie odnośnie kilku projekcji konkursowych, przedstawionych na tegorocznej Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, jednak z racji, że Janusz Majewski piastuje rolę przewodniczącego Jury, wstrzymał się z opinią na ten temat do momentu ogłoszenia wyników konkursu.

 

Ostatnią projekcją czwartego dnia festiwalu był film „Jesteś Bogiem”, po którym widzowie udali się do kawiarni kina „Marzenie” na spotkanie z reżyserem Leszkiem Dawidem, który niezwykle chętnie podjął polemikę z widownią, zachęcając wręcz do zadawania kolejnych pytań. Opowiadamy historię, która była – rozpoczął reżyser, dotykając sedna tematu – Poruszyła mnie historia, dramat Magika, zwykła ludzka sprawa. Jednak zagłębiając się bardziej w temat okazało się, że wcale to nie taka zwykła sprawa. Z pozoru zwykły chłopak, uczeń, który swoich sił próbuje jako raper. Jednak ten zwykły chłopak próbuje odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości muzycznej, jednocześnie starając się sprostać roli męża i ojca. Oglądając film „Jesteś Bogiem” stajemy się także naocznymi świadkami tego, jak powstaje zespół „Paktofonika”, ale także jak rodzi się sztuka, bo teksty piosenek, który wyszły spod pióra Magika, bez wątpienia w szeregi sztuki możemy wpisać.

Jak podkreśla reżyser, najtrudniejsze w tworzeniu filmu „Jesteś Bogiem” okazały się castingi. Trudno było znaleźć twórcę, który będzie się rymował z postacią Magika – dodaje Leszek Dawid. W tą rolę genialnie wcielił się Marcin Kowalczyk, który starał się o rolę, ale nie za wszelka cenę i to mnie ujęło. Reżyser opowiedział także o współpracy z Rahimem i Focusem podczas realizacji filmu, którzy w każdej kwestii mieli głos doradczy. Dodatkowo stworzyli muzykę do filmu, co bez wątpienia zyskiwało na wiarygodności projekcji.

Leszek Dawid zwrócił uwagę na niewiarygodną postawę mieszkańców rodzinnej miejscowości Magika Bogucice, gdzie kręcone były poszczególne ujęcia do filmu. W każdej chwili byli oni gotowi do współpracy, w roli statystów większość z nich chciała grać, choćby za darmo. Jest to bez wątpienia największy dowód uznania ze strony mniej lub bardziej znanych mu osób dla twórczości muzycznej Magika oraz ukłon w kierunku jego osoby. Właśnie takie gesty budują poczucie, że wysiłek i serce, jakie ten młody artysta włożył w swoją twórczość, nie pozostały bez echa.

Jola Frączek

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny