27 TNF w relacji naszego specjalnego korespondenta Joli Frączek (5)

Z serii kino dla młodego i nieco starszego widza

                     

Kolejne dwa dni i kolejne projekcje konkursowe za nami. Obejrzeliśmy głównie filmy fabularne, poruszające różną problematykę. Jedne opowiadały o wielu aspektach miłości. Zobaczyliśmy mniej lub bardziej skomplikowane historie ludzi, którzy borykając się z różnymi problemami, próbują odnaleźć siebie w trudnej rzeczywistości, a zagubieni w gąszczu własnych uczuć i emocji, ponoszą cierpkie konsekwencje swoich decyzji („Miłość” w reż. Sławomira Fabickiego, „Bez wstydu” w reż. Filipa Marczewskiego). Inne opowiadały historie cierpienia, samotności i odosobnienia, którym tak trudno stawić czoła („Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa, której premiera odbędzie się 14 czerwca 2013 r.), czy o tym jak dostrzec to, co niewidoczne dla oczu i kto nam może w tym pomóc najbardziej, nawet gdy człowiek działa po macoszemu („Imagine” w reż. Andrzeja Jakimowskiego). W świat mniejszych lub większych problemów rodzinnych, pozornego szczęścia i długo skrywanych tajemnic przeniósł nas Maciej Michalski w filmie „Kanadyjskie sukienki”. Po projekcji filmu można było udać się na spotkanie z odtwórczynią głównej roli i wspaniałą aktorką - Anną Seniuk. „Yuma” (w reż. Piotra Mularuka) natomiast to obraz kilkorga przyjaciół, którzy w poskomunistycznej rzeczywistości, zaczynają dopuszczać się drobnych kradzieży za niemiecką granicą i konsekwencjach, jakie człowiek musi ponieść za swoje poczynania. Organizatorzy 27 TNF zadbali także o widza najmłodszego.

 Z serii „Kino Młodego Widza”, dzieciaki w przedziale wiekowym 3-9 lat mogły obejrzeć takie filmy jak:

Mami Fatale „Niesamowita historia Mami Fatale” reż. Marcin Wasilewski
Mami Fatale „Musza Robota” reż. Marcin Wasilewski
Przedszkolaki „Biedroneczka” reż. Magdalena Gładysz
Przedszkolaki „Deszczówka” reż. Piotr Furmankiewicz
Przedszkolaki „Dym z ogniska” reż. Piotr Furmankiewicz

Mami Fatale „Psinokio” reż. Robert Jaszczurowski
Zajączek Parauszek „Wiosenny Koncert” reż. Krzysztof Brzozowski
Przedszkolaki „Dokarmianie ptaków” reż. Magdalena Gładysz
Przedszkolaki „Powódź w umywalce” reż. Piotr Furmankiewicz
Przedszkolaki „Jeż” reż. Piotr Furmankiewicz 

Projekcje filmowe dla najmłodszych zostały wzbogacone dodatkowo o zabawy interaktywne.

Jak się okazało nie tylko kino „Marzenie” świętuje w tym roku swoje urodziny. Swoje ważne święto mieli także Bolek i Lolek. Solenizanci obchodzili 50-te urodziny. Z tej okazji mogliśmy zobaczyć na ekranie naszych ulubionych bohaterów animowanych, czyli Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie (reż. Stanisław Dülz). Po obejrzeniu kultowego filmu dla młodego i nieco starszego pokolenia także, mieliśmy okazję usłyszeć jak powstaje film rysunkowy, o czym opowiedzieli  twórcy: Krystyna Blachura, animatorka, Bronisław Zeman, reżyser, scenarzysta, autor opracowań plastycznych, Andrzej Orzechowski, reżyser, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Do końca festiwalu pozostały niespełna 4 dni, lecz emocje związane z rozstrzygnięciem 27 Tarnowskiej Nagrody Filmowej jeszcze nie opadły. Za nami znaczna część projekcji konkursowych, lecz ważne wydarzenia wciąż jeszcze przed nami. Chętnych do obejrzenia filmów i spotkań z reżyserami, czy odtwórcami głównych ról nie brakuje. Zainteresowanie jest również o tyle wysokie, że podczas festiwalu można spotkać wiele znanych osób, związanych ze światem polskiego kina, teatru, czy radia. Niemalże każdego dnia w sali kina „Marzenie” goszczą wybitne osobistości, m.in. takie jak Janusz Majewski, znany polski reżyser i dramatopisarz, który w tym roku sprawuje także rolę przewodniczącego Jury 27 Tarnowskiej Nagrody Filmowej, krytyk filmowy  Jerzy Armata, Marzena Rogalska – dziennikarka telewizyjna i radiowa, czy Grzegorz Molewski, koordynator projektu KinoRP. Po zakończeniu obrad Jury wybierze jeden film spośród wszystkich przedstawionych podczas festiwalu. Reżyser wyróżnionego filmu zostanie nagrodzony Statuetką „Maszkarona” oraz 10.000zł.

 Jolanta Frączek

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny