Literacki Tarnów wg. Zb. Mirosławskiego 5

Tarnowska Wszechnica Obywatelska i Narodowa zaprasza  w niedzielę 19 maja o godz. 17:00 do Auli Jana Pawła II w Starostwie Powiatowym w Tarnowie na  spotkanie autorskie z red. Cezarym Gmyzem, który promował będzie książkę „Zawód: dziennikarz śledczy”.  To wywiad – rzeka, jakiego udzielił  jeden z najlepszych polskich dziennikarzy śledczych  Piotrowi Goćkowi. Gmyz, człowiek, który „podpalił Polskę” po raz pierwszy opowiada w niej o kulisach swoich dochodzeń – najgłośniejszych (i również tych wyciszonych)  spraw, którymi Gmyz się zajmował i które wstrząsały polską opinią publiczną w ostatnich latach. „Gmyz o weryfikacji źródeł historycznych, strukturach i metodach pracy operacyjnej tajnych służb oraz o ludziach „niewidzialnego świata” wie więcej niż niejeden polski historyk i politolog. To nie jest kolejny nudny i egocentryczny wywiad-rzeka. Ta książka odsłania kuchnię III RP i w sensie poznawczym jest nowatorska, a nawet – rzekłbym – ważna dla Polski” - dr hab. Sławomir Cenckiewicz, historyk.

Cezary Gmyz  mówi, komu warto grzebać w życiorysie – i ujawnia własny, oprowadzając nas – jak czytamy w jednej z recenzji - po „neo-peerelowskim „jądrze ciemności”:

 „Wywiad-rzekę spina klamra, którą jest Tragedia Smoleńska. Lekturę zaczynamy od trotylu na wraku Tupolewa i okoliczności zwolnienia Cezarego Gmyza z „Rzeczpospolitej”, kończymy zaś opisem rozlicznych uchybień w trakcie smoleńskiego śledztwa (ze szczególnym uwzględnieniem roli Tomasza Turowskiego i generalnie polskiej dyplomacji, oraz Prokuratury Wojskowej). Nagromadzenie nieprawidłowości sprawia wręcz wrażenie celowego i systematycznego sabotażu uskutecznianego m.in. z powodu dojmującego strachu przed Rosją”(niepoprawni.pl)

Poznajemy też  kulisy afery hazardowej,  nieznane fakty dotyczące willi Kwaśniewskich w Kazimierzu, a także sprawę  nowelizacji prawa spółek handlowych napisanej pod zamówienie Ryszarda Krauzego, dzięki której biznesmen uniknął odpowiedzialności karnej i wiele innych bulwersujących faktów.

Na jakie z pytań znajdziemy zatem odpowiedzi w książce ? Między innymi na takie:

– Co naprawdę CBA wiedziało o Aleksandrze Kwaśniewskim?
– Jak Platforma Obywatelska uratowała przed więzieniem znanego
oligarchę?
– Kto był najgroźniejszym agentem SB w Watykanie?
– Gdzie zniknęły wszystkie zdjęcia prezydenta Komorowskiego z
polowań?
– Co jest w dziennikach Erika Kocha?
– Jak polski rząd chciał uczcić kata powstania w getcie?
– Dlaczego w dniu zamachu na Jana Pawła II na Placu św. Piotra
znajdowali się oficerowie polskiej bezpieki?
– Kim jest człowiek, który szpiegował papieża, a 10 kwietnia 2010 czekał na polską delegację w Smoleńsku?
– Jakie są dowody obecności trotylu na wraku tupolewa?

 

Zbigniew Leszczyc Mirosławski

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny