„Uskrzydleni”

To ludzie aktywni i przedsiębiorczy, nie trzymający się schematów i wyraziści w swoich środowiskach, to kreatorzy sukcesów indywidualnych i zbiorowych, którzy kierują się w życiu norwidowską dewizą zawartą w „Promethidionie”: Bo piękno na to jest, by zachwycało. Do pracy – praca, by się zmartwychwstało. I dlatego należy ich dostrzegać – społecznie wartościować i publicznie honorować. Takiemu właśnie celowi służy nagroda „Uskrzydlony”, przyznawana od 1988 r. ludziom i firmom z terenu Małopolski i Podkarpacia, którzy swoimi osiągnięciami promują nasz region. Decyzją Wysokiej Kapituły nagroda przyznawana jest w ośmiu kategoriach, dotyczących kultury, samorządności i przedsiębiorczości.  Wręczane  są również Super Uskrzydleni. Nagrody przyznaje specjalna Kapituła corocznie powoływana przez Radę Fundatorów Tarnowskiej Fundacji Kultury, której od lat przewodniczy Stanisław Lis. Także w tym roku w piątkowe popołudnie 25 stycznia podczas 25 gali w tarnowskiej Sali Lustrzanej uhonorowano kolejnych dwunastu „Uskrzydlonych” za osiągnięcia w roku 2012, w następujących kategoriach: kultura, samorząd terytorialny, media, rozwój i promocja regionu, organizacje pozarządowe, firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia, promocja Polski w Europie i świecie. Było jak zwykle – oficjalnie i ceremonialnie, by nie rzec nudno. I trochę żal tamtych pierwszych gali z dawnych lat, które organizowano w Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza, gdzie co roku gromadzili się zgoła niepospolici goście…a ranga i prestiż „Uskrzydlonych” naprawdę uskrzydlały. Bo dziś wyraźnie widać, że formuła nagrody dawno już się wyczerpała i zaczyna zjadać swój własny ogon (vide: tegoroczne nominacje). No cóż, chyba czas najwyższy zdjąć z „Uskrzydlonych” patynę „czasów minionych” i przywrócić im dawny blask. Albo wyeksponować w muzealnych gablotach…

 

Jak zwykle przybyli „Uskrzydleni” w poprzednich latach, miejscowe elity polityczno – biznesowe, przedstawiciele lokalnych mediów oraz zwykli obywatele grodu Leliwitów. Statuetka „Uskrzydlonego”, dzieło artysty rzeźbiarza Stefana Niedorezo, przypomina Ikara. Każda statuetka „Uskrzydlonego” ma swój numer, do którego dołączona jest karta z imieniem i nazwiskiem wyróżnionej osoby. Prowadzona jest również dokumentacja „Uskrzydlonych” w postaci kroniki ze zdjęciami i wpisami laureatów i osób uczestniczących w uroczystości wręczenia nagrody. „Uskrzydlony” z pewnością jest symbolem pięknego człowieka, który uduchowiony swoim sukcesem potrafi go smakować, nie tracąc jego ludzkiego wymiaru. .„Uskrzydlony” jest też symbolem zwycięstwa, które jak wiatr pociąga innych za sobą. Jest wreszcie ludzkim pragnieniem posiadania skrzydeł, dzięki którym można pokonać przestrzeń. Tytuły te przyznajemy osobom, które w swojej pracy i działaniu charakteryzują się pasją – mówił prezes fundacji Stanisław Lis. Jego zdaniem z odnajdywaniem ludzi zaangażowanych w swoja działalność jest trochę tak, jak z pewnym angielskim przysłowiem. Jak mawiają Anglicy, można przejść przez cały las i nie znaleźć drewna na ognisko. Do tej pory „Uskrzydlonym” uhonorowano  ponad 200 osób. Wśród laureatów jest wiele osób wybitnych, zasłużonych dla kultury oraz rozwoju i promocji regionu. „Uskrzydlony” przyznawany jest osobom indywidualnym i zespołom twórczym, ale tylko wówczas, gdy osiągnięty sukces jest wynikiem twórczej pracy wielu osób i nie sposób indywidualnie go uhonorować. Sukcesu bowiem nie da się jednoznacznie definiować. Wydaje się to jednak zbyteczne, bo jak powiedział Napoleon Bonaparte „ Sukces jest największym mówcą świata”. Oto szczegóły tegorocznych nominacji wraz z wywiadem przeprowadzonym przez Józefa Komarewicza ze Stanisławem Lisem.

Przyznawanie statuetek – relacjonował nasza specjalna wysłanniczka Ela Wodzińska - przebiegało kolejno w poszczególnych kategoriach. Wśród zgromadzonych na widowni znajdowały się osoby należące do Wielkiej Rodziny Uskrzydlonych. Wręczenie każdej statuetki poprzedzała laudacja przedstawiająca po krótce sylwetkę nagradzanego. Później następowało przekazanie nagrody w ręce Uskrzydlonego, który następnie dzielił się ze zgormadzonymi swoimi wrażeniami. I tak można było się m.in. dowiedzieć, w jakiś sposób aktor Zbigniew Kłopocki trafił do Tarnowa. Większość, jeśli nie wszyscy, laureaci zgodnie twierdzili i ze wzruszeniem przyznawali, że nagroda Uskrzydlonego jest dla nich wielkim zaszczytem i honorem. Byli bardzo szczęśliwi, że znaleźli się w znakomitym gronie nagrodzonych. Ważne jest też to, że każdy z nagrodzonych nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że znajdowanie się tym gronie także zobowiązuje do dalszej pracy. Jednak najważniejsze wydaje się być to, że jak wskazuje sama nazwa nagrody, dodaje ona skrzydeł! I tak zdawali czuć się nagrodzeni, właśnie tak, jakby ktoś doprawił im skrzydeł. Nagrodzeni są nastawieni wciąż pozytywnie, a dzięki statuetce już zawsze będą pamiętać, że ich praca jest szanowana i doceniana przez innych.

Aktualnie „Uskrzydleni” to:

w kategorii Kultura:

 - Muzeum Regionalne w Dębicy.

- Zbigniew Kłopocki, aktor Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz czterdziestolecia pracy w tarnowskim teatrze.

w kategorii Samorząd Terytorialny:

- Stanisław Sorys, członek zarządu Województwa Małopolskiego.

- Teresa Kubus-Hul, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

w kategorii Media:

 - Halina Godecka, prezes zarządu Fundacji Akademia Mediów, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów.

- „Głosiciel" - zakliczyńskie, samorządowe czasopismo.

w kategorii Rozwój i Promocja Regionu

 - Urszula Augustyn – polityk, posłanka PO do Sejmu RP, dziennikarka.

 w kategorii Organizacje Pozarządowe:

- Tarnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 - Samarytańskie Towarzystwo im. Jana Pawła II w Zakliczynie

w kategorii Firmy Kreujące Rozwój Małopolski i Podkarpacia

 - Antoni Duź – prezes zarządu Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej w Tarnowie

 - lek. med. Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie

w kategorii Promocja Polski w Europie i Świecie

 - Krzysztof Głomb, założyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia 'Miasta w Internecie"

 - statuetkę 'Superuskrzydlonego" otrzymała Lucyna Krupa, prezes zarządu Tarnowskiej Fundacji Kultury

* * *

- Józef Komarewicz: Skąd zrodził się pomysł na "Uskrzydlonego" i jaka jest jego idea?

- Stanisław Lis: "Uskrzydlony" to symbol pięknego człowieka, to statuetka zaprojektowana przez tarnowskiego rzeźbiarza - Stefana Niedorezo oraz nagroda przyznawana od 1988 r. z roczną przerwą. Pomysł zrodził się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. Początkowo dotyczył wyłącznie ludzi działających w kulturze i mediach.

- Jak zmieniała się formuła "Uskrzydlonego" na przestrzeni czasu?

- Z czasem nagroda nabierała prestiżu i pojawiali się ludzie, firmy, instytucje, organizacje, którzy byli nią honorowani. Obecnie nagroda przyznawana jest w kategorii: kultura, samorząd terytorialny, media, rozwój i promocja regionu, organizacje pozarządowe, integracja europejska, firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia oraz promocja Polski w Europie i na świecie. Początkowo nagrodę przyznawał dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, następnie, od 1995 r., misję kontynuowała Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Od 2000 r. "Uskrzydlonym" honoruje Tarnowska Fundacja Kultury.

- Kto tworzy rodzinę " Uskrzydlonych"?

- W ciągu ponad 20 - letniej historii "Uskrzydlonego" statuetką wyróżniono ponad 200 osób. Wśród uhonorowanych osobistości są kompozytor Krzysztof Penderecki, ks. prof. Michał Heller, Marian Zalewski - wójt gminy Szczurowa, Stanisław Kusior - burmistrz Żabna, Jan Kulig - burmistrz Łapanowa, Stanisław Początek - burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Ponadto zespoły pieśni i tańca: "Świerczkowiacy" i "Igloopolanie", chór "Puellae Orantes" pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty. Uhonorowano także potężne firmy pod względem wielkości i doświadczenia, a jednocześnie zasłużone dla Tarnowa - Zakłady Azotowe i Zakłady Mechaniczne. "Uskrzydlonym" wyróżniono również Stanisława Noska, właściciela hotelu i restauracji "Bristol" w Tarnowie.

- Czy są cechy wspólne, które wyróżniają "Uskrzydlonych" na tle innych?

- Członkowie wielkiej rodziny "Uskrzydlonych" wyróżniają się poprzez trzy charakterystyczne cechy. Tworzą ją osoby, które potrafią łączyć działalność w dziedzinie kultury z prowadzeniem własnego biznesu bądź sprawowaniem odrębnych funkcji zawodowych. "Uskrzydleni" pracują nie tylko dla siebie, ale i dla innych. To, co łączy "Uskrzydlonych", to również umiejętność pociągania za sobą innych, przekonania do własnych pomysłów. "Uskrzydleni" tworzą również wartości trwałe, które pozostają po ich działalności.

- Czy statuetka "Uskrzydlony" pomaga jej laureatom w życiu zawodowym?

- Goszcząc w gabinetach "Uskrzydlonych", mogłem zauważyć, że statuetka i dyplom ulokowane są w pozycji uprzywilejowanej. Laureaci traktują nagrodę jako prestiżowe wyróżnienie, które podkreśla ich niebanalną, publiczną działalność. "Uskrzydlony" stanowi również rekomendację, podkreślającą rzetelność kupiecką, odpowiedzialność oraz profesjonalizm laureatów. To z kolei wzmacnia autorytet w przypadku prezentowania oferty i sprzedaży produktów.

- A zatem, czy "Uskrzydleni" są bardziej odporni na światowy kryzys gospodarczy, dotyczący również Polski?

- "Uskrzydleni" to ludzie, którzy potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dotykający również i Polskę kryzys gospodarczy wymaga ponadprzeciętnych cech związanych z umiejętnością reagowania na trudne sytuacje, dokonywania wyboru, podejmowania trafnych decyzji, wspólnego działania. Sądzę, że "Uskrzydleni" takie cechy posiadają i będą sobie łatwiej radzić z różnymi przejawami kryzysu niż osoby, które również będą zmuszone skonfrontować się z tym problemem.

- Czego Pan życzy tegorocznym laureatom nagrody "Uskrzydlony"?

- Wysokich lotów, umiejętności patrzenia na swoją pracę poprzez pryzmat tego, co potrafimy zrobić dla innych. Życzę również, aby potrafili zachować triadę sukcesu marketingowego, tj. mieli pomysł, umieli go sprzedać i przekonać innych, aby też chcieli go kupić, czyli, aby umieli funkcjonować na rynku jako tzw. "uwodziciele".

- dziękuję za rozmowę

Oprac. Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia – Artur Gawle (miastoiludzie.pl)

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny