WYJAZD NA SPEKTAKL „ZIEMIA OBIECANA”
 

w Teatrze Słowackiego w Krakowie

 

Klub Teatralny „Tespis”, działający w ramach portalu TKK, przy Środowiskowym Klubie Studenckim „Przepraszam” w Tarnowie (Rynek 10), zaprasza na kolejny wyjazd autokarowy – do KRAKOWA, do TEATRU JULIUSZA SŁOWACKIEGO, na spektakl muzyczny „ZIEMIA OBIECANA” w reż. Wojciecha Kościelniaka. Wyjazd autokarem odbędzie się 12 października 2013 (sobota) o godz. 14.30 ze Skrzyszowa (plac parkingowy przy kościele) i o godz. 14.45 z ul. Goldhammera (róg ul. Mickiewicza, przy PWSZ) w Tarnowie. Początek przedstawienia: godz. 18.30. Czas trwania: 2 godz. 50 min. Powrót do Tarnowa: ok. godz. 23.30. Koszt wyjazdu – 90 zł.  Zainteresowani mogą zgłaszać się pod numerem telefonu: 608-400-124 lub mailowo: jerzy.switek@poczta.onet.pl. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Arcydzieła polskiego Noblisty nie trzeba szczególnie reklamować, do dzisiaj cieszy się ono niesłabnącym powodzeniem. Równie ponadczasowy jest temat tej opowieści – zderzenie marzeń i wysiłków młodych ludzi, pragnących zrobić szybką karierę posługując się brutalnymi regułami gry gospodarki wczesnokapitalistcznej.

Zaletą i wielką atrakcją adaptacji scenicznej powieści Reymonta przygotowanej przez Wojciecha Kościelniaka jest jednak to, że jest to wersja muzyczna – wzbogacona o świetną, energetyczną muzykę, znakomite piosenki i taniec. Reżyser spektaklu uznany został przez krytykę za arcymistrza muzycznych adaptacji klasyki polskiej i obcej, a w swoim dorobku ma kilka wybitnych realizacji musicalowych.

Występują: Rafał Szumera (Karol Borowiecki), Karol Śmiałek (Moryc Welt), Dawid Kartaszewicz (Maks Baum), Krzysztof Jędrysek (Müller), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Lucy Zuker), Feliks Szajnert (Zuker), Błażej Wójcik (Stach Wilczek) i in.

Premiera: 1 lipca 2011. Czas trwania: 2 godz. 50 min.

Krytycy pisali:

   Reżyser w pełni wykorzystał muzyczny potencjał tkwiący w „Ziemi obiecanej”. Dzięki nawiązaniom etnicznym i „przemysłowym” brzmieniom inscenizacja jest bardzo różnorodna. W połączeniu z dbałością o stronę wizualną – to prawdziwa uczta dla zmysłów i zdecydowanie najlepsze od lat przedstawienie muzyczne w Teatrze im. J. Słowackiego.

 (Daniel Lis, Oplątani, /kultura onet.pl/)

Właśnie tak – u Kościelniaka mało jest gadania, dużo śpiewu. Pieśni, songi do granej na żywo muzyki, gwałtownie bądź delikatnie nucone wyznania – to ostatni, najwyższy stopień teatralności. Najwyższy też co do jakości. (Paweł Głowacki, Kolorowe romby. /Dziennik Polski/, 27.09.2011)

Wojciech Kościelniak w zasadzie jednoosobowo wypełnił w polskim teatrze lukę twórcy musicalowego, który łączyłby widowiskowość z intelektualnymi ambicjami. Mierzy wysoko (…). „Ziemia...” nie jest spektaklem, który odnawiałby granice gatunku. Wszystko rozgrywa się tutaj w zgodzie z gatunkową definicją. Aktorzy śpiewają od sceny do sceny, dekoracje się zmieniają, fabuła posuwa do przodu. Ale ponieważ przedstawienie jest zdyscyplinowane, a songi stoją na wysokim poziomie, podobnie jak aktorstwo i inscenizacja, ogląda się to wszystko z dużą przyjemnością. (Łukasz Maciejewski, Udana musicalowa „Ziemia obiecana”. /Polska Gazeta Krakowska/, 30.09.2011)

„Ziemia obiecana” to opowiedziana z rozmachem epicka historia, z wykonanymi na najwyższym poziomie partiami wokalnymi, z tańcem i prawdziwymi, ludzkimi dramatami, miłością i pracującą nieustannie machiną fabryczną. (Anna Szczygieł, Reymont z mikroportem – „Ziemia obiecana” w Teatrze Słowackiego. /Kulturatka.pl/, 28.11.2011)

Mocnym obrazom wtóruje grana na żywo muzyka Piotra Dziubka. Piosenki z tekstami Rafała Dziwisza nadają przedstawieniu mocnego tempa, a także współtworzą świat przedstawiony – balansujący gdzieś na granicy realności i onirycznej groteski. (...) „Ziemia obiecana” to z całą pewnością wyjątkowa propozycja w repertuarze Teatru im. Słowackiego – mocna, wyrazista, spektakularna. (Aleksandra Kamińska, Ziemia spektakularna, /Dziennik Teatralny/, 02.12.2011)

Krakowska „Ziemia obiecana” chwilami jest ostrzejsza niż ta Wajdy. Kto wie czy Wojciech Kościelniak, specjalista od musicalowych przeróbek wielkiej literatury, nie będzie za chwilę jedynym, kto tę literaturę czyta lojalnie. Kto szuka ekwiwalentu dla wizji i pytań autorów, nie zaś wpisuje w klasyczne kanwy własne, lepsze lub gorsze – zwykle gorsze – dygresje i skojarzenia. (Jacek Sieradzki, Szańczyk, /Przekrój nr 41/2011/, 12.12.2011)

Wyjazd autokarem do Krakowa na „Ziemię obiecaną” odbędzie się 12 października 2013 (sobota) o godz. 14.30 ze Skrzyszowa (plac parkingowy przy kościele) i o godz. 14.45 z ul. Goldhammera (róg ul. Mickiewicza, przy PWSZ) w Tarnowie. Początek przedstawienia: godz. 18.30. Czas trwania: 2 godz. 50 min. Powrót do Tarnowa: ok. godz. 23.30. Koszt wyjazdu – 90 zł.

Ponieważ zainteresowanie spektaklem jest duże, bardzo proszę o jak najwcześniejsze potwierdzenie swego udziału w wyjeździe.

Zainteresowani mogą zgłaszać się pod numerem telefonu: 608-400-124 lub mailowo: jerzy.switek@poczta.onet.pl. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Mile widziani nie tylko stali uczestnicy Tespisowych wyjazdów, ale także nowe osoby zainteresowane teatrem.

Zapraszamy!

Klub Teatralny „Tespis

                                     

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny