Wywiad - Bigger Half – po koncercie w Przepraszam

Witajcie, jak się nazywacie, skąd jesteście?

Pochodzimy z nowego Sącza i gramy w składzie: Łukasz – perkusja, Max – gitara basowa, Mateusz – gitara, Michał – wokal, Julek – gitara

A czemu się nazwaliście Bigger Half?

Łukasz: To było tak. Nazwa musi być paradoksem. Jak zaczynaliśmy granie to klimaty skate punk się narzucały, także że nazwa musi być angielska, bo wiadomo, tak robili wszyscy, to wtedy chwytało. Nasi poprzedni wokaliści też śpiewali po angielsku. Chcieliśmy zrobić paradoks, coś, co nie ma sensu, dlatego wpadliśmy na większą połowę. Mogę powiedzieć tak: nazwa jest zajebiście nieadekwatna do tego, co teraz robimy, ale zostawiliśmy ją tylko dlatego, żeby dalej był paradoks. Teraz już nie śpiewamy po angielsku, jeden kawałek się ostał z tamtego okresu, a Gacek woli śpiewać coś, co on czuje, po polsku, żeby przekaz był zrozumiały dla ludzi.

Jak powstał zespół?

Łukasz: Pierwsza odsłona Bigger Half działała w okresie 2004 – 2009 i była ściśle związana ze środowiskiem skateboardowym. Nie przetrwała ona jednak próby czasu - tamtym okresem targały liczne zawirowania w składzie zespołu - jedni przychodzi, drudzy odchodzili. Tak było aż do roku 2009.

Michał: Wtedy nastąpił przeskok z klimatów skateowych. Możliwe, że było to spowodowane tym, że nikt z nas nie jeździ na desce, rolkach itp. Zmieniło się również nasze podejście do muzyki, nadal traktujemy to jako zabawę, hobby, ale chodzi nam również o coś więcej niż tylko rozrywkę. Staramy się wyszydzić oraz napiętnować to, co nam przeszkadza w kraju przez niektórych dumnie zwanym Polską. Staramy się uderzać muzyką radykalnie przeciwko ludzkiej głupocie.

Jaka jest wasza muzyka?

Łukasz: Nie mamy określonego stylu. Max siedzi w klimatach reggae i cold wave, Iron bardziej w Hard Core, Gacek od polskiego punku przez reggae, hip hop na Świetlikach kończąc, Julek bardzo różnie - trochę punku, trochę grunge’u i trochę metalu. Natomiast ja siedzę raczej w kalifornijskim punku. Po prostu gramy to co nam się podoba. Nie ograniczamy się gatunkowo.

Kto się zajmuje warstwą tekstową? Jak powstają teksty?

Michał: Teksy są moją działką, czasem zdarza się, że Iron coś da od siebie, a wynika to z tego, że na ogół on jest pierwszą osobą, która dostaje to co naskrobie. Teksty są niczym innym jak reakcją na obserwację otaczającej mnie rzeczywistości, czasem wynikającą z bezsilności, czasem z frustracji. Zdarza się również, że są efektem robienia sobie jaj.

Kto komponuje muzykę?

Michał: W dużej większości Iron. Czasem się zdarzy, że coś wynika z Jam’owania. Można powiedzieć, że każdy z nas ma swój udział, bo niezależnie od kogo pomysł by nie wypłynął, numer aranżujemy wspólnie.

Jak uczyliście się grać Jakie były wasze początki z muzyką?

Max: Jestem samoukiem, który podpatrywał niektóre rzeczy u mojego starszego brata. Zaczynałem grać jako małe dziecko w szkole podstawowej, a później brat kupił mi gitarę i jakoś poszło samo. Grałem w bardzo różnych kapelach, co pozwoliło wypracować jakąś tam swoją technikę.

Iron: Też jestem samoukiem. Zaczynałem grać w szkole średniej, z kumplami z podwórka założyliśmy pierwszą kapelę. Sprzęt kompletowaliśmy bardzo ekstremalnymi sposobami. Nie powiem jak, bo to były kombinacje żeby móc cokolwiek zrobić... Czasem dochodziło do takich aktów desperacji, że gdy bębniarz nie maił blach, szedł do matki i brał jakieś pokrywki od garczków he, he! Poważnie, tak zaczynaliśmy. Bigger Half to mój czwarty zespół.

Macie w swoim dorobku jakąś płytę?

Iron: Na swoim koncie mamy Niechciane dzieci popkultury, nagraną w 2011 roku. Podobno ludziom się to podoba, ale wiesz jak to jest z opinią znajomych... Nie powie Ci, robimy totalne dno, lecz że jest super, wszystko spoko a to świadczy o tym, iż niestety nie posiadamy jakiejś takiej obiektywnej opinii. Recenzja ukazała się w paru zdaniach. Najciekawsza znajduje się w Pasażerze, z której jesteśmy poniekąd zadowoleni, bo nie powiem, żeby nam przyplusowali, ale powiedzieli prawdę.

Ale co, dobra była?

Iron: Po prostu była prawdziwa. Nas nie interesuje, czy ktoś nam przysłodzi, obiektywizm jest bardziej motywujący. Staramy się zrobić coś więcej niż grać rzeczy, które się podobają wszystkim.

Gacek: Akurat recenzja z Pasażera nie była taka żeby nam dopiec, przynajmniej ja tak tego nie odbieram, tylko po prostu, dopisał sobie nasze gusta muzyczne kompletnie nas nie znając. Może z tekstów to wywnioskował, nie wiem. Nie mam zamiaru narzucać nikomu swojej interpretacji.

Iron: Dokładnie. Mnie też się wydaje, że gość, który to pisał, po prostu nas nie znał. Większość z nas ma ułożone życie, chłopaki mają pozakładane rodziny, mają dzieci, a granie traktujemy jako hobby. Ktoś, pisząc recenzję naszej płyty wyszedł z założenia, że jesteśmy bandą gówniarzy, którzy dopiero zaczynają grać....

Gacek: ...i którzy chcą się wybić za wszelką cenę, kopiując sobie idoli typu Pidżama Porno, KSU...

Iron: My jesteśmy dojrzałymi gośćmi, którzy wiedzą co chcą osiągnąć...

Gacek: Może nie, że chcą coś osiągnąć, ale wiedzą czego nie chcą osiągnąć!

Iron: Nie, nie oszukujmy się, my chcemy osiągnąć święty spokój. Przyjść na próbę, zagrać sobie parę kawałków, zagrać sobie gdzieś koncert – żeby to była taka odskocznia. Nie mamy parcia na szkło.

Gacek: Przebić się za wszelką cenę – na tym nam nie zależy. W tym momencie, w którym jesteśmy teraz – jest nam zajebiście.

Jakie są wasze dotychczasowe osiągnięcia?

Iron: Nie supportowaliśmy Majki Jeżowskiej, nie supportowaliśmy Dody.

Gacek: Z tego powodu jest nam bardzo przykro, bo Dodę  chętnie byśmy posupportowali w garderobie. Ha Ha. Zresztą co to w ogóle za osiągnięcie grać przed kimś, no przestań Iron. Ha Ha. Każdy nasz koncert jest dla nas największym osiągnięciem, bo nic nie daje takiego kopa jak granie.

Gdzie was jeszcze można zobaczyć na scenie?

Łukasz: Aktualne info koncertowe znajduje się na naszym profilu na facebooku – www.facebook.com/biggerhalfns

Bigger Half: Dziękujemy bardzo fajnie się z tobą rozmawiało, do zobaczenia na koncertach.

 

Rozmawiała:  Ela Wodzińska

 

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny