Zdearzenia 2013

 

Od 5 do 7 lipca trwać będą tegoroczne „Zdearzenia” - Święto Miasta Tarnowa. Świąteczne imprezy odbywać się będą m.in. na Rynku (koncerty), ulicy Wałowej (Jarmark), Parku Strzeleckim (wernisaże), a także w miejskich instytucjach kultury. Dwudniowy jarmark przy ul. Wałowej to prezentacje rękodzieła, wygasających rzemiosł oraz wszelkie rodzaju niepowtarzalnych wyrobów i regionalnych produktów kulinarnych. Ponadto warsztaty wytwarzania i malowania gipsowych figurek dla dzieci, występy zespołów i inne atrakcje. Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie plenerowy koncert na płycie Rynku o godzinie 19.00. Na sobotę zaplanowano m.in. Ogólnopolski Zlot Pojazdów Motolegendy PRL, Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców RC Dużej Skali, piknik rodzinny w Parku Strzeleckim, a o 19.00 rozpocznie się kolejny koncert na Rynku. Zaś w niedzielę w samo południe na Rynku rozpocznie się Piknik Zbożowy - degustacja produktów zbożowych, pierogów, ciasta i chleba. A o 17.00 w teatrze odbędzie się gala Wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury i koncert Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Finałowym akcentem święta miasta będzie plenerowa prezentacja, 7 lipca o godzinie 21.00 spektaklu „Piękna Lucynda” w wykonaniu aktorów tarnowskiego teatru. Szczegóły poniżej.

 

Od kilku lat w pierwszy weekend lipca zapraszamy na tarnowski Rynek na koncerty plenerowe, które odbywają się pod wspólnym tytułem ZDEARZENIA. I tak w pierwszym dniu plenerową sceną zawładną finalistka The Voice Of Poland - Żaneta Lubera z zespołem oraz były wokalista legendarnej grupy Genesis - Ray Wilson.

Tarnowski Rynek, 5 lipca 2013, godz. 19:00  I  wstęp wolny
Ray Wilson to szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek m.in. formacji Genesis oraz  Stiltskin. Swój pierwszy profesjonalny zespół, Guaranteed Pure, założył z bratem Steve'em. Pod tą nazwą bracia wydali trzy albumy. W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Ich debiutancki singiel„Inside" stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu wielu europejskich list przebojów.

Dzięki sukcesowi Stiltskin, na Raya Wilsona uwagę zwrócili muzycy zespołu Genesis, którzy zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W latach 1996-1998, będąc wokalistą tej grupy, Wilson współtworzył album „Calling All Stations", jedną z czterech najlepiej sprzedających się płyt w historii Genesis. Po rozwiązaniu zespołu Ray wrócił do swoich korzeni. Wraz z nowym zespołem Cut wydał album „Millionairhead".W 2001 roku Ray Wilson rozpoczął karierę solową. Jego pierwszym albumem był „Change" wydany w 2003 roku. W kolejnych latach artysta głównie koncertował, m.in. u boku Dolores O'Riordan z zespołu The Cranberries Rogera Hogdsona, frontmana Supertramp. Następnym solowym wydawnictwem Raya był album„The Next Best Thing" z 2004 roku - płyta ostrzejsza, bardziej rockowa niż jej poprzedniczka.Jesienią 2006 roku, Wilson powrócił do mocnego brzmienia, nagrywając z zespołem Stiltskin album „She".

W międzyczasie miłość sprowadziła muzyka do Polski, gdzie zamieszkał na stałe. Tutaj powstał częściowo jego ostatni solowy album - „Propaganda Man" z 2009 roku.Artysta jest także twórcą projektu Genesis Classic, na który składają się wybrane kompozycje zespołu Genesis w nowej, niezwykłej aranżacji. Wilson łączy w nim rockowe wersje kultowych utworów Genesis z elementami muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego - skrzypce i wiolonczela nadają dobrze znanym utworom zupełnie inną perspektywę. Od pierwszego koncertu w 2010 roku członkowie tego projektu są w nieustającej trasie koncertowej.We wrześniu 2011 roku ukazał się studyjny album Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment", zawierający m.in. przebój „American Beauty".Artysta jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych. W maju 2012 roku Wilson odebrał od wiceprezydenta Poznania Akt Nadania Tytułu Ambasadora Poznania.

Rok 2013 jest szczególnie ważny dla Raya - dokładnie 20 lat temu ukazała się bowiem jego pierwsza studyjna płyta, „Swing Your Bag", nagrana z zespołem Guaranteed Pure. W związku z tym tegoroczna trasa koncertowa nosi nazwę „20 Years And More". W specjalnie przygotowanym programie Ray Wilson zaprezentuje głównie utwory z dorobku solowego i te nagrane z zespołem Stiltskin - "Inside", „Change", „American Beauty", "First Day Of Change", „Another Day" czy „Constantly Reminded", a także kompozycje, które znajdą się na najnowszym albumie „Chasing Rainbows" (premiera w maju 2012).

Żaneta Lubera - swoje pierwsze kroki na scenie stawiała występując w dziecięcym zespole wokalno-tanecznym Sagat. Brała udział w wielu konkursach wokalnych, m. in. w festiwalu w Koninie. Będąc mocno związana z tatą - muzykiem, już jako nastolatka gościnnie uczestniczyła w koncertach zespołu Nie-bo, krok po kroku przejmując rolę wokalistki. Występ z tym zespołem na rzeszowskim Breakout Festiwalu w 2007 roku zaowocował współpracą z projektem Piotr Nalepa Breakout Tour, trwającą do dziś i dostarczającą mnóstwa wspaniałych wrażeń. Piosenka „Czarno-czarny film" ukazała się na płycie Jana Borysewicza „W hołdzie Tadeuszowi Nalepie". Kolejną jej miłością jest muzyka elektroniczna - ma na swoim koncie wiele występów wokalnych ze znanymi djami. Od jesieni 2012 uczy śpiewu w Tarnowskim Centrum Kultury. Żaneta jest półfinalistką programu The Voice Of Poland. Obecnie rejestruje materiał na swoją debiutancką płytę, której program będzie można wysłuchać podczas lipcowego koncertu.

Zaś 7 lipca na tarnowskim rynku w ramach Święta Miasta „Zdearzenia 2013" odbędzie się plenerowy pokaz komedii muzycznej „Piękna Lucynda”. Wstęp dla wszystkich chętnych jest wolny. - To wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Tarnów stolicą komedii” - mówi Ewelina Pietrowiak, dyrektor artystyczna Solskiego. - Największym i najbardziej rozpoznawalnym jego elementem jest oczywiście jesienny festiwal „Talia”, ale w tym roku mieliśmy już okazję zobaczyć przegląd teatrów improwizowanych i dyplomów szkół teatralnych - było to swoiste preludium do wrześniowego tygodnia. Premiera „Pięknej Lucyndy” jest kolejnym elementem tego dużego, dwuletniego przedsięwzięcia, które stawia sztukę komediową w centrum zainteresowania tarnowskiej sceny kulturalnej.

Skąd pomysł na realizację właśnie takiego tekstu?
- Decyzja ta wynika w dużej mierze z mojego zachwytu nad wystawieniem tekstu Hemara w Teatrze Nowym w Poznaniu w reżyserii Eugeniusza Korina. Pamiętam, że byłam jedną z najgłośniej śmiejących się osób na widowni. Czy trzeba lepszej rekomendacji dla komedii? Po raz pierwszy nie starałam się w tekście stricte komediowym doszukiwać drugiego dna. Tekst Hemara - doskonałego satyryka, pisarza, znakomitego tekściarza i dramatopisarza - jest materiałem tak wdzięcznym dla aktorów, że zupełnie nie mam obaw co do jego wartości scenicznej. Akcja sztuki dzieje się w XVIII-wiecznej Warszawie, ale język, którym mówią bohaterowie, ilość genialnych puent, wpadające w ucho, zabawne piosenki, które stworzył Hemar - wszystko to składa się na całość inteligentną i zabawną, czytelną również dziś, w XXI wieku. W pewnym sensie jest to historia o eleganckim wyrażaniu uczuć- ciekawe, czy dziś moglibyśmy składać zdania o takim poziomie złożoności, jak czyni to hrabia Adam ze sztuki? Czy skazani jesteśmy już wyłącznie na wysyłanie serduszka w esemesie? - zastanawia się reżyserka i scenografka.

Oprawę muzyczną spektaklu (warto zaznaczyć, że to pierwsza tak bogata muzycznie premiera teatru) przygotował Bartek Szułakiewicz. Kostiumy zaprojektowała Anna Nykowska- jej stroje można było podziwiać w spektaklu „Trzy siostry”. Choreografią zajęła się natomiast Anita Podkowa, znana najmłodszym widzom z opieki nad ruchem scenicznym w przedstawieniu „Babcia mówi pa pa”.

Spektakl - historię miłości dwóch par, hrabiego Adama i Lucyndy Wahadłowskiej oraz ciotki Utciszewskiej i pana Poufalskiego, będzie można zobaczyć już 5 lipca na scenie Solskiego. Amatorów kulturalnego letniego wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy natomiast 7 lipca o godzinie 21.00 na tarnowski rynek.

Program:

5 lipca – piątek

10.00 -19.00 - Jarmark Galicyjski, ul. Wałowa

11.00 - 13.00 - Biblioteka dzieciom, ul. Staszica 6, filia nr 1, 9 i 17

15.00 - Festiwal Dobrego Piwa, Rynek

18.00 - Aspiranci dla kultury – happening, Rynek

18.00 - Wernisaże wystaw, BWA, Pałacyk Strzelecki

„Powrót do Tarnowa” - Józef  Wilkoń, „Homeostaza” - Janusz Jędrzejczyk

18.00 - „Piękna Lucynda”, Teatr im. L. Solskiego, ul. Mickiewicza

19.00 - Żaneta Lubera, Ray Wilson Genesis Classic – Koncert plenerowy, Rynek

6 lipca – sobota
10.00 -19.00 - Jarmark Galicyjski, ul. Wałowa

10.00 - Festiwal Dobrego Piwa, Rynek

10.00 - 12.00 - IV Ogólnopolski Zlot Pojazdów Motolegendy PRL, plac przed C.H. Świt

Prezentacja pojazdów i parada ulicami miasta

10.00 - Zawody lotnicze, ul. Lotnicza
V Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców RC Dużej Skali

11.00 - Warsztaty plastyczne, BWA, Pałacyk Strzelecki

12.00 - Graffiti Jam, Amfiteatr, ul. Kopernika

12.00 - 16:00 Piknik rodzinny w Parku Strzeleckim

Terenowa gra rodzinna w świecie bajek i baśni

17.00 - 19.00 - Wystawa Twórczości, Galeria Aniołowo, ul. Żydowska 2

18.00 - Aspiranci dla kultury – happening, Rynek

19.00 - Eskaubei & Pan M, Kajman, Te-Tris – Koncert, Amfiteatr, ul. Kopernika

19.00 - Marika & Spokoarmia, Tomek Lipiński i Tilt – Koncert plenerowy, Rynek

7 lipca - niedziela
10.00 - Zawody lotnicze, ul. Lotnicza
V Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców RC Dużej Skali
12.00 - 14:00 - Mobilna Tarnowska Redakcja, Rynek
12.00 - Występy kataryniarzy, ulica miasta
12.00 - 18.00 - Piknik Zbożowy, Rynek
16.00 - Koncerty Letnie, Sala Lustrzana, ul. Wałowa

17.00 - Gala Święta Miasta, Teatr im. L. Solskiego, ul. Mickiewicza

21.00 - Spektakl plenerowy „Piękna Lucynda”, Rynek

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny