„Zemsta nietoperza”

w krakowskiej operetce

Szanowni Państwo, wraz z Nowym 2014 Rokiem życzę wszystkim uczestnikom Tespisowych wyjazdów wielu sukcesów, dobrego zdrowia, zadowolenia, miłości, radości  i spokoju ducha oraz realizacji wszelkich planów i zamierzeń. Wszelkiej pomyślności!

Klub Teatralny „Tespis”, działający w ramach portalu TKK, przy Środowiskowym Klubie Studenckim „Przepraszam” w Tarnowie (Rynek 10), zaprasza na kolejny wyjazd autokarowy – do Opery Krakowskiej na operetkę „Zemsta nietoperza”.

 

To pierwsza wyprawa „Tespisa” do Opery Krakowskiej – i to od razu na znakomite widowisko: operetkę Johanna Straussa w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima, w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza („Metro”, „Polita”), która utrzymuje się na afiszu krakowskiej sceny od 2005 roku.

Dowcipna, salonowa intryga w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem. Stary Wiedeń to prawdziwy bohater tej jednej z najlepszych i najbardziej popularnych operetek świata. Skomponowanie dzieła zajęło Johannowi Straussowi, słynnemu „królowi walca”, zaledwie kilka tygodni, a prapremiera okazała się olbrzymim sukcesem. Brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem do dziś ma swoich wielbicieli.

 

Krytycy pisali: Reżyserii i choreografii podjął się Janusz Józefowicz, który wyczarował na scenie świat końca XIX wieku. Przedstawienie lekkie i dowcipne podobało się bardzo publiczności, która nagrodziła artystów brawami na stojąco. (AMS, Dzien. Polski, 20.12.’05)

To prawda, że przekład „Zemsty nietoperza” dokonany przez Juliana Tuwima wciąż zachowuje świeżość. Ale Józefowicza zainspirował on do serii scenicznych gagów, więc powstał spektakl o świetnym tempie. Także dzięki efektownym dekoracjom i kostiumom.

(...) „Zemsta nietoperza” przywraca wiarę w wartość teatralnego rzemiosła i proponuje trzy godziny zabawy w dobrym stylu.  (Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, 20 grudnia 2005)

 

Takiej operetki jeszcze w Krakowie nie widzieliśmy. Takiego rozmachu, takiej scenografii takiego bogactwa kostiumów. (Joanna Targoń, Gazeta w Krakowie, 20 grudnia 2005)

Ów sukces, jakim zakończyły się premierowe spektakle w Krakowskiej Operze, to przede wszystkim zasługa ekipy. Jeśli Strauss to lekkość muzyki i taniec – obie te jakości zyskały realizatorów wręcz wymarzonych. Kierownictwo muzyczne powierzono Uwe Theimerowi – austriackiemu dyrygentowi i kompozytorowi specjalizującemu się w muzyce Straussa. Theimer, od 1975 r. dyrygent Wiener Volksoper, asystował takim tuzom jak Karl Böhm, Lorin Maazel czy James Levine. (Monika Partyk) 

 

Wyjazd autokarem do Krakowa na „Zemstę nietoperza” odbędzie się 1 marca 2014 (sobota) o godz. 15 ze Skrzyszowa (plac parkingowy przy kościele) i o godz. 15.15 z ul. Goldhammera (róg ul. Mickiewicza, przy PWSZ) w Tarnowie. Początek przedstawienia: godz. 18.30. Czas trwania: 3 godz. Powrót do Tarnowa: ok. godz. 23.00. Koszt wyjazdu – 100 zł. W Krakowie będzie ok. 2 godziny czasu wolnego przed spektaklem.

Zainteresowani mogą zgłaszać się do 17 stycznia br. pod numerem telefonu: 608-400-124 lub mailowo: jerzy.switek@poczta.onet.pl. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Mile widziani nie tylko stali uczestnicy Tespisowych wyjazdów, ale także nowe osoby zainteresowane teatrem.

 

Zapraszamy!

Klub Teatralny „Tespis”

 

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny