Żołnierze Wyklęci i Teatr Nie Teraz

 

 

Dzień 1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – to data symboliczna. Ale oczywistym jest, że nasz obowiązek pamięci o Żołnierzach Wyklętych nie powinniśmy ograniczać do tej daty. Oni walczyli o niepodległą Polskę przez cały rok i każdego dnia i miesiąca w różnych miejscach kraju; walczyli i za Polskę ginęli. Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”, według scenariusza i w reżyserii Tomasza A. Żaka, tę pamięć i wiedzę ukazuje w sposób wyjątkowy. Teatr Nie Teraz (TNT) otwiera zakryte dotąd karty historii naszej Ojczyzny opowieścią o Armii Wyklętej. W spektaklu występują: AGNIESZKA RODZIK (Lilka); EWA TOMASIK (Helena); MAGDALENA ZBYLUT; (Danusia); KAROL PIOTR ZAPAŁA (Konrad); PRZEMYSŁAW SEJMICKI (Janek). W podsumowaniu sezonu artystycznego 2012, spektakl TNT i spektakl „Wyklęci” wyróżniono w prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategoriach: „Najlepszy teatr” oraz „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego".

Najbliższe pokazy spektaklu „Wyklęci” Teatru Nie Teraz: 1.03. – Milicz, Kreatywny Obiekt Wielofunkcyjny, ul. Dąbrowskiego 3, godz. 17:00 ;2.03. – Wołów, kościół pw. św. Karola Boremeusza, ul. Kołłątaja 2, godz. 16:00; 3.03. – Kobierzyce, Gminne Centrum Kultury i Sportu, ul. Ludowa 7, godz. 9:30 i 12:00; 3.03. – Głubczyce, Zespół Szkół Licealnych, ul. Kochanowskiego 22, godz. 20,00; 7.03. – Gromnik, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, ul. Witosa 4, godz. 10:00.

Zapraszamy!

„Powiedz - kiedy będzie tutaj prawdziwa Polska? To nie może być tak, żeby Polski nie było! To jakaś intryga, nieporozumienie, zdrada! Mamy broń oddać, a później co? Koniec?”

Powracają bohaterowie zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski, setki nazwisk i pseudonimów. Wśród nich ci, o których pamięć już udało się przywrócić (Pilecki, Szendzielarz, Kuraś, Siedzikówna) oraz ci, którzy o tę pamięć wciąż wołają. Choćby Józef Franczak, pseudonim „Lalek”, zamordowany  w czasie SB-eckiej obławy w roku 1963… W spektaklu usłyszymy m.in. dawne polskie pieśni patriotyczne i religijne; fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a także zapomniany „Dekalog Polaka” autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej. 

Spektakl miał swoją premierę 25 i 26 maja 2012 r., w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów (osławione więzienie na Rakowieckiej), w jednym z najbardziej znanych miejsc kaźni okupacji niemieckiej, następnie okresu stalinowskiego i późniejszego. To właśnie tutaj trafiali żołnierze Armii Wyklętej, męczeni i mordowani strzałem w tył głowy z rozkazu budowniczych nowego, komunistycznego świata, w którym nie było miejsca dla „zaplutych karłów reakcji”.

W podsumowaniu sezonu artystycznego 2012, spektakl TNT i spektakl „Wyklęci” wyróżniono w prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategoriach: „Najlepszy teatr” oraz „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego". W uzasadnieniach wyboru czytamy: „Teatr Nie Teraz w Tarnowie swoje doskonałe spektakle opiera na podstawowych wartościach, które definiują człowieka, i pokazuje, iż teatr ma do spełnienia prócz funkcji artystycznej także ważną misję społeczną, moralną, edukacyjną i historyczną. „Wyklęci", autorski spektakl Tomasza Antoniego Żaka, to połączenie wysublimowanego dzieła teatralnego z dokumentem. Spektakl doskonały artystycznie i wysmakowany estetycznie, o poetyckiej narracji mimo wstrząsającego tematu. Ma ogromny wymiar historyczno-polityczny. Daje wzorce o trwałej wartości”.

Spektakl powstał przy wsparciu: Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Aresztu Śledczego Warszawa - Mokotów.

Polecamy stronę internetową TNT: www.nieteraz.pl

 tarnowski kurier kulturalny   tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny     tarnowski kurier kulturalny    tarnowski kurier kulturalny